24.04.

20° / 13°

Jedan od najboljih plivača završio karijeru bez olimpijskog zlata

TOKIO 2020

Proslavljeni mađarski plivač Laslo Čeh objavio je kraj karijere poslije završetka trke na 200 metara mješovito na Olimpijskim igrama u Tokiju.

On je završio tek kao sedmi u svojoj omiljenoj disciplini i definitvno će ostati bez olimpijskog zlata u bogatoj karijeri.

Tokom svojih pet Olimpijskih igara osvojio je četiri srebra i dvije bronze.

Ostaće upamćen kao vjerovatno najveći plivač svih vremena koji se nije okitio olimpijskim zlatom.

I on je, kao i mnogi, bio u sjenci Majkla Felpsa iza koga je bio čak tri puta na postolju na OI.

Jedini put kada ga je dostigao, u Rio de Žaneiru 2016. godine, pobijedio je singapurski plivač Jozef Šoling.

Laslo Čeh je osvojio i 13 medalja na svjetskim prvenstvima od čega dva zlata. U Montrealu 2005. je pobijedio na 400 mješovito, a 10 godina kasnije u Kazanju na 200 delfin.

Na evropskim prvenstvima osvojio je 14 zlatnih medalja u 50-metarskim i 16 evropskih zlata u 25-metarskim bazenima.