16 °

max 23 ° / min 13 °

Subota

24.05.

23° / 13°

Nedjelja

25.05.

20° / 10°

Ponedjeljak

26.05.

22° / 9°

Utorak

27.05.

24° / 14°

Srijeda

28.05.

24° / 14°

Četvrtak

29.05.

25° / 13°

Petak

30.05.

23° / 13°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Istorijski projekat njemačke vojske je spreman: Branićemo svaki centimetar NATO teritorije

Izvor: Screenshot Youtube

Svijet

Comments 0

Istorijski projekat njemačke vojske je spreman: Branićemo svaki centimetar NATO teritorije

Izvor: Dojče vele/Jutarnji

Autor: Antena M

  • Viber

Jedan od najambicioznijih projekata Bundesvera postaje stvarnost: stacioniranje skoro 5.000 njemačkih vojnika u Litvaniji. Prvog aprila je u glavnom gradu Viljnusu zvanično osnovana nova, 45. oklopna brigada. To je glavni dio borbene grupe kojom Nemačka, na zahtev Litvanije, obezbjeđuje istočno krilo NATO-a kao odgovor na rusku agresiju protiv Ukrajine, javlja Dojče vele.

Njemačka vojska je do sada imala osam brigada, a sada joj se pridružuje deveta – ova u Litvaniji. Oklopna brigada u Bundesveru sadrži između 4 i 5 hiljada vojnika, oko 50 tenkova, ali i lako oklopne izviđačke jedinice, inženjerijski vod, vod za uklanjanje mina i, naravno, cjelokupnu logistiku održavanja opreme i brige o vojnicima. Bio je to veliki izazov za njemačku vojsku i tehnički gledano da prikupi toliko opreme, jer otkako je Njemačka konačno isporučila Ukrajini tenkove Leopard 2, oni su preuzeti od Bundesvera i trebalo je vremena dok nisu počeli da stižu novi.

Presedan za njemačku vojsku

Njemačke jedinice su mogle da ostanu u zajedničkim trupama za brze intervencije NATO-a neko vrijeme u drugoj zemlji Alijanse, ali to je sada presedan u istoriji Bundesvera: ta brigada treba da ostane stalno stacionirana u Litvaniji. Zato se na novom grbu 45. brigade, koji njemački vojnici nose na uniformama, nalazi i Gediminasov toranj, simbol Viljnusa, kao znak povezanosti sa Litvanijom.

„Njemačka će biti spremna da brani svaki kvadratni centimetar teritorije NATO-a“, naglasio je ministar odbrane Boris Pistorijus (SPD) u svom prvom govoru u Bundestagu nakon promjene vlade. Stacioniranje njemačke brigade u Litvaniji, rekao je, je „snažna poruka našim partnerima i jasan signal svakom mogućem protivniku“.

Litvanija, koja ima oko tri miliona stanovnika, nalazi se između ruske enklave Kalinjingrad i ruskog saveznika Bjelorusije, od koje je odvaja skoro 680 kilometara granice. Litvanija sama razvija sopstvene oklopne snage - naručila je 44 moderna tenka Leopard 2 A8 njemačke proizvodnje. Isti tip tenka koristiće njemačka brigada u Litvaniji, što bi trebalo da olakša saradnju između dvije vojske.

Nove kasarne i putevi

Od ljeta 2023. godine, ministar Pistorijus intenzivno radi na formiranju brigade. Štab brigade i prve logističke jedinice su prvo otišle tamo. Do kraja godine planirano je da u Litvaniji bude ukupno 5.000 njemačkih vojnika.

Infrastruktura se i dalje stvara: na vojnom poligonu Rudninkaj grade se štab brigade, kasarne, novi putevi, produžava se željeznička pruga. Rudninkaj se nalazi na jugoistoku Litvanije, oko 30 kilometara od granice sa Bjelorusijom. U Viljnusu i Kaunasu se grade škole i vrtići za porodice vojnika.

Stalno stacioniranje cijele brigade, koja će tamo biti potpuno operativna tek do kraja 2027. godine, predstavlja logistički i finansijski izazov za obije zemlje. Litvanija je povećala svoj odbrambeni budžet, a nova njemačka vlada pod vođstvom kancelara Fridriha Merca (CDU) nema namjeru da štedi na odbrani.

Pitanje osoblja ostaje otvoreno, jer Bundesveru generalno nedostaje ljudstva. Biće veliki izazov pronaći čak i 4.800 vojnika i 200 civilnih službenika koji će dobrovoljno željeti da žive u Litvaniji nekoliko godina.

Ministar odbrane se već pripremio za ovo: kako bi učinio službu na istočnom krilu NATO-a i u Bundesveru uopšte – atraktivnijom, inicirao je zakon koji je Bundestag usvojio početkom godine. Takozvani „Zakon o prekretnici“ (Artikelgesetz Zeitenwende) predviđa veće dodatke za službu u inostranstvu i bolje uslove za misije u zemlji i inostranstvu.

Njemačke škole i vojne stanice

Bundesver je prisutan u Litvaniji od 2017. godine, kada je Njemačka preuzela vođstvo nad multinacionalnom borbenom grupom NATO-a, koja je od 1. aprila pod komandom nove oklopne brigade.

Pravni osnov za stalno stacioniranje brigade je međuvladin sporazum koji su Njemačka i Litvanija potpisale u septembru 2024. Cilj je, kako ističe litvanska strana, stvaranje „najboljih mogućih uslova za njemačke vojnike i njihove porodice“.

To uključuje pravo Bundesvera da besplatno koristi litvanske vojne objekte, da skladišti oružje i municiju po sopstvenom nahođenju i da uspostavlja vojne položaje. Takođe je dozvoljeno otvaranje vrtića i škola na njemačkom jeziku. Nastava se održava po njemačkom nastavnom planu i programu, a sertifikati se priznaju i u Litvaniji, piše Dojče vele.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR