16 °

max 16 ° / min 8 °

Četvrtak

25.04.

16° / 8°

Petak

26.04.

16° / 7°

Subota

27.04.

19° / 9°

Nedjelja

28.04.

23° / 12°

Ponedjeljak

29.04.

24° / 14°

Utorak

30.04.

23° / 14°

Srijeda

01.05.

20° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Objavljen "non pejper" koji je uzdrmao region: Prijedlozi novih granica na Balkanu

Politika

Comments 8

Objavljen "non pejper" koji je uzdrmao region: Prijedlozi novih granica na Balkanu

Izvor: b92

Autor: Antena M

  • Viber

Slovenački portal "Necenzurisano" objavio je "non pejper", odnosno neslužbeni diplomatski dokument o novim podjelama na teritoriji bivše Jugoslavije.

Dokument, koji je podigao prašinu u regionu proteklih dana, govori o idejama za komadanje Bosne i Hercegovine, pristupanju Republike Srpske Srbiji i ujedinjenju Kosova s Albanijom, a spekuliše se o tome da je slovenački predsjednik Janez Janša "non pejper" poslao u Brisel.

Niko službeno nije potvrdio da je predsjednik Evropskog saveta Šarl Mišel od Slovenije dobio dokument takvog sadržaja. Ali neslužbeni diplomatski dokument koji predviđa raspad Bosne i Hercegovine, pripajanje Republike Srpske Srbiji i ujedinjenje Kosova s Albanijom zapravo postoji, piše Necenzurisano, prenosi portal Klix.ba.

Prema informacijama slovenačkog portala, dokument pod nazivom "Zapadni Balkan - put napred" primio je kabinet Šarla Mišela još u februaru.

Ko je to napisao ne može se zvanično znati. Prema izvorima slovenačkih novinara, zasigurno nije napisan u slovenačkom Ministarstvu spoljnih poslova.

Dio njegovog sadržaja mogao je biti napisan, prema nekim informacijama, u Budimpešti. Ipak, u briselskim diplomatskim krugovima o njemu se govori kao o "slovenačkom" dokumentu, jer je navodno Janšin kabinet učestvovao u slanju na razne adrese.

Budući da se radi o neslužbenom diplomatskom dokumentu namijenjenom komuniciranju različitih stavova i inicijativa bez službenog karaktera, nema ni glavu ni potpis. Došao je do Mišela mimo službene diplomatske pošte, pa se njegovo postojanje može u bilo kojem trenutku javno poreći.

To, dakle, nije službeni stav Slovenije, već samo jedan od neformalnih prijedloga za moguće rješenje pitanja koja se tiču zemalja bivše Jugoslavije.

Ali njegov sadržaj je u potpunoj suprotnosti sa svim važećim dokumentima na kojima se temelji spoljna politika Slovenije.

Dokument tako u uvodu spominje "neriješena nacionalna pitanja Srba, Albanaca i Hrvata", koja su se pojavila nakon raspada Jugoslavije. Autori dokumenta ističu da čak i nakon uspostavljanja mira nakon završetka ratova, obećanih evropskih perspektiva i napretka Sjeverne Makedonije i Crne Gore u ovom pravcu u regionu, "ključna pitanja ostaju neriješena". Ovo su ta pitanja:

da je Dejtonski sporazum 1995. godine, kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, koji je odnio više od 100.000 života, praktično prepoznao ono što je postignuto u ratu, ali ne u principu.
da je trenutno teško zamisliti evropske perspektive Srbije i Kosova.
da se članstvo BiH u EU može u potpunosti isključiti.
da je u međuvremenu prazan prostor iskoristila Turska, koja je povećala svoj uticaj u BiH i Sjevernoj Makedoniji.

da osim Turske, nekolicine lokalnih političara i njihovih pristaša, koji lično imaju koristi od haosa i nefunkcionalnih institucija, niko nije zadovoljan situacijom u BiH.

Ključni dio "non pejpera" su predložena "rješenja" za prethodo opisane probleme.

Autori dokumenta naglasili su da Srbija, Hrvatska i Albanija trenutno imaju stabilne vlade i da su njihovi izabrani političari sposobni donositi strateške odluke.

Šta predlažu?

1. Ujedinjenje Kosova i Albanije. "Na Kosovu se 95 posto stanovništva želi ujediniti s izvornom albanskom nacijom. Slična je situacija i u Albaniji. Granica između Albanije (članice NATO-a) i Kosova praktički ne postoji. Srpski dio Kosova dobio bi poseban status - po uzoru na Južni Tirol", navodi se u dokumentu. To je autonomna pokrajina u sjevernoj Italiji, gdje većina stanovništva govori njemački.

2. Ujedinjenje većine teritorije Republike Srpske sa Srbijom. "Srpsko nacionalno pitanje može se u velikoj mjeri riješiti pripajanjem dijela Republike Srpske Srbiji. U ovom slučaju, Srbija je spremna pristati na ujedinjenje Kosova i Albanije", navodi se u dokumentu.

3. "Hrvatsko nacionalno pitanje može se rešiti spajanjem većine hrvatskih kantona u BiH s Hrvatskom ili davanjem posebnog statusa hrvatskom dijelu BiH (po uzoru na Južni Tirol)."

4. "To bi Bošnjacima dalo nezavisnu funkcionalnu državu i preuzeli bi punu odgovornost za nju. Na referendumu bi ljudi odlučivali da li će se pridružiti EU ili budućnosti izvan EU (slijedeći primjer Turske). Za sada velika većina Bošnjaka podržava u perspektivi EU, a u naglom porastu turskog uticaja i radikalnog islama, situacija bi se mogla drastično pogoršati u sljedećoj deceniji".

Komentari (8)

POŠALJI KOMENTAR

E BOZE Mili ČUDA Velikoga!

E prosto, mnogi smo poželjeli da se čuda dese, e kamo lijepe sreće da je ostala Jugoslavija, danas bi to bila moćna država, na koju bi malo,ko smio da udari, a ovako mali, ali Bogu hvala sto imamo još hrabrih!!!

Janša Dežela

Izvinjavam se svim LOŠIM LJUDIMA koji su imali povjerenje u mene još od 90-tih pa sam povjereni zadatak upropastio IZJAVOM da se neću boriti u prvim redovima i proliti krv svoju i moje porodice.U posljednji čas sam shvatio da bi moja DEŽELA mogla biti u opasnosti a to na karti nije nacrtano.

Janša Dežela

@Dragomir Javno priznajem moju zabludu što sam u ulozi kurira predao "non paper" u EU a dao mi ga je Dodik koji je bio kurir Vučića a ovaj je bio kurir Putina.Ja sam kukavica kao i ostali kuriri na čelu sa vođom Putinom i neću se boriti u prvim redovima do posljednje kapi moje i krvi moje porodice.