Ministar zdravlja Vojislav Šimun sa saradnicima otvorio je danas renoviranu jedinicu Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, vrijednosti oko 240.000 eura i obišao radove u domu zdravlja Budva, nakon čega je sa predsjednikom opštine Nikolom Jovanovićem razgovarao o ulaganjima i saradnji lokalne samouprave sa zdravstvenim sistemom u susret turističkoj sezoni.
”Što se tiče konkretno doma zdravlja, uvjerio sam se da se adekvatno planu odvija projekat rekonstrukcije prvog sprata koji se finansira iz kapitalnog budžeta i vrijednost mu je oko 1 100 000 eura. Rok za izvođenje radova je godinu dana a građani Budve će sa ovim renoviranim segmentom doma zdravlja koji ima površinu oko 1000 m2 dobiti nove vrijednosti i mnogo veći kvalitet zdravstvene zaštite” poručio je Šimun.
Šimun je kazao da se u okviru pomenutog projekta planira i nova epidemiološka služba, kao i služba interne medicine i ginekologija, centar za mentalno zdravlje, ali i određene druge specijalnosti poput medicine rada, oftalmologije i dermatovenerologije.
Kao metropola turizma i grad koji je posebno opterećen tokom sezone, očekivanja su da će ulaganja u budvanski dom zdravlja povećati kapacitete za zbrinjavanje pacijenata, ali i zadovoljstvo zdravstvenih radnika, angažovanih u ovoj ustanovi.
Ministar zdravlja podsjetio je da u domu zdravlja prošle godine otvorena savremena mikrobiološka laboratorija, vrijedna oko 300.000 eura, koju je finansirala Evropska Unija, a posebno se osvrnuo na ulaganja i odnos lokalne samouprave prema zdravstvenim ustanovama na teritoriji opštine Budva.
”U kvalitetnoj saradnji sa lokalnom samoupravom dodijeljena su dva sanitetska vozila odnosno kupljena od strane opštine Budva, vrijednosti od oko 100.000 eura, a moramo izvijestiti i građane Budve da je u planu i skora nabavka digitalnog 3D mamografa takođe od strane lokalne samouprave u Budvi, vrijednostioko 130 hiljada eura”, kazao je ministar.
”Dakle, samo tokom 2025.godine praktično država ulaže u budvanski zdravstveni sistem, dom zdravlja i hitnu medicinsku pomoć, oko milion i 400 hiljada eura, a zahvaljujući lokalnoj samoupravi , taj iznos ide skoro i do dva miliona eura, što je praktično tri do četiri puta više nego što je uloženo u prethodnih pet godina” zaključio je Šimun.

Direktor doma zdravlja Budva, Blažo Radoman, zahvalio je ministru Šimunu , ali i lokalnim vlastima na podršci koja se ogleda u višemilionskom ulaganju u ustanovu kojom rukovodi, a koje će kao krajnji cilj imati bolju , kvalitetniju i dostupniju uslugu kako za građane tako i za turiste, koji će, kako je naglasio, Budvu između ostalog birati i kao destinaciju koja se izdvaja kvalitetom zdravstvene njege.
”Opština Budva je poslednjih nekoliko godina prepoznata kao opština koja stavlja akcenat na zdravstvenu zaštitu, koja je svjesna šta njen kavalitet znači, ne samo za građane Budve nego i za turiste. Ostale lokalne samouprave mogu da se ugledaju na Opštinu Budva. Ovo je primjer kako treba da izgleda odnos zdravstva i lokalnih vlasti u cijeloj Crnoj Gori”, zaključio je Radoman.
Tokom radne posjete Budvi, Šimun je razgovarao i sa predsjednikom opštine, Nikolom Jovanovićem i zahvalio na posvećenom odnosu prema zdravstvenim ustanovama i ulaganjima za koja je opština opreeijelila značajna sredstva, a posebno je bilo riječi o angažovanju tokom otvaranj turističkih ambulanti tokom ljetnje sezone, koje zahtijavaju dodatni angažman i ljekarskog osoblja , ali i infrastrukture.
Jovanović je naveo da je opština ove godine opredijelila 30 odsto više sredstava za otvaranje turističkih ambulanti te da umjesto dosadašnjih oko 150.000 eura, ove godine ta cifra iznosi oko 200.000.
“Tokom susreta je bilo riječi i o izgradnji stacionara u okviru doma zdravlja, koji bi imao određeni broj postelja za pacijente, a posebnu zahvalnost ministar je uputio zbog iskazane spremnosti predsjednika Jovanovića da ustupi određeni broj stambenih jedinica koje su u vlasništvu opštine, ljekarima koji će biti angažovani u ovom gradu tokom sezone”, navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja.
Šimun je najavio i mogućnost sradnje kroz dodjelu parcele za izgradnju stambenih jedinica za ljekare i medicinsko osoblje u sradnji sa lokalnom samoupravom i stambenom zadrugom ”Zdravstvo”.
Jovanović je pohvalio napore u pogledu unapređenja zdravstvene zaštite u ovom gradu.
”Opština Budva će uvijek sa zadovoljstvom izdvojiti sredstva iz budžeta građana Budve kako bi jedan dio uložila u zdravstveni sistem jer smatramo da ulaganjem u zdravstvo je upravo i ulaganje u turizam i poboljšanje kvaliteta života svih naših građana i da je to, iako ne možda primarna, jeste sigurno jedna od važnijih obaveza naše lokalne samouprave”, kazao je Jovanović.

Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR