17 °

max 22 ° / min 12 °

Subota

24.05.

22° / 12°

Nedjelja

25.05.

20° / 11°

Ponedjeljak

26.05.

23° / 10°

Utorak

27.05.

24° / 13°

Srijeda

28.05.

23° / 14°

Četvrtak

29.05.

23° / 13°

Petak

30.05.

24° / 13°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Onufrij: Hoću autokefaliju!

Religija

Comments 0

Onufrij: Hoću autokefaliju!

Autor: Antena M

  • Viber

Priredio: V.J.

Onufrij Berezovski, mitropolit, čelnik UPC-MP, ogranka Moskovske patrijaršije (Ruske pravoslavne crkve) u Ukrajni, izjavio je da se od 27. maja 2022. godine –– od kada se njegova jerarhija samonaziva Ukrajinska pravoslavna crkva (UPC) bez dodatka „Moskovske patrijaršije” ––– nada „da će nas cijela porodica autokefalnih pomjesnih crkava moralno podržati, odobriti našu kanonsku nezavisnost i obiljeležiti je sa dužnim poštovanjem”.

Decenijama unazad, od proglašenja državne nezavisnosti Ukrajine početkom 1990-ih, jerarhija koju sada personifikuje Onufrij djeluje kao podmukla alatka Rusije na način sličan ogranku Crkve Srbije (SPC) u Crnoj Gori - sektaški manipulišući pravoslavljem u korist osvajačkih aspiracija režimâ Moskve tj. Beograda.

Početkom 2020. lično Onufrij - nosilac odredna od Putina - i delegacija njegove jerarhije su se pojavili u Podgorici i litijašili sa Amfilohijem Radovićem i sljedbenicima Crkve Srbije; iz Onufrijeve jerarhije prisustvovali i 4-5. septembra 2021. policijskom ustoličenju Joanikija aka Jovana Mićovića - koga su par godina prije toga odlikovali, etc.

Sada, Onufrij za sebe traži ono za šta se godinama, otvoreno ili u podtekstu, a bez iakvog uporišta u crkvenim kanonima i sveštenoj praksi, osporava i-ili dezavuiše, bilo za pomjesnu Crkvu u Ukrajini, ili u Crnoj Gori –– autokefaliju.

Obraćanje Onufrija je prije par dana objavljeno na zvaničnome sajtu njegove jerarhije (uoc-news.church). Slijede glavnije njegove poruke:

- „Slavimo treću godišnjicu sabora Ukrajinske pravoslavne crkve, koji se održao u gradu Kijevu, u manastiru Svetoga Pantelejmona u Feofaniji. Godine 2022, nakon početka potpune ruske invazije na Ukrajinu, naša sveta Crkva se suočila sa teškim izazovima, čije je riješavanje bilo moguće samo uz pomoć jedinstvenoga crkvenog uma. I mi smo slijedili taj put: 27. maja 2022. sabor UPC održan je u Kijevu, u manastiru Svetoga Pantelejmona i usvojio niz važnih odluka”.

- „Nažalost, nakon početka invazije velikih razmjera, patrijarh moskovski Kiril je potpuno stao na stranu ruskoga političkog rukovodstva, dosljedno opravdavajući vojnu agresiju protiv Ukrajine. Stoga su već u prvim neđeljama rata brojni sveštenici naše Crkve počeli da izražavaju svoje neslaganje sa riječima i postupcima patrijarha Kirila. I pojedine parohije i čitave eparhije u raznim regionima Ukrajine počele su da odbijaju da poštuju ime moskovskoga patrijarha tokom bogosluženja”.

- „U ovoj situaciji, sveti sinod UPC odlučio je da sazove sastanak episkopa, sveštenika, monaha i laika u Kijevu kako bi se razgovaralo o životu naše Crkve u ratnim vremenima”.

- „Ovaj skup je počeo sa radom iźutra 27. maja 2022. godine. Prisustvovali su mu (lično ili linkovima) episkopi, sveštenici, monasi i laici iz svih eparhija naše Crkve. Stoga je ovaj skup imao dovoljan kvorum da postane punopravni sabor UPC. Kada je postalo očigledno da ideju o neposrednome održavanju sabora podržavaju skoro svi učesnici sastanka, odlučeno je da se istoga dana održi śednica svetoga sinoda i arhijerejskoga sabora; a zatim i sabor Ukrajinske pravoslavne crkve uz učešće episkopa, sveštenika, monaha i laika - prema usvojenim propisima”.

- „Ovaj veliki sabor je počeo svoj rad popodne 27. maja. Velika većina delegata sabora zalagala se za potpuno odvajanje UPC od Moskovske patrijaršije. Zato je sabor izvršio niz fundamentalnih izmjena ustava o upravljanju, kojima je potvrdio PUNU KANONSKU NEZAVISNOST Ukrajinske pravoslavne crkve i njezino nedvosmisleno ODVAJANJE OD MOSKOVSKE PATRIJARŠIJE”.

- „Sve klauzule o vezi Ukrajinske pravoslavne crkve sa Ruskom pravoslavnom crkvom su uklonjene iz ustava. Posebno, dekreti Ruske crkve više nijesu osnova za djelovanje naše Crkve”.

- „Predstojatelj Ukrajinske pravoslavne crkve bira se od episkopata naše Crkve doživotno i ne mora da dobije blagoslov za svoju službu od moskovskoga patrijarha”.

- „Mitropolit kijevski i cijele Ukrajine prekinuo je svoje članstvo u svetome sinodu Ruske pravoslavne crkve”.

- „Ime moskovskoga patrijarha se više ne pominje tokom bogosluženja u hramovima i manastirima UPC”.

- „Sabor je nedvosmisleno OSUDIO RUSKU VOJNU AGRESIJU protiv Ukrajine i izrazio neslaganje sa stavom patrijarha Kirila o ovome ratu”.

- „Sabor je takođe izjavio svoju namjeru da obnovi obred mirovarenja [sveto miro, prim „Antena M”] u Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi. Pored toga, delegati sabora su se izjasnili za razvoj misije naše Crkve u inostranstvu među pravoslavnim Ukrajincima koji su se, uslijed rata, našli van svoje domovine, kako bi sačuvali svoju vjeru, kulturu, jezik i pravoslavni identitet”.

- „Tako je sabor, koji se održao prije tri godine, radikalno promijenio život naše Crkve. Nakon 27. maja 2022. godine, više NIJESMO DIO MOSKOVSKE PATRIJARŠIJE”.

- „Sabor je jasno iznio težnju naše Crkve KA POTPUNOJ KANONSKOJ NEZAVISNOSTI”.

- „I trenutno već imamo SVE ATRIBUTE TAKVE NEZAVISNOSTI”.

- „Naša Crkva samostalno riješava sva pitanja svoga unutrašnjeg i vanjskog života: otvara nove eparhije, bira episkope i predstojatelja bez miješanja drugih pomjesnih crkava, samostalno proizvodi sveto miro za svoje potrebe i otvara parohije u inostranstvu”.

- „Nadamo se da će nas cijela PORODICA AUTOKEFALNIH POMJESNIH CRKAVA moralno podržati, ODOBRITI NAŠU KANONSKU NEZAVISNOST i obiljeležiti je sa dužnim poštovanjem”.

- „Sveštena istorija svjedoči da su crkveni sabori, koji čuvaju i štite čistotu vjere i hrišćanski moral - vođeni blagodaću Svetoga Duha, koji nas upućuje u svu istinu (Jn. 16, 13); tješi nas činjenica da u ovim bremenitim vremenima, kada Ukrajina prolazi kroz jedan od najtežih perioda u svojoj istoriji, Gospod nas ne napušta, već nas nastavlja voditi ka Svome Carstvu”.

- „I danas, dok slavimo treću godišnjicu sabora Ukrajinske pravoslavne crkve, pozivam sve da pojačaju svoje molitve za našu Otadžbinu –– Ukrajinu, za njezin narod i za naše vojnike koji brane svoju domovinu po cijenu sopstvenih života. Takođe pozivam sve da se mole za našu Crkvu, da nas Gospod podrži tokom ovih teških iskušenja, da nam pomogne da razumijemo što je Božja volja, dobra, ugodna i savršena (Rim. 12:2); i podari nam snagu da otjelotvorimo Njegovu volju u našim životima. - Prizivam Božji blagoslov na sve nas”.

_____________

Napominjemo:

- Mjerodavna adresa za izdavanje kanonskoga tomosa o autokefaliji, na temelju sveštene prakse od 1850. godine kada je takv akt odobren za Crkvu Kraljevine Grčke –– jedino je Vaseljenska Majka-Crkva. A za Ukrajinu tomos o autokefaliji već je odobren početkom 2019. –– Pravoslavnoj crkvi Ukrajine, na čelu s mitropolitom kijevskim i cijele Ukrajine Epifanijem.

- Onufrij i njegova jerarhija su u to vrijeme tvrdili da su zadovoljni statusom unutar jurisdikcije Moskovske patrijaršije. U međuvremenu, do sada je iz Onufrijeve jurisdikcije - a prema najsvježijim podacima - autokefalnoj Pravoslavnoj crkvi Ukrajine pristupilo najmanje 1.900 parohija u slobodnom dijelu Ukrajine: na temelju izjašnjavanja parohijana glasanjem i potom administrativnom verifikacijom o promjeni u zakonskoj proceduri.

- Onufrijeva jerarhija ni sada ne želi da se pridruži autokefalnoj Crkvi Ukrajine, nazivaju je i dalje „takozvana” - što je narativ identičan Moskovskoj patrijaršiji…

- Izglasan u parlamentu Ukrajine, Zakon №8371 - O zaštiti ustavnoga poretka u oblasti djelatnosti vjerskih organizacija –– stupio je na snagu 23. septembra 2024. godine. Vjerske organizacije za koje se sumnja da sarađuju sa Putinovom Ruskom pravoslavnom crkvom provjerava nadležna stručna komisija Vlade Ukrajine. - Ako komisija evidentira povredu zakona, izdaje se nalog vjerskoj zajednici da ispravi situaciju. - U roku od 30 dana od dana prijema naloga, vjerska zajednica je dužna da otkloni kršenje i o tome dostavi relevantne dokaze. - Ukoliko se povreda zakona ne otkloni, protiv vjerske zajednice povezane sa Ruskom crkvom podnosi se tužba sudu za prekid njezinih aktivnosti. - Žalbu razmatra Vrhovni sud, čije odluke su konačne.

 

 

 

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR