Niz incidenata u Baltičkom moru i oko Tajvana najava su daljih destruktivnih aktivnosti, tvrdi firma za sajber bezbjednost.
Rizik od napada podržanih od strane Rusije i Kine na podmorske kablove koji prenose međunarodni internet saobraćaj vjerovatno će porasti, usljed niza incidenata u Baltičkom moru i oko Tajvana, navodi se u izvještaju.
Podmorski kablovi čine 99% interkontinentalnog protoka podataka u svijetu, a u proteklih 18 mjeseci zabilježeni su incidenti za koje se sumnja da imaju državnu podršku.
Analiza američke firme za sajber bezbjednost Recorded Future posebno je istakla devet incidenata u Baltičkom moru i kraj obala Tajvana u 2024. i 2025. kao najavu daljih destruktivnih aktivnosti.
Izvještaj navodi da, iako će većinu prekida i dalje vjerovatno uzrokovati stvarne nezgode, incidenti u Baltičkom moru i oko Tajvana ukazuju na pojačane zlonamjerne aktivnosti Rusije i Kine.
“Kampanje pripisane Rusiji u sjevernoatlantsko-baltičkom regionu i Kini u zapadnom Pacifiku vjerovatno će se pojačavati kako tenzije rastu,” navodi kompanija.
Među incidentima koje izvještaj ističe su prekidi dvaju podmorskih kablova između Litvanije i Švedske u Baltičkom moru prošlog novembra, za koje su istražitelji krivili sidro koje je vukao kineski brod. U decembru je zaplijenjen brod koji je prevozio rusku naftu nakon što je presjekao kablove između Finske i Estonije.
Incidenti oko Tajvana u proteklih 18 mjeseci uključuju kineski teretni brod koji je u februaru presjekao kablove između ostrva i njegovih udaljenih Pengu ostrva tako što je više puta manevrisao cik-cak preko kablova. Mjesec ranije, kineski teretnjak bio je označen kao vjerovatni uzrok oštećenja kabla između Tajvana i SAD.
Izvještaj navodi: “Iako je teško sa sigurnošću pripisati nedavne incidente u Baltičkom moru i oko Tajvana državnom sponzorstvu sabotaže, takve operacije su u skladu sa strateškim ciljevima Rusije i Kine, nedavno uočenim aktivnostima i njihovim sadašnjim kapacitetima za rad na velikim dubinama”.
Recorded Future kaže da bi uspješan napad na više kablova, što bi izazvalo dugotrajne prekide, morao biti izveden u većim dubinama i “vrlo vjerovatno uključivao državne aktere, zbog poteškoća pristupa tim lokacijama”. Takva operacija bi se vjerovatno desila prije otvorenog sukoba, navodi izvještaj.
Recorded Future je identifikovao 44 oštećenja kablova u proteklih 18 mjeseci, od čega je četvrtina izazvana “vučenjem sidra”, skoro trećina “nepoznatim uzrocima”, dok je 16% incidenata posljedica seizmičke aktivnosti ili prirodnih pojava.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR