U Američkojsaveznoj državi Juti došlo je do najezde mormonskih skakavaca – kanibalističkih insekata koji su stigli u ogromnim rojevima. Stanovnici gradova poput Fillmorea i Tooelea opisuju situaciju kao „apokaliptičnu“ jer skakavci prekrivaju puteve, ograde, zidove, pa čak i fasade kuća. Zgnječeni skakavci učinili su kolovoze opasno klizavim, što je već dovelo do saobraćajnih nesreća.
Mormonski skakavci su krupni, neleteći insekti slični rovcu, sjajnoga crvenkastosmeđeg tijela, i mogu da narastu i do 5 centimetara. Porijeklom su sa zapada SAD-a, posebno iz saveznih država kao što su Montana, Oregon, Juta, Idaho i Nevada. Ovi insekti se razmnožavaju u uslovima suše i toplote i okupljaju se u migratorne rojeve sa milionima jedinki. Poljoprivrednici već prijavljuju štete, a bašte nestaju preko noći. U manjim mjestima širi se nepodnošljiv smrad uginulih insekata.
THEY’RE BACK 🦗 Mormon crickets have returned to Utah, swarming neighborhoods like this one in Fillmore, just as they did last spring. These insects are on the move in huge numbers, making them impossible to ignore! Have you seen any?
— KUTV2news (@KUTV2News) May 16, 2025
MORE: https://t.co/tnPkhcUd9Y pic.twitter.com/rUiSAaC4pj
"Najgore tek dolazi"
Vlasti upozoravaju da najgore tek dolazi – jaja koja su se izlegla ovog proljeća mogla bi izazvati drugi talas invazije već ovog ljeta.
Stanovnicima se savjetuje da zatvore pukotine u svojim domovima, uklone izvore hrane i vode, redovno iznose smeće i provjeravaju tamne uglove u kući gdje bi se insekti mogli kriti.
Grizu čak i fasade kuća
Godine 2003. mormonski skakavci su poharali zapadnu Jutu, zahvativši oko 1,1 milion hektara poljoprivrednog i pustinjskog zemljišta. Tada su stanovnici prijavljivali da su insekti grizli čak i fasade kuća i druge materijale.
Bila je to jedna od najrazornijih invazija u novijoj istoriji. Sada lokalne vlasti ponovo pokušavaju da obuzdaju najezdu. Razmatraju se pojačana upotreba pesticida i finansijski programi pomoći poljoprivrednicima koji trpe štete.
Ovogodišnja invazija još jednom podsjeća na to kako štetočine na američkom zapadu često dolaze u talasima koji su povezani sa vremenskim uslovima, klimom i lokalnim ekosistemima.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR