Mnogi ljudi, upitani koja je najveća pustinja na svijetu, odgovaraju da je to Sahara.
I nijesu u pravu. Tačan odgovor je – Antarktik, peti po veličini kontinent, sa površinom od preko 14 miliona kvadratnih kilometara. To je istovremeno najmanje proučavan i najtajanstveniji od svih sedam kontinenata.
Već dugo naučnici pokušavaju da utvrde što se skriva ispod leda Antarktika, istražuju floru i faunu tog kontinenta. Evo nekih činjenica o najjužnijoj i najhladnijoj pustinji na Zemlji.
1. Umnjaci i slijepo crijevo
Na Antarktik ne puštaju ljude kojima nijesu izvađeni umnjaci i slijepo crijevo. Razlog je taj što se na stanicama na Antarktiku ne rade hirurške operacije. Zato je pred put na ledeni kontinent potrebno izvaditi umnjake i slijepo crijevo, čak i ako su potpuno zdravi.
2. Mekmurdove suve doline
Antarktik je najsuvlje mjesto na svijetu. Da budemo precizni, tamo se nalazi najsuvlje mjesto na planeti - Mekmurdove suve doline.
3. Sopstveni domen najvišeg nivoa
Kao i mnoge zemlje (Australija - .au, Njemačka - .de), Antarktik ima sopstveni domen najvišeg nivoa - .aq.
4. Palme na Antarktiku
Prije 53 miliona godina Antarktik je bio toliko topao da su duž njegovih obala rasle palme. Temperatura na kontinentu dostizala je preko 20 stepeni Celzijusovih.
5. Metallica na Antarktiku
Metallica je 2013. godine održala koncert na Antarktiku, nazvan „Freeze ‘Em All“, i na taj način postala prva grupa koja je nastupala na svim kontinentima. Inače, grupa je posjetila svih sedam kontinenata tokom jedne godine.
6. Sopstvena nuklearna elektrana
Antarktiku je imao sopstvenu nuklearnu elektranu. Radila je na američkoj stanici Mekmurdo (najvećoj na kontinentu) od 1960. do 1972. godine.
7. Vatrogasna stanica
Na Antarktiku postoji vatrogasna stanica. Nalazi se na stanici Mekmurdo i u njoj rade profesionalni vatrogasci.
8. 1.150 vrsta pečuraka
Bez obzira na ekstremno niske temperature, na Antarktiku postoji 1.150 različitih vrsta pečuraka. One su se odlično adaptirale na niske temperature, kao i na kontinuirane cikluse zamrzavanja i odmrzavanja.
9. Vremenske zone
Na Antarktiku faktički postoje sve vremenske zone na planeti. Razlog je taj što se granice svih vremenskih zona približavaju jednoj tački na oba pola.
10. Polarni medvjedi
Na Antarktiku nema polarnih medvjeda. Njih je moguće vidjeti na Arktiku ili u Kanadi.
11. Najjužniji bar na svijetu
Na Antarktiku postoji čak i bar – najjužniji na svijetu. Nalazi se na naučno-istraživačkoj stanici Akademik Vernadski, koja pripada Ukrajini.
12. Minus 89,2 po Celzijusu
Najniža temperatura u istoriji Zemlje bila je minus 128,56 stepeni Farenhajtove skale (minus 89,2 stepena po Celzijusu). Zabilježena je 21. jula 1983. godine na ruskoj stanici Istok na Antarktiku.
13. Peti po veličini kontinent
Antarktik je peti po veličini kontinent. Njegova površina iznosi 14 miliona kvadratnih kilometara.
14. 99% Antarktika pokriveno je ledom
99% Antarktika pokriveno je ledom. Led, koji prekriva kontinent, često se naziva ledenim štitom.
15. 70% svježe vode na Zemlji
Prosječna debljina antarktičkog leda iznosi oko 1,6 kilometara. Zato se na Antarktiku nalazi gotovo 70% sve svježe vode na Zemlji.
16. Transantarktičke planine
Transantarktičke planine dijele kontinent na istočni i zapadni dio. To je jedan od najdužih planinskih vijenaca na svijetu (3.500 kilometara).
17. Antarktik je otkriven 1820. godine
O postojanju Antarktika nije se ništa znalo do 1820. godine. Do tada su ljudi mislili da je to samo grupa ostrva.
18. Roald Amundsen
Norveški istraživač Roald Amundsen 14. decembra 1911. postao je prvi čovjek koji je stigao do Južnog pola i tamo postavio zastavu svoje zemlje.
19. „Dogovor o Antarktiku“
Poslije tajnih pregovora 12 zemalja potpisalo je „Dogovor o Antarktiku“ 1959. godine, da bi taj kontinent posvetili isključivo mirnoj naučno-istraživačkoj djelatnosti. Do sada je dogovor potpisalo 48 zemalja.
20. Emilio Markos Palma
U januaru 1979. godine Emilio Markos Palma postap je prvo dijete rođeno na južnom kontinentu. To je bila planirana akcija Argentine, koja je pretendovala na dio Antarktika.
Izvor: novate.ru
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR