18 °

max 23 ° / min 10 °

Utorak

29.04.

23° / 10°

Srijeda

30.04.

24° / 9°

Četvrtak

01.05.

24° / 12°

Petak

02.05.

25° / 14°

Subota

03.05.

23° / 15°

Nedjelja

04.05.

23° / 14°

Ponedjeljak

05.05.

23° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Preokret podnio inicijativu Skupštini: Kroz izmjene Statuta Glavnog grada zabraniti privatizaciju Vodovoda

Izvor: CdM

Podgorica

Comments 1

Preokret podnio inicijativu Skupštini: Kroz izmjene Statuta Glavnog grada zabraniti privatizaciju Vodovoda

Izvor: CdM

Autor: Antena M

  • Viber

Voda za piće je osnovno ljudsko pravo. Voda je javno dobro, a ne roba, stoji u Rezoluciji Generalne skupštine UN iz 2010. godine, dok Povelja EU o osnovnim pravima naglašava da mora biti dostupna svima. Upravo se na tim principima temelji inicijativa pokreta Preokret koja je danas podnesena, kojom se zahtijeva usvajanje izmjena i dopuna Statuta Glavnog grada kojima bi se zabranila mogućnost koncesioniranja, sklapanja javno-privatnih partnerstava ili sprovođenja privatizacije, bilo potpune ili parcijalne, za preduzeće u vlasništvu Glavnog grada koje se bavi proizvodnjom i distribucijom vode, uključujući i vodovodnu infrastrukturu putem koje se vrši distribucija vode.

To su saopštili na današnjem presu odbornici Preokreta u Glavnom gradu, Srđan Perić i Mirza Krnić.

“Upozoravamo da u uslovima ekonomske nesigurnosti i neodgovornog upravljanja postoji realna opasnost da se voda – osnovni uslov života – prepusti privatnim kompanijama, čiji je jedini cilj profit. Iskustva evropskih gradova poput Berlina, Pariza i Budimpešte, koji su nakon privatizacije vodosnabdijevanja doživjeli višestruka poskupljenja i pad kvaliteta usluga, jasno pokazuju opasnosti ovog modela. Zato su ta preduzeća kasnije rekomunalizovana. Dakle postoje iskustva koja govore da taj model nema realno opravdanje”, naveli su na presu.

Današnjim prijedlogom, ističu, suštinski i praktično činimo korake u pravcu realizacije prava na vodu koje je preduslov za ostvarenje prava na život i drugih ljudskih prava, zbog čega mora biti ustavno i zakonski zaštićeno, uključujući i kroz najviše pravne akte lokalnih samouprava.

Potencijalnom ili stvarnom privatizacijom, voda bi postajala roba kojom upravljaju korporacije vođene isključivo logikom profita, čime se ugrožava pristup vodi za najugroženije kategorije stanovništva. Naš predlog predstavlja instituconalni instrument zaštite ovog važnog resursa u dijelu u kojem je on u djelokrugu i obuhvatu nadležnosti Glavnog grada.

“Preokret podnosi predlog izmjena i dopuna Statuta Glavnog grada kako bi se trajno onemogućila bilo kakvu mogućnost privatizacije preduzeća koje se bavi proizvodnje i distrubicije vode na teritoriji Glavnog grada. Ako vlast to odbije, spremni smo da pokrenemo građansku inicijativu i referendum kako bismo ovaj resurs zaštitili za buduće generacije”, kazali su.

Ovim putem, kako su naveli, iskazujemo priznanje svima koji su u prošlosti problematizovali pravo na vodu, kako u civilnom sektoru – posebno ADP Zid, tako i iz reda pravnih stručnjaka koji su pravno uobličavali ovu temu. Naša današnja aktivnost se nadovezuje na njihove napore koji vode ka istom cilju.

Perić i Krnić su dostavili prateće podatke.

“Dugovanja fizičkih i pravnih lica ka podgoričkom preuzeću 'Vododov i kanalizacija' za vodu su 4,25 miliona eura, gubici na vodovodnoj mreži 54 odsto. Na kraju prethodne godine dug građana i firmi iznosi 3,7 miliona eura, što govori da povećanje cijena nije dalo zadovoljavajući rezultat čak ni sa usko ekonomske tačke gledišta. Broj zaposlenih je varirao od 449 – 2013. godine do 552 koliko ima na kraju pretodne godine. Taj broj je 2018. dostigao i 604.

Prema finansijskim iskazima Vodovod i kanalizacija je imao minus u poslovnom rezultatu prethodne godine od 878,885 eura, godinu ranije 1,7 miliona eura, a primjera radi, 2019. godine je poslovni rezultat bio u plusu oko 1,2 miliona eura. To ne znači da je tada bilo sjajno stanje, daleko od toga, ali govori da se ide iz lošeg u gore.

Ove godine je budžetom planirano 700,000€ transfera iz Budžeta Glavnog grada ovom preduzeću. Sve to potencijalno može stvarati ambijent i narativ o tome da je da je privatizacija nužnost.

Rješenje treba tražiti u zaštiti resursa kojim raspolaže ovo preduzeće, te u dobrom menadžmentu, inovacijama i preuzimanje odgovornosti koju prethodno prati odgovarajuća kadrovska politika. Preokret će u narednom periodu nuditi sasvim konkretne predloge u tom pravcu”.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

čitalac

Na nivou pricipa, Preokret je u pravu. Ali mi ćemo ovako ostati bez snadbijevanja. Možemo samo da sanjamo da će ovakav vodovod biti u stanju da održava mrežu i isporuči čistu vodu za piće. Ovo vam je repriza priče kako su propadala komunistčka preduzeća.