Centar za građanska prava je, na osnovu snimaka sa protesta ispred Vile Gorica od 8. jula identifikovao i podnio krivičnu prijavu protiv četiri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore zbog prekoračenja službenih ovlašćenja i upotrebe prekomjerne sile nad građanima, uglavnom starije životne dobi, saopšteno je iz Centra.
"Prijava je uz dokaze podnijeta protiv: Gorana Jokića, načelnika Centra bezbjednosti Podgorica Milana Radusinovića, pripadnika UP
Novice Varagića, pripadnika UP Boža Bulatovića, pripadnika UP. Dana 8. jula 2025. tokom mirnog građanskog protesta protiv urušavanja antifašističkih vrijednosti i institucionalnog legitimisanja ekstremizma i nacišovinizma, pomenuta lica su primijenila silu i biber sprej nad nenaoružanim, mirnim građanima, od kojih su povrijeđeni mnogi starije životne dobi.
Posebno zabrinjava što su sredstva prinude koristili službenici bez uniformi, bez službenih oznaka i bez oznake državnog grba, čime su dodatno prekršeni zakonski i etički standardi rada policije.
Ovakvo ponašanje je direktna posljedica neprofesionalnog i opasnog načina komandovanja načelnika CB Podgorica Gorana Jokića, koji je i ranije komandovao u profesionalno vrlo upitnim, policijskim intervencijama, uključujući: napad policije pod njegovom komandom na okupljene na Adžića krivini (5. septembar 2021.), u toku nasilnog ustoličenja Joanikija Mićovića na tron sv. Petra Cetinjskog – kada je na snimku zabilježeno kako komanduje policiji da napadne prva izjavljujući “nolje mi njih nego oni nas", neoprostive propuste u rukovođenju akcija policije tokom masovnog zločina u Medovini (12. Avgusta 2022.) ,koji su i danas ostali bez odgovarajuće institucionalne reakcije, kao i u ponovljenom masovnom zločinu od 1. januara 2025", navode u saopštenju.
U nedavnom incidentu ispred, kako kažu, Vile Gorica, osim što su povrijeđeni građani, povrede su zadobili i pripadnici policije, što jasno ukazuje da je primjena sile bila neselektivna, neorganizovana i protivna osnovama bezbjednosne taktike.
"Zbog svega navedenog, zahtijevamo: od crnogorske opozicije da inicira hitno sazivanje sjednice Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore, uz prisustvo ministra unutrašnjih poslova, direktora policije i predstavnika Savjeta za građansku kontrolu rada policije, da Uprava policije i Sektor unutrašnje kontrole hitno pokrenu disciplinski i krivični postupak protiv odgovornih, te da javnosti prezentuju cjelokupan izvještaj o događaju i ulozi svakog od imenovanih službenika.
Da se konačno oglasi Zaštitnik ljudskih prava i sloboda (Ombudsman), koji po sopstvenoj dužnosti mora reagovati u slučajevima mogućeg kršenja člana 11. Evropske konvencije o ljudskim pravima, koji garantuje pravo na mirno okupljanje", dodaju u saopštenju.
Pitaju institucije i Ombudsmana za šta crnogorski građani njega plaćaju s obzirom na to da, kako kažu, u kontinuitetu svojim selektivnim odnosom prema kršenju ljudskih i građanskih prava, zbog svog nedjelovanja, s pravom izaziva sumnju za nesavjestan rad u službi.
"Centar za građanska prava će pažljivo pratiti postupanje Osnovnog državnog tužilaštva u ovom predmetu, kao i rezultate istrage Savjeta za građansku kontrolu rada policije, koji je već otvorio slučaj „Gorica“. Očekujemo odgovornost, transparentnost i momentalnu reakciju institucija", zaključuju u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR