Poslanik BS, Jasmin Ćorović na današnjem plenumu uputio je pitanje ministarki kulture i medija, Tamari Vujović vezano za javno iznošenje govora mržnje i širenje šovinizma u javnom prostoru, koje je, kako navode iz te partije, sve prisutnije u Crnoj Gori.
Konkretno, pitanje poslanika Ćorovića odnosilo se na nedavno izrečeni govor mržnje od strane generalnog sekretara Udruženja novinara Crne Gore, Ivana Miloševića, koji je u emisiji Pressing na Gradskoj televiziji javno iznio svoje stavove da je nepristojno da spoljnu politiku jedne države u kojoj živi 74% pravoslavaca predstavlja pripadnik nacionalne manjine, konkretno Ervin Ibrahimović. Poslanik Ćorović traži konkretne korake kao odgovor na ovaj, ali i druge vidove govora mržnje.
Ćorović je u svom izlaganju posebno naglasio da se do momenta upućivanja ovog pitanja resornom ministarstvu, niko iz pomenute televizije nije oglasio ili ogradio od ovakvih stavova. Takođe, istakao je da do sada, niko od nadležnih institucija nije reagovao ili osudio ovu vrstu javnog nastupa, koji direktno udara na prava pripadnika manje brojnih naroda, multikulturalnost Crne Gore i njen građanski karakter.
Nakon aktuelizacije ovog pitanja od strane BS, iz Gradske televizije su se oglasili, te se ogradili od ovakvih stavova Miloševića, kazavši da je emisija emitovana uživo, te da nije imalo prostora za bilo kakvu reakciju.
Ćorović pak smatra da je obaveza svih novinara i medijskih kuća da pravovremeno i adekvatno reaguju na svaki govor mržnje i povređvanje prava pojedinih grupa u Crnoj Gori, ma o kome se radilo.
Ozbiljnosti ovog slučaja doprinosi i činjenica da na traženi pristup slobodnim informacijama Udruženju novinara, te stavu po ovom pitanju, Ćorović nije dobio odgovor, te se pita da li je ćutanje u ovom slučaju i odobravanje.
“Kada imamo ćutanje institucija, to se shvata kao potvrđivanje. Ukoliko je ovo potvrđivanje, onda mi na djelu imamo medijsko udruženje za širenje rasizma u Crnoj Gori," naglašava Ćorović.
Ministarska Vujović se saglasila sa Ćorovićem da je ovo pitanje od izuzetnog značaja, te da mora ostati u fokusu zajedničke pažnje, ukoliko želimo da zaštitimo društvo od negativnih posljedica govora mržnje.
“Prema novom Zakonu o medijima, konkretno u ovom slučaju, svako ko se pronašao žrtvom izrečenim govorom mržnje od strane nekog lica, imao je pravo da pokrene tužbu protiv lica koje je koristilo govor mržnje.” , kazala je ministarka Vujović.
Da se primijetiti da ministarka Vujović ni u jednom momentu svog izlaganja nije javno iznijela svoj, ali i stav Ministarstva kulture i medija po pitanju širenja govora mržnje od strane Ivana Miloševića, već se držala samo zakonskih propisa i procedura, koje su već poznate u javnosti.
Poslanik Ćorović je u svom odgovoru ministarki Vujović, vezano za stav o širenju rasizma u ovom slučaju kazao da to nije njegov lični stav, već je citirao saopštenje Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, kao relevantnog subjekta.
Svakako, poslanik Ćorović se usaglasio sa ministarkom da je potrebno sistemski pristupiti rješavanju problema govora mržnje, s tim da u Crnoj Gori ovog problema ne manjka, već je i dalje zastupljen u velikoj mjeri.
"Širenje mreže za borbu protiv govora mržnje, kao i definisanje govora mržnje u Krivičnom zakoniku dobri su načini za borbu protiv ovog problema, zaključio je poslanik Ćorović, uz poruku da Miloševićevski način razmišljanja još uvijek, nažalost postoji u našem društvu," saopštavaju iz Bošnjačke stranke.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR