Autorski tekst Lu Fangćing, privremene otpravnice poslova u Ambasadi Narodne Republike Kine
Prije nekoliko dana, uspješno su završena Dva zasjedanja Kine: Svekineski narodni kongres i Svekineska narodna politička konsultativna konferencija, otvarajući novo poglavlje modernizacije u kineskom stilu. Glavni trend kineske ekonomije je dugoročan i pozitivan razvoj, a Kina ima puno povjerenje u unapređenje svog visokokvalitetnog razvoja. U protekloj godini, kineska ekonomija nastavila je stabilan rast i ostvarila je značajan i čvrst napredak. BDP Kine je dostigao 134,9 biliona juana, uz godišnji rast od 5%, dok je doprinos globalnom ekonomskom rastu ostao na oko 30%. Industrijska struktura se stalno optimizuje: vrijednost visokotehnološke proizvodnje porasla je za 8,9%, dok je vrijednost industrije softver za prenos informacija i IT industrije ostvarila rast od 10,9%.
Kapacitet za inovacije se neprestano unapređuje – misija Chang’e 6 prvi put u historiji donijela je uzorke s tamne strane Mjeseca, dok je vještačka inteligencija DeepSeek izazvala veliku pažnju širom svijeta. Kineska vlada će sprovoditi aktivniju fiskalnu politiku i umjereno labavu monetarnu politiku, te da sveobuhvatno poveća domaću potražnju i podstica razvoj proizvodne snage novog kvaliteta u skladu sa specifičnim situacijama različitih okolnosti, kako bi realizovali efikasan razvoj kvaliteta kao i razumno povećanje kvantiteta, ostvarujući planirani cilj od oko 5% rasta BDP-a.
Međusobna korist i obostrana dobit su pravi put za sve države širom svijeta, a Kina posjeduje najveću Kina ima najveću iskrenost u promovisanju otvaranja na visokom nivou .je posvećena visokom nivou otvorenosti. Kina već godinama zauzima prvo mjesto u globalnoj robnoj trgovini i postala je glavni trgovinski partner za više od 150 zemalja i regiona. Do sada je potpisala 22 sporazuma o slobodnoj trgovini s 29 zemalja i regiona, dok je svim najnerazvijenijim državama s kojima ima diplomatske odnose omogućila 100% oslobađanje carina na sve tarifne proizvode.
Kina odlučno nastavlja s visokokvalitetnom izgradnjom inicijative „Pojas i put“, potpisavši preko 200 sporazuma o saradnji sa više od 150 zemalja i 30 međunarodnih organizacija, realizirajući na hiljade konkretnih projekata. Udio trgovine između Kine i zemalja uključenih u inicijativu „Pojas i put“, premašiće 50% do 2024. godine, dok je broj teretnih vozova Kina-Evropa već premašio 100.000. Bez obzira na promjene u vanjskim okolnostima, Kina će ostati dosljedna svojoj politici otvaranja prema svijetu. Kineska vlada će kontinuirano unapređivati visok nivo otvorenosti prema svijetu, stabilizovati trgovinu i strana ulaganja, te da širi mrežu visokostandardnih zona slobodne trgovine i obezbjeđuje konkurentno, pravno i međunarodno okruženje za poslovanje.
Nedavno je američka vlada posegnula za „štapom carinske tarife“, napadajući na više frontova i smišljajući niz izgovoram, i više puta je najavila povećanje carina svojim trgovinskim partnerima, čime je u potpunosti razotkrila svoju unilaterističku i hegemonističku prirodu. Povećanje carina odstupa od tržišnih principa. Više carine dovode do rasta cijena, umanjuju bogatstvo domaćinstava i smanjuju ekonomski output. Istraživanja ekonomista pokazuju da nakon su više od 90% troškova trgovinskog rata koji je SAD pokrenuo protiv Kine 2018. godine snosili američke kompanije i potrošači, dok je u SAD-u izgubljeno više od 200.000 radnih mjesta, a trgovinski deficit nije smanjeni, već se povećao. Povećanje carina pogađa globalnu ekonomiju. U trgovinskim i carinskim ratovima nema pobjednika, niti koristi nijednoj strani. Navedeni ratovi se suprotive talasa ekonomske globalizacije. Sve veće trgovinske restrikcije će dodatno činiti međunarodni trgovinski sistem fragmentarnim, narušavaju stabilnost globalnih industrijskih i snabdjevanjačkih lanaca i unose još veću neizvjesnost u svhetsku ekonomiju.
Otvaranje zbližava naš svijet, a saradnja donosi bolju budućnost svima. Iako se ekonomska globalizacija suočava s protivvjetrom, istorijski trend se neće promjeniti—razdvajanje i prekid lanaca nisu rješenje, već su otvaranje i saradnja jedina opcija. Kina je spremna da, zajedno sa svim zemljama, uključujući Crnu Goru, nastavi da rušimo zidove, a ne da ih gradimo, da ostanemo otvoreni, a ne izolovani, te da se integrišemo, a ne da se odvajamo, kako bismo razvijali globalizaciju ka pravcu većeg otvaranja, inkluzivnosti, zajedničke koristi i uravnoteženog rasta.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR