Grčka će ove godine u pripravnosti imati rekordan broj vatrogasaca, najavio je ministar za klimatsku krizu, navodeći da se zemlja priprema za moguće “nepovoljne scenarije” nakon niza razornih požara prethodnih godina.
Vrijeme širom svijeta postaje sve nepredvidivije i ekstremnije zbog klimatskih promjena, a 2024. godina bila je najtoplija ikad zabilježena, saopštila je Svjetska meteorološka organizacija.
U Grčkoj su ljeta postala sve toplija i suvlja, a promjenjivi vjetrovi dodatno pogoršavaju požare, čineći ih težim za obuzdavanje. Prošlog avgusta, tokom najtoplijeg ljeta u istoriji zemlje, jedna žena je izgubila život, dok je oko 10.000 hektara zemlje izgorjelo u požaru koji je iz šume zahvatio sjeverna predgrađa Atine.
Kako je rekao ministar civilne zaštite i klimatske krize Janis Kefalojanis ove godine biće na raspolaganju oko 18.000 vatrogasaca – najviše do sada – uz podršku hiljada volontera.
„Ne treba da nas zavara činjenica da su klimatski uslovi do sada izgledali nešto blaže nego prethodnih godina“, upozorio je ministar. „Loši scenariji nas tek čekaju.“
Kefalojanis je ovu izjavu dao tokom sastanka s grčkim premijerom Kirijakosom Micotakisom, na kojem se razgovaralo o pripremama za zvaničan početak protivpožarne sezone, koja startuje 1. maja.
U okviru velikih promjena u svojoj dosadašnjoj strategiji, Grčka je prošle godine odlučila da već u prvim, kritičnim satima nakon izbijanja požara šalje vazdušne i kopnene snage na teren, kao i da pojača patrole – mjere koje su pomogle da se smanji šteta po imovinu i prirodu.
Takođe, ova mediteranska zemlja izdvojila je oko dvije milijarde eura za nabavku novih letjelica, meteoroloških stanica i dronova, kako bi poboljšala svoje kapacitete u borbi protiv požara i drugih prirodnih nepogoda.
Ove godine će na raspolaganju biti oko 80 dronova s termalnim kamerama – skoro duplo više nego prošle – najavio je Kefalojanis, dodajući da im je cilj da ubrzaju rano otkrivanje požara.
čitalac
Problem požara u Grčkoj nije samo klimatski. Tamošnji zakoni zabranjuju gradnju u šumskim oblastima, pa se požari često podmeću da bi se odstranila šuma i stvorili uslovi za gradnju. Ali i takvi su bolji od nas jer nemaju ludaka koji bez razloga podmeću požare, kao kod nas.