Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen odbacila je prijedlog za glasanje o nepovjerenju, koji je pokrenula krajnja desnica, nazivajući ga pokušajem podrivanja evropskog jedinstva i zasnovanim na teorijama zavjere.
Inicijativa za njeno razrješenje gotovo da nema šanse za uspjeh na glasanju koje je zakazano za četvrtak u Strazburu.
„Preuzet je direktno iz priručnika ekstremista – podjela društva i podrivanje povjerenja u demokratiju putem lažnih tvrdnji“, izjavila je fon der Lajen obraćajući se Evropskom parlamentu.
Optužila je predlagače da su „antivakseri“ i „pristalice Vladimira Putina“, te ih pozvala da odbace prijedlog i time pokažu povjerenje u Evropsku komisiju u, kako je navela, ključnom trenutku za EU.
„Kada Evropska komisija pregovara sa Sjedinjenim Američkim Državama o trgovini i carinama – Evropa mora da pokaže snagu. Kada se borimo za budućnost Ukrajine – Evropa mora da pokaže snagu“, poručila je.
Inicijativu je pokrenuo rumunski poslanik sa krajnje desnice, Đorđe Piperea, koji fon der Lajen optužuje za netransparentnost u vezi sa porukama koje je razmjenjivala sa direktorom kompanije Fajzer tokom pregovora o vakcinama protiv kovida. Evropska komisija je odbila da objavi sadržaj tih poruka, što je već predmet nekoliko sudskih procesa.
Pored toga, Piperea optužuje Komisiju za miješanje u predsjedničke izbore u Rumuniji, gdje je kandidat proevropskog bloka Nikušor Dan pobijedio nacionalistu i kritičara EU Đorđa Simiona. Ustavni sud Rumunije prethodno je poništio prvobitni rezultat izbora zbog sumnji na rusko miješanje i manipulaciju društvenim mrežama.
Pipereu podržavaju pojedini desničarski poslanici, uključujući grupu „Patriote za Evropu“, u kojoj su Nacionalno okupljanje iz Francuske i partija mađarskog premijera Viktora Orbana.
Prijedlog je u proceduru ušao nakon što ga je potpisalo najmanje 72 poslanika – odnosno desetina članova Evropskog parlamenta.
Najveća parlamentarna grupa – Evropska narodna partija (EPP), iz koje dolazi i fon der Lajen, odbacila je inicijativu. Ni centristi ni ljevica ne podržavaju njenu smjenu, ali ističu da od nje očekuju jasan stav po pitanju saradnje s krajnjom desnicom i zelenih politika.
„EPP mora da odluči – da li želi da gradi mostove s nama ili s onima koji pokreću glasanje o nepovjerenju“, poručili su iz redova Socijalista i demokrata, druge po snazi grupe u parlamentu.
Ukoliko bi predlog bio usvojen, Fon der Lajen i cijela Evropska komisija morali bi da podnesu ostavke – što bi bio presedan u istoriji EU. Najbliži slučaj dogodio se 1999. godine, kada je Komisija Žaka Santera podnijela ostavku zbog optužbi za korupciju, izbjegavši glasanje koje bi gotovo sigurno izgubila.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR