Proizvođači malina i dalje u Prijepolju blokiraju magistralni put kroz Srbiju ka Crnoj Gori, Beograd - južni Jadran, što bi moglo da potraje i do deset dana.
Učesnici protesta drže u blokadi magistralni put Prijepolje - Bijelo Polje i ističu da protest neće prekinuti dok akontna cijena maline ne bude 180 dinara.
Malinari protekle noći nijesu uspjeli da se dogovore s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede da se otkupna cijena poveća. Ministarstvo im je poručilo da "adresa" za taj zahtjev nije država, već da tržište diktira cijenu.
Proizvođači malina tvrde da minimalna otkupna cijena kilograma tog voća ne bi smjela da bude niža od 1,5 euro, da bi nadoknadili troškove proizvodnje.
Oni su i prošle godine protestovali tokom berbe, nadajući se da će uz pomoć ministarstava poljoprivrede i trgovine naći neko rješenje.
Inače, malinari najavljuju da će od ponedjeljka protest podržati i Savez malinara Srbije "Srpska malina".
Savez malinara Srbije "Srpska malina", koji ima članove u 13 gradova zapadne Srbije, odlučio je da podrži taj protest i pozvao predstavnike "Limske doline" da u ponedjeljak u privrednoj komori Užica učestvuju u razgovoru sa hladnjačarima po pitanju akontnih cijena za rod 2018.
Predsjednik Upravnog odbora "Srpske maline" Milan Đukić izjavio je da će se, ukoliko se ne postigne dogovor sa predstavnicima hladnjačara i Ministarstva poljoprivrede, protesti proširiti i na druge gradove zapadne Srbije.
Mirsad Obućina iz istog Saveza kaže za Tanjug da će već danas put Prijepolja krenuti autobusi sa njihovim članovima.
Regionalna TV N1 je prenijela da je predsjednik Udruženja "Limska dolina", Sanel Dizdarević rekao da će ove godine početne cijene malina biti loše.
"Prvo se namire kupci i preprodavci, pa nama šta ostane. S tim razlogom smo se i okupili, da pošaljemo poruku našem predsjedniku Vučiću da nam izađe u susret i da se dovede investitor u Prijepolje koji će raditi preradu maline i uposliti radnike, i ovaj proizvod plasirati na svjetsko tržište", rekao je Dizdarević.
Dizdarević je upozorio da će protest u Prijepolju trajati i do deset dana, sve do ispunjenja zahtjeva.
Predsjednik Upravnog odbora poljoprivrednih proizvođača Užice Milija Lazić kaže da pregovori koji su vođeni prethodne noći nijesu uspjeli, jer im je delegacija Vlade "nudila skroz nešto drugo od onoga šta su naši stvarni zahtjevi".
"Već godinu molimo Vladu i sve državne institucije da nas saslušaju i pomognu da ovo razriješimo, da natjeraju hladnjačare da shvate da mi nijesmo nadničari na njihovom njivama već njihovi poslovni partneri, da smo upućeni jedni na druge i da treba da sarađujemo, a ne da se oni ponašaju kao neki monopolosti koji će određivati cijenu, uslove i sve... Mi znamo da ima osnova da akontna cijena maline bude 180 dinara", istakao je Lazić.
Protest malinara organizovali su Udruženje poljoprivrednih proizvođača "Limska dolina" iz Prijepolja i Priboja i Udruženje poljoprivrednih proizvođača iz Užica.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR