Kina je danas imenovala novog trgovinskog pregovarača u jeku carinskih sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama, u kojima dvije najveće svjetske ekonomije jedna drugoj povećavaju carine na uvoz robe.
Iz Vlade Kine saopšteno je da će Li Čengang zameniti Vanga Šouena, koji je učestvovao u pregovorima o trgovinskom sporazumu dvije zemlje 2020.
Kina se trenutno suočava sa carinama od 145 odsto na izvoz u SAD, a administracija predsjednika Donalda Trampa je desetinama drugih zemalja odložila nove carinske namete za 90 dana.
Peking je na ovo reagovao carinama od 125 odsto na uvoz roba iz SAD i naglasio da je odlučan da svoja tržišta ostavi otvorenim za trgovinu i investicije.
Vlada Kine danas je takođe objavila da je njena privreda, uz podršku snažnog izvoza, porasla za 5,4 odsto u prva tri mjeseca ove godine.
Stručnjaci predviđaju da će kineska ekonomija, kao druga najveća na svijetu, značajno oslabiti u narednim mjesecima, nakon što američke carine stupe na snagu.
Zvaničnici kažu da Kina ima više opcija da odgovori na odluke SAD, što uključuje i veće oslanjanje na sopstveno i evropsko tržište, kao i tržišta zemalja na globalnom jugu.
Kina je takođe odgovorila na američke carine povećanjem kontrole izvoza rijetkih minerala, kao i materijala koji se koriste u visokotehnološkim proizvodima i dijelovima za avione.
Prije imenovanja za trgovinskog pregovarača, Li je radio ka ambasador Kine u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), na koju se Peking žalio u svom carinskom sporu sa SAD.
Li je, takođe, bio zamjenik stalnog predstavnika delegacije Kine pri kancelariji Ujedinjenih nacija u Ženevi, kao i drugih međunarodnih organizacija u Švajcarskoj.
čitalac
Kina se ponaša dostojanstveno. Najavili su da neće pregovarati sa Trampom, a uslov za početak pregovora je da ih tretiraju sa poštovanjem a ne omalovažavanjem, kao Vens. Carine ih ne zabrinjavaju, postojali su 5000 godina, a postojaće i sledećih 5000 god.