Eksperti su juče upozorili Senat SAD, da će pokušaj, kao što je bio onaj ruskih agenata da izvedu puč u Crnoj Gori spriječen prošle godine, vjerovatno biti ponovljen, i da je neohodno da Vašington iskazuje snažniju podršku "mekom evropskom obodu".
To je rečeno na saslušanju u senatskom komitetu za oružane službe, čiji je fokus prevashodno bio na situaciju u regionu Baltika, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Pokušaj puča "nije bio prvi i vjerovatno neće biti ni posljednji pokušaj Rusije da podrije suvereno pravo nacije da slobodno izabere svoje političke saveze", navela je Lisa Samp, stručnjakinja koja radi na ruskim i evropskim poslovima u Bijeloj kući i Ministarstvu odbrane SAD.
Damon Vilson, izvršni potpredsjednik Atlanskog saveza iz Vašingtona je rekao da Rusija teži proširivanju svog uticaja i podriva vlade okrenute Zapadu koristeći "vezu korupcije, organizovanog kriminala i nerazvijenosti".
"Prosperitet ovih nacija je protivotrov koji povećava otpornost nacija naročito na istoku Evrope kao i jugoistoku" rekao je Vilson.
GRU stoji iza puča
Ruska vojna obavještajna služba i njeni saradnici direktno su umiješani u organizovanje pokušanog državnog udara čiji je cilj bio da se postavi vlada koja je prijateljska Moskvi i omete put Crne Gore u NATO, dodao je.
On je rekao da su njihovi stručnjaci za digitalnu forenziku sačinili “ubjedljiv slučaj” o umiješanosti Rusije, a tiču se prije svega povezanosti osumnjičenog Eduarda Šišmakova sa GRU.
“Njegova registrovana adresa u Rusiji je rezidencija u vlasništvu GRU. Izdat mu je lažni pasoš u avgustu 2016, dva mjeseca prije nego što je otputovao na Balkan”, kazao je Vilson pred članovima Odbora za oružane snage američkog Senata.
“Da je puč uspio, to bi zadalo nemjerljiv udarac alijansi i njenom kredibilitetu. Takođe bi dovelo do prekida procesa širenja NATO-a”, kazao je Vilson.
Nebojša Kaluđerović, crnogorski ambasador u SAD, rekao je da je procesuiranje dijela optuženih za pokušaj puča u toku, i da je glavni tužilac dokaze nazvao "čvste kao čelik".
On je rekao da su dvojica Rusa za koje se vjeruje da su vojni obavještajni agenti bili umiješani u pokušaj puča u Crnoj Gori, kao i nekolicina crnogorskih političara, te jedan bivši zamjenik vojnog atašea koji je proteran iz EU.
"Da je plan uspio nastao bi haos, ozbiljno nasilje i izuzetno opasna nestabilnost" rekao je Kaluđerović.
Crna Gora je 5. juna postala članica NATO-a, čemu se Moskva snažno protivila.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR