Sezona razmnožavanja zmija polako je krenula. Ipak, stručnjaci ističu - nema potrebe za strahom. Poskok često ne gradi velike spletove. Uglavnom se pari jedna ženka sa jednim mužjakom ili sa najviše dva mužjaka, a rjeđe više.
Ujed otrovnica poznaje se po dvije ubodne ranice na odstojanju šest do 10 mm, kolik je razmak otrovnih zuba.
Ako naiđete na njih, nemojte da ih ubijate, već mirno produžite dalje. Poskoka ljudi ne interesuju i nikada neće napasti sam. Mužjaci ne čuvaju svoje ženke. Nemojte se bojati da će se prenamnožiti. Poskok je naša vrsta koja je nastala na Balkanu i naseljava ga 4,5 miliona godina.
Imajte u vidu da od rođenih beba preživljava samo jedna i da 50 odsto ženki poskoka ugine poslije porođaja.
Ukoliko vam se, pak, čini da je zmija otrovnica mnogo u ovom periodu, to je zato što se sada odvija njihovo razmnožavanje.
Prva pomoć
Ne paničiti jer ima dovoljno vremena (i više sati ) da se stigne do ljekara. Ne postoji opšta saglasnost u vezi sa liječenjem. Svi se slažu da je neophodno apsolutno mirovanje, jer se kretanjem ubrzava cirkulacija krvi i apsorpcija otrova.
Pojedini autori ne preporučuju stavljanje povjeske iznad mjesta ujeda, zabranjuju stavljanje leda zbog pojačane nekroze, zabranjuju inciziju rane i isisavanje sadržaja. Preporučuju imobilizaciju i hitan transport u ustanovu u kojoj se može primiti antiotrov.
Većina autora ima skoro suprotno mišljenje i predlažu sljedeće postupke: ujedeni ekstremitet treba podvezati, umjereno stegnuti povjeskom neposredno iznad mjesta ujeda, i imobilisati.
Povremeno (3-5min) popuštati povjesku jer krv mora da cirkuliše i kroz otrovani dio tijela, odnosno od vena ka srcu. Na samom mjestu ujeda naprave se kroz kožu dva unakrsna reza (slovo "X") u dubini od 3-4 mm, i pusti se da rana iskrvari. Tako će sa krvlju izaći i veći dio otrova.
Nikako se ne preporučuje isisavanje rane ustima, jer je i najmanja ranica na ustima ili usnoj duplji, kao i kvaran zub, dovoljna da se otruje i onaj koji pokušava da pomogne.
Rezovi se prave nožem, žiletom ili drugim oštim predmetom čije je sječivo opaljeno na plamenu ili obrisano alkoholom. Treće što treba urediti kod ujeda zmije to je da se na ranu stavi jak rastvor hipermangana i, ako ima mogućnosti za to, da se svuda oko rane ubrizga jednoprocentni rastvor hipermangana.
Unesrećenom davati što više tečnosti: ali nikako alkohol. Zatim ga treba što prije prenijeti do najbliže medicinske ustanove gdje će primiti serum protiv zmijskog ujeda.
Liječenje
Što ranije dati serum antiviperinum (intravenski ili intramuskularno), po protokolu sa testiranjem na preosjetljivost. Serum antiviperinum djelotvoran je protiv poluotrovnih i otrovnih zmija koje se javljaju u Evropi.
Djeci sa alergijskim bolestima ili reakcijama, kada se dobiju podaci u ličnoj i porodičnoj anamnezi, poželjno je dati serum antiviperinum u bolničkim uslovima, intramuskularno, i uz oprez.
Treba uzeti mikrobiološki bris rane, a zatim je isprati antiseptickim sredstvom.
U svim slučajevima, potrebno je provjeriti i sprovesti antitetanusnu zaštitu i dati antibiotike koji pokrivaju gram-negativnu i anaerobnu floru koja dominira u ustima zmije.
Treba suzbijati bol davanjem analgetika. Kod izražene hemolize treba dati transfuziju koncentrovanih eritrocita, a kod diseminovane intravaskularne koagulacije plazmu. Potrebno je održati diurezu i spriječiti ili liječiti šok.
Hirurško liječenje je potrebno kada se javi nekroza tkiva. U slučaju velikog otoka koji remeti arterijsku cirkulaciju ekstremiteta indikovana je hitna fasciotomija.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR