15 °

max 22 ° / min 14 °

Srijeda

07.05.

22° / 14°

Četvrtak

08.05.

19° / 12°

Petak

09.05.

21° / 11°

Subota

10.05.

20° / 12°

Nedjelja

11.05.

20° / 11°

Ponedjeljak

12.05.

20° / 10°

Utorak

13.05.

18° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Bez slobodnih medija nema odgovorne vlasti

Izvor: CGO

Društvo

Comments 0

Bez slobodnih medija nema odgovorne vlasti

Autor: Antena M

  • Viber

Povodom 3. maja – Svjetskog dana slobode medija, Centar za građansko obrazovanje (CGO) upućuje čestitke svim medijima i medijskim radnicima i radnicama. Nažalost, ni ove godine ne postoje dovoljno objektivni razlozi za optimizam kada je riječ o stanju medijskih sloboda i ukupnom profesionalnom, a naročito ekonomskom ambijentu u kojem novinari u Crnoj Gori rade, saopštio je Nikola Obradović, saradnik na programima u CGO.

"CGO ocjenjuje da medijska scena u Crnoj Gori ostaje duboko polarizovana i politički instrumentalizovana, reflektujeći i šire društveno-političke podjele. To otežava protok vjerodostojnih informacija, urušava povjerenje javnosti i kompromituje razvoj profesionalnog novinarstva zasnovanog na etici, odgovornosti i javnom interesu. U ovom kontekstu, kao veoma pozitivnu i drugačiju praksu ističemo postupak novinara i urednika Nemanje Živaljevića, koji je zbog cenzure napustio medij u kojem je radio. 

Posebno brine činjenica da se odnos donosilaca odluka prema medijima ne mijenja ni nakon političkih smjena. Umjesto jednakog tretmana, i dalje se primjenjuje praksa selektivnog odnosa prema medijima – pri čemu se jednima omogućava, a drugima uskraćuje pristup informacijama, sagovornicima i javnim sredstvima. To direktno urušava demokratske standarde i otežava rad medija koji nastoje izvještavati profesionalno i nepristrasno", navodi Obradović. 

Pored političkih pritisaka na medije, kako dodaje, i dalje svjedočimo fizičkom ugrožavanju novinara i novinarki, a brojni teži slučajevi iz prošlosti ostaju neriješeni, što uz nedosljedne reakcije nadležnih institucija stvara atmosferu nekažnjivosti i nesigurnosti.

"Ipak, pozitivni pomaci postoje – kao što su nedavne presude u slučajevima napada na novinarku Anu Raičković i po tužbi Dragane Šćepanović protiv portala Aktuelno. 

Poseban primjer institucionalnog urušavanja standarda javnog interesa predstavlja stanje u Javnom servisu RTCG. Umjesto da bude stub nezavisnog, profesionalnog informisanja, RTCG se sve više percipira kao simbol političkog uticaja, netransparentnog upravljanja i manipulativnog izvještavanja. Kontroverze su brojne, a najnovija u vezi s raspodjelom stambenih jedinica zapošljenima dodatno naglašava hitnu potrebu za temeljnom reformom u RTCG i utvrđivanjem odgovornosti rukovodstva RTCG. Juče objavljeni izvještaj Reportera bez granica, po kojem je Crna Gora formalno napredovala za tri pozicije, kada se pažljivo pročita ukazuje na ozbiljne probleme u sektoru medije, među kojima se apostrofira upravo RTCG", navodi Obradović. 

Po podacima CG Pulsa, koje je CGO sproveo sa Institutom DAMAR u martu 2025. godine, mediji bilježe prosječnu ocjenu 2.30 (na skali od 1 do 5), što ih svrstava među aktere sa najnižim stepenom povjerenja u zemlji. 

"Ovo opominje na krizu kredibiliteta medijskog sektora i potrebu za profesionalnim i regulatornim unaprijeđenjem. 

Kroz svoje programske aktivnosti, CGO ostaje posvećen stvaranju kvalitetnijeg medijskog ambijenta, jačanju profesionalnih standarda i zaštiti slobode medija, jer bez slobodnih i održivih medija, bez fizičke i ekonomske sigurnosti novinara, i bez odgovornog pristupa vlasti, nema ni objektivnog informisanja, ni istinski demokratskog društva kojem težimo", zaključuje Obradović.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR