31 °

max 32 ° / min 17 °

Subota

28.06.

32° / 17°

Nedjelja

29.06.

34° / 19°

Ponedjeljak

30.06.

36° / 21°

Utorak

01.07.

37° / 23°

Srijeda

02.07.

34° / 25°

Četvrtak

03.07.

37° / 24°

Petak

04.07.

37° / 23°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Iranski hakeri drže se po strani nakon izraelskih i američkih udara

Izvor: Pixabay

Svijet

Comments 0

Iranski hakeri drže se po strani nakon izraelskih i američkih udara

Izvor: Reuters / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber

Nakon što su izraelske i američke snage pogodile iranske nuklearne ciljeve, zvaničnici u objema zemljama upozoravali su na mogućnost ometajućih sajber napada koje bi mogli izvesti hakeri Islamske Republike.

Međutim, dok krhki prekid vatre i dalje traje, sajber stručnjaci u SAD i Izraelu kažu da do sada nisu primijetili ništa neobično – što može biti znak da je prijetnja iranskih sajber kapaciteta, kao i njihova poharana vojska, precijenjena.

Nema naznaka za velike sajber napade o kojima se često govori kada se spominju iranske digitalne sposobnosti, poput navodnog sabotaža desetina hiljada računara u velikoj naftnoj kompaniji Saudi Aramco 2012. godine, ili kasnijih provala u američke kazina ili vodovodne objekte.

„Obim napada djeluje relativno mali“, rekla je Nikol Fišbajn, viša istraživačica bezbjednosti u izraelskoj kompaniji Intezer. „Korišćene tehnike nisu naročito sofisticirane.“

Online aktivističke grupe, koje sigurnosni analitičari povezuju sa Iranom, hvalile su se hakovanjem niza izraelskih i zapadnih firmi nakon vazdušnih udara.

Grupa koja se naziva Handala Hak tvrdila je da je izvela niz krađa podataka i upada, ali Reuters nije uspio potvrditi njihove najnovije tvrdnje. Istraživači vjeruju da ta grupa, koja se pojavila nakon napada palestinske militantne grupe Hamas na Izrael 7. oktobra 2023, vjerovatno djeluje iz iranskog Ministarstva obavještajnih poslova.

Rejf Piling, vodeći istraživač prijetnji u britanskoj sajber bezbjednosnoj kompaniji Sofos, rekao je da je uticaj hakovanja za sada skroman.

„Koliko možemo da procijenimo, radi se o uobičajenom haosu koji prave iskreni haktivisti i ciljanim napadima od strane lica povezanih sa Iranom, koji vjerovatno imaju neki uspjeh, ali pretjeruju sa svojim tvrdnjama o uticaju,“ rekao je on.

Iranska misija pri UN u Njujorku nije odgovorila na zahtjev za komentar. Iran obično negira da sprovodi sajber kampanje.

Izraelska firma Check Point Software je saopštila da je kampanja hakovanja, koju povezuju sa Iranskim revolucionarnim gardama, posljednjih dana slala fišing poruke izraelskim novinarima, akademskim zvaničnicima i drugima.

U jednom slučaju, hakeri su pokušali da metu namame na lični sastanak u Tel Avivu, prema riječima Sergeja Šikeviča, rukovodioca grupe za obavještajni rad u Check Pointu. On je dodao da razlog za predloženi sastanak nije bio jasan.

Šikevič je rekao da je bilo pokušaja uništenja podataka na izraelskim ciljevima, koje nije želio da imenuje, kao i drastičnog porasta pokušaja da se iskoristi ranjivost u kineskim sigurnosnim kamerama – vjerovatno kako bi se procijenila šteta od bombaških udara u Izraelu.

Proiranske sajber operacije pokazuju nesrazmjer u odnosu na proizraelske sajber aktivnosti povezane sa vazdušnim ratom koji je počeo 13. juna.

Od početka sukoba, sumnjivi izraelski hakeri tvrde da su uništili podatke u jednoj od glavnih državnih banaka Irana. Takođe su „spalili“ oko 90 miliona dolara u kriptovalutama za koje se tvrdi da su povezane sa iranskim bezbjednosnim službama.

Izraelski Nacionalni sajber direktorijat nije odgovorio na Reutersov zahtjev za komentar.

Analitičari kažu da je situacija promjenjiva i da sofisticiranije sajber-špijunaže možda prolaze neopaženo.

Zvaničnici Izraela i SAD pozvali su industriju da bude na oprezu. Bilten Ministarstva za unutrašnju bezbjednost SAD od 22. juna upozorio je da sukob stvara pojačanu prijetnju u SAD i da sajber akteri povezani sa iranskom vladom mogu izvesti napade na američke mreže.

FBI nije želio da komentariše moguće iranske sajber aktivnosti u SAD.

Jelisej Boguslavski, suosnivač obavještajne kompanije Red Sense, uporedio je iranske sajber operacije sa njihovim raketnim programom. Iranske rakete koje su padale na Izrael tokom sukoba ubile su 28 ljudi i uništile hiljade domova, ali su većina presretnute i nijedna nije nanijela značajnu štetu izraelskoj vojsci.

Boguslavski kaže da sajber napadi Irana funkcionišu na sličan način.

„Ima mnogo pompe, puno nasumičnog ciljanog napada na civile i, realno gledano, nema mnogo rezultata“, rekao je.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR