Premijer Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski sreo se danas popodne sa državnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom, koji je doputovao u Skoplje na 30. Ministarski savet Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS).
Kako je saopštila vlada u Skoplju, Kovačevski i Blinken su na sastanku još jednom istakli odlične odnose dvije zemlje i razgovarali o kontinuiranoj podršci koju SAD pružaju Sjevernoj Makedoniji na putu ka članstvu u Evropskoj uniji (EU) i sprovođenju neophodnih reformi.
Kovačevski je ocijenio da dvije zemlje kontinuirano njeguju produktivan politički dijalog, koji je značajno produbljen kroz strateško partnerstvo Sjeverne Makedonije i SAD.
Sagovornici su, navodi se, izrazili obostrano zadovoljstvo zbog pokretanja Strateškog dijaloga Sjeverne Makedonije i SAD od kojeg se očekuje produbljivanje prijateljskih odnosa, unaprjeđenje političkih, ekonomskih i drugih oblika dijaloga, obrazovnih i kulturnih veza dvije zemlje.
„SAD visoko cijene doprinos Republike Sjeverne Makedonije kao NATO saveznika, ali i u regionalnom kontekstu kao faktora stabilnosti na Zapadnom Balkanu“, navodi se u saopštenju sa sastanka Kovačevskog i Blinkena.
Američki državni sekretar je istakao da će SAD nastaviti da podržavaju Sjevernu Makedoniju u njenim narednim koracima, koji bi trebalo da obezbijede članstvo u EU, i izrazio veliko poštovanje za hrabre i državničke odluke koje vlada donosi da bi ispunila taj cilj.
Prema saopštenju, Blinken je pozdravio uspješno predsjedavanje Sjeverne Makedonije OEBS-om i njen konstruktivan pristup u realizaciji agende i adresiranju izazova kojima se ta organizacija suočava.
Na Savjetu ministra OEBS-a, najvećem političko-diplomatskom događaju koji se održava u Sevrernoj Makedoniji od sticanja nezavisnosti, prema najavi, učestvovaće 76 delegacija iz 57 država članica i partnerskih država.
Skup će početi večeras neformalnom večerom, a zvanični dio će biti održan sjutra i prekosjutra u Sportskom centru „Boris Trajkovski“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR