Ovo vam možda može djelovati kao jeftin komad bižuterije, a zapravo je vrlo luksuzno.
Žadu sve više raste cijena, jer se zalihe smanjuju. Neki komadi imaju astronomske cijene, a najviše plaćaju Kinezi, u čijoj kulturi žad zauzima posebno simboličko mjesto.
Kinezi čak imaju izreku: "Zlato ima cijenu, ali žad je neprocjenjiv."
"Tržište žadom na aukcijama značajno je poraslo u posljednjih desetak godina", objašnjavaju iz aukcijske kuće Sotebi.
Na primjer, najskuplji nakit od žada je ogrlica slavnog dizajnera Kartiera koja je u maju 2014. godine prodata za čak 27 miliona dolara.
Valja međutim znati da nije svaki kamen žada isti. Od kritične je važnosti moći razlikovati kvalitet i vrstu žada. Jadeit, najčišći i idealni oblik žada, dolazi u mnogo boja. Zeleni, ljubičasti, crni ili bijeli žad najčišći i najčvršći su oblici žada, a zbog toga najčešće završavaju u komadima nakita.
Mekši kamen nefrit takođe je klasifikovan kao žad, ali se najčešće koristi za izradu figurica ili nekih drugih predmeta. Najnižeg kvaliteta je industrijski proizveden žad kojem je moguće dodati polimere ili boju kako bi izgledao što sličnije skupocjenom originalu.
Zbog porasta cijena sve više ljudi okreće se žadu, a posebno je tu riječ o zapadnim milionerima. Ulazak novih kupaca na tržište dodatno podiže cijenu, a nakit od žada mogao bi dostići neslućeno visoke cijene u bliskoj buućnosti, baš u rangu dijamanata.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR