Bivša potpredsjednica Parlamenta dobila spor pred sudom u Luksemburgu.
Opšti sud Evropske unije presudio je danas u korist bivše poslanice Evropskog parlamenta Eve Kili, poništivši odluku Parlamenta kojom joj je bio uskraćen pristup dokumentima vezanim za moguće zloupotrebe sredstava namijenjenih za asistente poslanika.
Kili, koja je i ključna osumnjičena u dugotrajnoj korupcionaškoj aferi poznatoj kao Katargejt, tražila je te dokumente pozivajući se na pravila EU o transparentnosti, ali je Parlament u julu 2023. odbio njen zahtjev, uz obrazloženje da bi objavljivanje moglo ugroziti tekuće pravne postupke.
Prema odluci Opšteg suda, Evropski parlament je pogrešno primijenio pravilo o transparentnosti EU kada je odlučio da ne objavi dokumenta, te je odbacio tvrdnje da bi njihovo objavljivanje moglo naškoditi sudskom procesu ili narušiti pravnu pravičnost.
„Traženi dokumenti nijesu sačinjeni u svrhu sudskih postupaka … i ne sadrže unutrašnje stavove Parlamenta u vezi s tim predmetom“, navodi se u presudi.
Sud je obrazložio da se sadržaj traženih dokumenata razlikuje od predmeta istrage protiv Kili.
„U tim okolnostima, pristup traženim dokumentima ne može biti odbijen pod izgovorom zaštite sudskog postupka“, stoji u odluci.
Kili, koja ima 46 godina, bila je poslanica iz Grčke od 2014. i potpredsjednica Parlamenta od januara do decembra 2022, kada je uhapšena pod sumnjom za korupciju, pranje novca i učešće u kriminalnoj organizaciji, u okviru istrage Katargejt, koja se bavi uticajem stranih država na odlučivanje u Briselu.
Nekoliko dana nakon njenog hapšenja, Evropska kancelarija javnog tužioca (EPPO) zatražila je ukidanje njenog poslaničkog imuniteta, na osnovu izvještaja evropske kancelarije za borbu protiv prevara (OLAF), zbog sumnje u prevaru koja je štetna po budžet EU, a odnosi se na nepravilnosti u isplatama plata asistentima.
U februaru 2023. Kili se žalila na zahtjev za ukidanje imuniteta. Njen advokat Spiros Papas nazvao je potez tužilaštva „neopravdanim“, tvrdeći da je OLAF već završio istragu i da se radi o „činjenicama koje datiraju iz ranijih godina“.
U februaru prošle godine, Evropski parlament jednoglasno je ukinuo imunitet Kili, čime je omogućio nastavak postupka pred EPPO i OLAF-om.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR