11 °

max 21 ° / min 10 °

Utorak

13.05.

21° / 10°

Srijeda

14.05.

20° / 10°

Četvrtak

15.05.

20° / 11°

Petak

16.05.

15° / 9°

Subota

17.05.

19° / 7°

Nedjelja

18.05.

19° / 10°

Ponedjeljak

19.05.

21° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Rasmusen Trampu: Dalje ruke od Grenlanda

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Rasmusen Trampu: Dalje ruke od Grenlanda

Izvor: Politico / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber
Američki predsjednik uznemirio Kopenhagen idejom o pripajanju arktičkog ostrva.

Sve otvorenije prijetnje Donalda Trampa da bi Sjedinjene Američke Države mogle preuzeti Grenland izazivaju nelagodu u Danskoj, izjavio je za POLITICO bivši danski premijer i nekadašnji generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen.

„Smatram da je bezobrazno da jedan američki predsjednik prijeti savezniku. Danska je jedan od najbližih i najpouzdanijih saveznika SAD“, kazao je Rasmusen iz Kopenhagena. „Zabrinut sam.“

Tramp je još tokom prvog predsjedničkog mandata pominjao mogućnost da SAD preuzmu Grenland, ali se toj ideji znatno češće vraća otkako je započeo drugi mandat. U intervjuu početkom maja nije isključio ni upotrebu sile kako bi ostrvo sa oko 57.000 stanovnika, koje pripada Kraljevini Danskoj, bilo pripojeno SAD.

„Ne isključujem ništa. Ne kažem da ćemo to uraditi, ali ništa ne isključujem. Ne tamo. Grenland nam je veoma potreban. To je mali broj ljudi – brinućemo o njima, čuvaćemo ih, sve to. Ali nama to treba zbog međunarodne bezbjednosti“, izjavio je Tramp 4. maja za NBC-ov Meet the Press.

Prema pisanju Wall Street Journala, Tramp je već naložio američkim obavještajnim agencijama da pojačaju aktivnosti na Grenlandu. Danska vlada je zbog toga pozvala američkog ambasadora na razgovor i uputila zvaničan protest.

Reuters je prošle sedmice objavio da Bijela kuća razmatra mogućnost sklapanja Sporazuma o slobodnom udruživanju s Grenlandom, po uzoru na slične aranžmane koje SAD imaju s pacifičkim državama poput Mikronezije, Palaua i Maršalskih Ostrva. Prema tom modelu, SAD bi Grenlandu obezbijedile osnovne usluge, vojnu zaštitu i gotovo potpuno oslobođenje od carina, dok bi ostrvo zadržalo sopstvenu samostalnost.

Rasmusen, koji je bio premijer Danske od 2001. do 2009. godine, podsjetio je da je Grenland sastavni dio Danske i da „Grenlanđani ne žele da postanu Amerikanci“.

Dodao je i da, iako SAD na osnovu sporazuma iz 1951. imaju pravo da postavljaju baze na Grenlandu, posljednjih decenija svoju vojnu prisutnost na ostrvu zapravo smanjuju.

„Grenland je dio NATO-a“, istakao je. „Ako Sjedinjene Države nisu zadovoljne postojećim stepenom odbrane Grenlanda... mi bismo pozdravili jaču vojnu saradnju sa SAD“.

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR