Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je danas da je najmanje osam ruskih dronova bilo usmjereno prema Poljskoj tokom ruskih napada tokom noći.
Poljska je oborila dronove koji su ušli u njen vazdušni prostor tokom širokog ruskog napada na zapadnu Ukrajinu danas, što se smatra prvim slučajem da je članica alijanse otvorila vatru u ovom ratu. Poljska je upad nazvala "činom agresije".
"Danas je napravljen još jedan korak eskalacije – rusko-iranski 'shahedi' su djelovali u vazdušnom prostoru Poljske, u vazdušnom prostoru NATO-a," napisao je Zelenski na mreži X, misleći na dronove iranske proizvodnje koje Rusija često koristi.
"To nije bio samo jedan 'shahed' koji bi se mogao nazvati nesrećom, već najmanje osam udarnih dronova usmjerenih prema Poljskoj", napisao je Zelenski.
Ukupno je u napadu na Ukrajinu upotrebljeno oko 415 dronova i više od 40 raketa, koji su pogodili 15 ukrajinskih regiona, ubili jednu osobu u regionu Žitomir i ranili još tri u regionu Hmelnicki, rekao je on.
Ukrajinsko vazduhoplovstvo saopštilo je da je oborilo 386 od 415 dronova i 27 od 43 rakete lansirane tokom noći. Zabilježeni su udari 16 raketa i 21 drona na 17 lokacija.
Zvaničnici iz centralnog regiona Vinica rekli su da su pogođeni civilni industrijski objekti. U zapadnom regionu Volin, hitne službe su ugasile požar koji je zahvatio 1.000 kvadratnih metara.
Nakon napada, ministar spoljnih poslova Andrij Sibiga pozvao je susjedne zemlje da iskoriste svoju protivvazdušnu odbranu za presretanje vazdušnih ciljeva iznad Ukrajine.
"Ukrajina je dugo predlagala takav korak. On mora biti preduzet radi kolektivne sigurnosti", napisao je Sibiga na X.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR