Iako su prošle 72 godine otkada su Ujedinjene nacije (UN) ukinule ropstvo, skoro 80 miliona djece u svijetu i dalje radi u "opasnim uslovima" klasifikovanim kao "moderno ropstvo".
Iako je ropstvo zabranjeno u gotovo svakoj zemlji, sam termin ropstva i dalje postoji u današnjem svijetu u obliku ''modernog ropstva“ i nastavlja da bude jedna od najvećih sramota čovječanstva.
Prema informacijama do kojih je došao novinar Anadolije, a koje se odnosi na izvještaje Međunarodne organizacije rada (ILO) i Fonda UN za decu (UNICEF), u svijetu ima 160 miliona djece uzrasta od pet do 17 godina koji rade. Oko 79 miliona djece radi u opasnim uslovima koji bi se smatrali modernim ropstvom.
Broj djece zaposlene na opasnim poslovima, kojih je 2000-ih bilo oko 170,5 miliona, u 2016. smanjen je na 72,5 miliona.
Međutim, posljednjih godina ponovo je došlo do povećanja, a broj djece zaposlene na poslovima koji se smatraju modernim ropstvom dostigao je 79 miliona. Očekuje se da će se ovaj broj povećati u narednim godinama.
Paralelno s tim, broj djece radnika porastao je sa 151,6 miliona u 2016. na 160 miliona u 2020. godini. Procjenjuje se da će broj djece radnika porasti na 168,9 miliona do kraja 2022. godine.
Najviše djece radi u Africi
Prema izvještaju ILO, Afrika ima najveći broj djece radnika od 2020. godine. U Africi, koja ima 92,2 miliona djece radnika, 41,4 miliona djece zaposleno je na opasnim poslovima.
Postoji 48,7 miliona djece koja rade u Aziji i Pacifiku, što je region s najvećim brojem djece koja rade nakon Afrike. Dok u Sjevernoj i Južnoj Americi radi ukupno 10,7 miliona djece, 8,3 miliona djece je u radnom odnosu u Evropi i Centralnoj Aziji.
S druge strane, procjenjuje se da u arapskim zemljama ima 1,2 miliona djece radnika.
Nestabilne zemlje imaju više djece radnika
U zemljama čije su institucionalne i društvene strukture narušene zbog sukoba, ekonomije i raznih razloga, živi 30,9 posto djece radnika.
Dečiji rad je češći u zemljama s niskim prihodima, ali je takođe ozbiljan problem u zemljama s visokim dohotkom.
Više od 40 miliona odraslih modernih robova
Dok je broj odraslih koji rade u uslovima definisanim kao moderno ropstvo oko 40,3 miliona, 15,4 miliona od ovog broja su oni koji su primorani na brak, a 24,9 miliona su oni koji su prisiljeni da rade. Takođe se navodi da su 71 posto onih koji su podvrgnuti modernom ropstvu žene i djevojke.
Odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija iz 1948. godine, 2. decembar se u cijijelom svijetu obilježava kao Međunarodni dan ukidanja ropstva.
Usvajanje zakona ima za cilj iskorijenjivanje savremenih oblika ropstva, kao što su trgovina ljudima, seksualna eksploatacija, dječiji rad i prisilni brakovi.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR