Parlament u Velikoj Britaniji izglasao je danas istorijski zakon koji bi omogućio tzv. asistirano umiranje za neizlječivo oboljele pacijente u Engleskoj i Velsu, što bi moglo da označi prekretnicu u pristupu teškoj zdravstvenoj zaštiti na kraju života.
Nakon dugotrajne, emotivne debate u Donjem domu parlamenta, poslanici su prihvatili predlog sa 330 glasova za i 275 protiv, čime se otvara put za to da odrasli pacijenti sa terminalnom bolešću, koji imaju prognozu života kraću od šest mjeseci, zatraže pomoć u umiranju, pišu britanski mediji.
Iako glasanje predstavlja značajan korak naprijed, to nije posljednja prepreka. Predloženi zakon će sada proći kroz dalju istragu parlamentarne komisije, a mogući su i dodatni amandmani prije nego što postane zakon.
Ovaj potez se opisuje kao značajan politički korak, a neki upoređuju ovu odluku sa velikim društvenim promjenama, poput legalizacije abortusa 1967. i ukidanja smrtne kazne 1969. godine. Podržavaoci asistiranog umiranja tvrde da on pacijentima sa terminalnim bolestima omogućava pravo na izbor dostojanstvene smrti, dok protivnici i dalje ističu etičke implikacije.
Debata o ovoj temi odigravala se u trenutku kada je pitanje asistiranog umiranja privuklo globalnu pažnju, budući da nekoliko evropskih zemalja, kao i Kanada, Novi Zeland, 10 američkih država i Distrikt Kolumbija, već imaju neki oblik legalizovanog asistiranog umiranja.
Britanska javnost podijeljena je po ovom pitanju, a glasanju su prethodile oštre debate i protestni skupovi.
zox
Ključno pitanje je: Ako ja neću više da živim (iz bilo kog razloga), šta se to tiče bilo koga drugog?? Kakva je tu rasprava potrebna?