Arheolozi kažu da su pronašli mumiju prekrivenu zlatnim listićima zatvorenu u sarkofagu koji nije otvaran 4300 godina, prenosi BBC.
Mumija, ostaci čovjeka po imenu Hekashepes, smatra se jednima od najstarijih i najcjelovitijih nekraljevskih posmrtnih ostataka ikada otkrivenih u Egiptu. Otkrivena je u oknu dubokom 15 metara na drevnom groblju južno od Kaira, u Sakari, gdje su pronađene još tri grobnice. Jedna je grobnica pripadala takozvanom čuvaru tajne.
Najveća od mumija koje su otkrivene na drevnom groblju navodno je bio čovjek po imenu Khnumdjedef - sveštenik, inspektor i nadzornik plemića. Druga je bio muškarac Meri - viši zvaničnik palače koji je dobio titulu čuvara tajne, što mu je dopuštalo obavljanje posebnih vjerskih rituala.
Vjeruje se da je sudija i pisac po imenu Fetek položen u drugu grobnicu, gdje je otkrivena kolekcija onoga što se smatra najvećim kipovima ikada pronađenim na tom području. Nekoliko drugih predmeta, uključujući keramiku, takođe je pronađeno među grobnicama.
Arheolog Zahi Havas, bivši egipatski ministar za antikvitete, rekao je da sva otkrića datiraju od otprilike 25. do 22. vijeka prije Hrista. "Ovo otkriće je toliko važno jer povezuje kraljeve s ljudima koji žive oko njih", rekao je Ali Abu Dešiš, još jedan arheolog koji je učestvovao u iskopavanju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR