15 °

max 19 ° / min 13 °

Petak

25.04.

19° / 13°

Subota

26.04.

18° / 12°

Nedjelja

27.04.

19° / 13°

Ponedjeljak

28.04.

20° / 12°

Utorak

29.04.

22° / 10°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

23° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Maskov SpaceX favorit za izgradnju Trampovog raketnog štita Zlatna kupola

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0
Ekskluzivni izvještaj Reutersa

Maskov SpaceX favorit za izgradnju Trampovog raketnog štita Zlatna kupola

Izvor: Reuters

Autor: Antena M

  • Viber

Kompanija SpaceX milijardera Ilona Maska i dva partnera postali su vodeći kandidati za izgradnju ključnog dijela predsjedničkog raketnog odbrambenog sistema "Zlatna kupola", kako su izjavili izvori upoznati sa situacijom, prema ekskluzivnom izvještaju agencije Reuters.

Maskova raketna i satelitska kompanija udružila je snage sa proizvođačem softvera Palantir i firmom Anduril, koja se bavi razvojem dronova, kako bi konkurisali za izgradnju ključnih dijelova sistema "Zlatna kupola", naveli su izvori. Ovaj projekt je privukao značajnu pažnju startupova iz tehnološkog sektora koji se bave odbranom.

U svom izvršnom nalogu od 27. januara, Donald Tramp je označio raketni napad kao "najveću katastrofalnu prijetnju za Sjedinjene Države".

Sve tri kompanije osnovali su preduzetnici koji su bili veliki politički podržavaoci Donalda Trampa. Mask je donirao više od četvrtine milijarde dolara za Trampovu izbornu kampanju i sada služi kao specijalni savjetnik predsjednika za smanjenje državnih troškova kroz svoje Odjeljenje za efikasnost vlade (DOGE).

Uprkos pozitivnim signalima Pentagona prema SpaceX grupi, neki izvori naglašavaju da je proces odlučivanja za "Zlatnu kupolu" još u ranoj fazi. Konačna struktura sistema i odabir onih koji će raditi na njemu mogli bi se drastično promijeniti u narednim mjesecima.

Tri kompanije su se sastale sa visokim zvaničnicima Trampove administracije i Pentagona u posljednjim nedjeljama kako bi predstavile svoj plan, koji podrazumijeva izgradnju i lansiranje od 400 do više od 1.000 satelita koji će kružiti oko planete i pratiti rakete te pratiti njihovo kretanje, rekli su izvori.

Poseban sastav od 200 napadačkih satelita, naoružanih raketama ili laserima, trebalo bi da obara neprijateljske rakete, kažu izvori. Grupa SpaceX, međutim, nije očekivana da bude uključena u naoružavanje satelita.

Jedan od izvora koji je upoznat sa pregovorima opisao je situaciju kao "odstupanje od uobičajenog procesa nabavke. Postoji stav da nacionalna sigurnost i odbrambena zajednica mora biti osjetljiva i pokorna prema Ilonu Masku zbog njegovog angažmana u vladi."

SpaceX i Mask su odbili da komentarišu da li je Mask uključen u bilo kakve pregovore ili pregovaranja vezana za federalne ugovore sa njegovim firmama.

Pentagon nije odgovorio na detaljna pitanja agencije Reuters, već je samo rekao da će predsjedniku biti dostavljene "opcije za njegovu odluku u skladu sa izvršnim nalogom i u skladu sa smjernicama i rokovima Bijele kuće".

Bijela kuća, SpaceX, Palantir i Anduril takođe nijesu odgovorili na pitanja.

USLUGA NA BAZI PRETPLATE

U neobičnom zaokretu, SpaceX je predložio da svoju ulogu u projektu "Zlatna kupola" postavi kao "uslugu na bazi pretplate", u kojoj bi vlada plaćala pristup tehnologiji, umjesto da posjeduje sistem.

Model pretplate, koji do sada nije bio objavljen, mogao bi da zaobiđe neke procedure nabavke Pentagona, što bi omogućilo brže uvođenje sistema, kažu dva izvora. Iako pristup ne bi prekršio nikakva pravila, vlada bi se mogla naći "zarobljena" u pretplati, gubeći kontrolu nad daljim razvojem sistema i njegovim cijenama, dodali su izvori.

Neki zvaničnici Pentagona izrazili su zabrinutost u vezi sa oslanjanjem na model zasnovan na pretplati za bilo koji dio programa Zlatne kupole, rekli su izvori za Reuters. Takav aranžman bio bi neobičan za tako veliki i ključni odbrambeni program.

General američkih Svemirskih snaga Majkl Getlajn bio je u razgovorima o tome da li bi SpaceX trebao da bude vlasnik i operater svog dijela sistema, rekli su izvori. Ostale opcije uključuju da SAD posjeduju i upravljaju sistemom, ili da SAD budu vlasnici, dok bi operacije obavljali kontraktori. Getlajn nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Penzionisani general vazduhoplovstva Terens O'Šonisi, glavni savjetnik SpaceX-a za Maska, bio je uključen u nedavne razgovore kompanije sa vodećim odbrambenim i obavještajnim liderima, rekli su izvori. Ni O'Šonisi nije odgovorio na zahtjeve za komentar.

Ako grupa koju vodi SpaceX osvoji ugovor za Zlatnu kupolu, to bi bila najveća pobjeda za Silicijumsku dolinu u profitabilnoj industriji odbrambenih ugovora i udarac za tradicionalne izvođače.

Međutim, očekuje se da će dugogodišnji izvođači kao što su Northrop Grumman, Boeing i RTX biti veliki igrači u ovom procesu, rekli su izvori upoznati sa radom tih kompanija. Lockheed Martin postavio je web stranicu u okviru svojih marketinških napora.

BROJNE PONUDE

Pentagon je primio interes od više od 180 kompanija koje žele da pomognu u razvoju i izgradnji Zlatne kupole, prema riječima jednog američkog zvaničnika, uključujući odbrambene startape kao što su Epirus, Ursa Major i Armada. Članovi Nacionalnog savjetodavnog vijeća Bijele kuće bili su obavešteni od strane nekoliko kompanija o njihovim sposobnostima, rekli su izvori.

Drugi čovjek Pentagona, bivši investitor u privatnom kapitalu Stiv Fajnberg, biće ključni donosilac odluka za Zlatnu kupolu, rekla su dva američka zvaničnika. Fajnberg je suosnivač Cerberus Capital Managementa, koji je ulagao u industriju hipersoničnih raketa, ali ne u SpaceX. Fajnberg, koji nije odgovorio na zahtjev za komentar, izjavio je da će se odreći svih svojih interesa u Cerberusu kada je pristupio administraciji.

Neki eksperti smatraju da bi ukupni trošak za Zlatnu kupolu mogao dostići stotine milijardi dolara. Pentagon je postavio nekoliko rokova za isporuku sposobnosti, počevši od ranog 2026. godine do onih koje će biti isporučene poslije 2030.

SpaceX se zalaže za deo inicijative Zlatne kupole pod nazivom "sloj čuvanja", konstelaciju satelita koji bi otkrivali rakete, pratili njihovu putanju i utvrdili da li se kreću ka SAD, prema riječima dvaju izvora upoznata sa ciljevima SpaceX-a.

SpaceX je procijenio da bi preliminarni inženjering i dizajn za sloj satelita čuvanja koštali između šest i 10 milijardi dolara, rekli su izvori. U posljednjih pet godina, SpaceX je lansirao stotine operativnih špijunskih satelita, a nedavno i nekoliko prototipova koji bi mogli biti prerađeni za korišćenje u ovom projektu.

Reuters je pregledao unutrašnju bilješku Pentagona koju je poslao sekretar za odbranu Piter Hegset neposredno prije roka 28. februara, tražeći od viših lidera Pentagona inicijalne predloge za Zlatnu kupolu i pozivajući na "ubrzanje implementacije" konstelacija satelita.

Vremenski okvir bi mogao dati prednost SpaceX-u zbog njegove flote raketa, uključujući Falcon 9, i postojećih satelita koji bi mogli biti prilagođeni za zaštitu od raketnog napada, rekli su ljudi upoznati sa planom.

Uprkos tim prednostima, neki od onih koji su upoznati sa razgovorima rekli su da je neizvjesno da li će grupa SpaceX-a moći efikasno da uspostavi sistem sa novom tehnologijom na isplativom nivou, koji može zaštititi Sjedinjene Države od napada.

"Ostaje da se vidi da li će SpaceX i ove tehnološke kompanije uspjeti da ostvare sve ovo", rekao je jedan od izvora. "Nikada nijesu morali da isporuče čitav sistem na koji će nacija morati da se osloni za svoju odbranu", zaključuje se u izvještaju.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR