31 °

max 34 ° / min 19 °

Srijeda

16.07.

34° / 19°

Četvrtak

17.07.

33° / 17°

Petak

18.07.

34° / 16°

Subota

19.07.

35° / 19°

Nedjelja

20.07.

38° / 21°

Ponedjeljak

21.07.

39° / 25°

Utorak

22.07.

39° / 24°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ovo je najveće vodeno selo na svijetu

Izvor: Wikipedia

Mozaik

Comments 0

Ovo je najveće vodeno selo na svijetu

Izvor: najportal.ba

Autor: Ana Ašanin

  • Viber

Nazvan “Venecija istoka”, smješten duž obala rijeke Brunej, Kampong Ajer je najveće vodeno selo na svijetu i dom za preko 10.000 stanovnika.

Osnovano prije više od milenijuma, skoro u potpunosti je izgrađeno na štulama. Čitavo naselje, uključujući kuće, škole, restorane, bolnicu, policijsku stanicu, muzej i džamiju ovdje su u vodi.

Za posjetioce, najbolji način da dožive svakodnevni život lokalnih seljana je krstarenje rijekom! Bilo da se radi o šarenim drvenim kućama iznad rijeke, ljubaznim seljanima ili prekrasnim pejzažima, posjeta Brunejskom Kampong Ajeru definitivno ostavlja nezaboravan utisak.

Ako poželite da odete na kafu u komšiluk ili u drugi dio grada, koristićete tradicionalne drvene brodiće. Mnogi od njih su danas motorizovani pa čak i ovo naizgled mirno selo živi brzo, ako je to potrebno. Takođe, svi imaju pristup vodi, struji i internetu.
Neki stanovnici većinu svog života provode iznad kopna, dok drugi putuju čamcem na posao u centar grada.

“Sve je jednostavno u vodenom selu, složni su mještani. Ne žurite nigdje i sve podnosite smireno i lako. Na kopnu vječito jurimo, i žurimo za slijedećom stvari, ali ovdje se živi opušteno.

Ljudi su na ovom mjestu živjeli vijekovima, čemu svjedoče istorijski zapisi o starim vodenim naseljima, koji između ostalog opisuju kuće sagrađene od tako lakog drveta da se mogu premjestiti u slučaju oluje ili neke druge nepogode.

I poslije svega što je proživjelo, maleno selo koga su kroz istoriju čak “zakačile” i japanske bombe u Drugom svjetskom ratu, suočava se sa odlivom ljudi, koji trbuhom za kruhom, jure u velike gradove

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR