Službenici saobraćajne policije Uprave policije su u januaru 2018. na teritoriji Crne Gore oduzeli 838 vozačkih dozvola.
Kako je saopšteno portalu Antena M, najčešći razlozi za oduzimanje vozačke dozvole su prekoračenje dozvoljene brzine, nepropisno preticanje, vožnja pod dejstvom alkohola.
Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima nije propisano trajno oduzimanje vozačke dozvole.
Nesavjesni vozači ponovo se vraćaju na ulice, rizikujući svoj i naše živote. Pa se češto zapitamo-ko je ovome dao vozačku?
Prije vozačke dozvole, morao je dobiti ljekarsko uvjerenje da je sposoban da bude savjestan vozač.
Antena M je provjerila kako se dobijaju ljekarska uvjerenja uoči polaganja vozačkog ispita.
Novim pravilnikom koji je uveden u ljeto 2017. planirano je da se spriječe zloupotrebe u izdavanju ljekarskih uvjerenja.
Ranije se dešavalo da pacijenti lošeg zdravstvenog stanja, čak i sa velikim oštećenjem vida, lako dobiju taj dokument.
Pravilnikom su predviđeni strogi kriterijumi koje moraju da ispune privatne i javne zdravstvene ustanove.
To podrazumijeva laboratoriju u kojoj se odvija pregled, opremu i kadar, te što se sve mora ustanoviti tokom pregleda, ko ga sve može obaviti, koliko je on trajao i ko ga je potpisao i izdao.
Tako barem stoji na papiru, u praksi, ipak ne.
Za 20 eura do uvjerenja za nekoliko minuta
Novinar Antene M posjetio je jednu privatnu zdravstvenu ustanovu koja izdaje ljekarska uvjerenja. Nećemo pominjati koja je posrijedi, jer smo ustanovili da je gotovo u svakoj ista situacija.
Pregled je trajao svega nekoliko minuta, zavisi od gužve.
Ljekar opšte prakse izmjerio je pritisak i pitao da li postoje hronični problemi. Na osnovu ponašanja našeg novinara u tih minut-dva procijenio je i kakvog je zdravlja.
Uslijedio je “brzinski“ pregled kod psihologa. On konkretno nije upitao našeg novinara-baš ništa. Sve se završilo na “dobro jutro-dobro jutro, potpis i doviđenja“.
Očni pregled bio je nešto duži-pogađanje dva reda slova.
Sve to košta 20 eura.
Ministarstvu se niko ne žali
Pitali smo sekretara u Ministarstvu zdravlja Nikolu Antovića kako taj resor reguliše izdavanje ljekarskih uvjerenja.
Kako je rekao, prema odredbama pravilnika, ovlašćena ustanova treba da, u pogledu prostora i opreme (tehnički uslovi) ispunjava uslove propisane aktom kojim se uređuju standardi, normativi i način ostvarivanja primarne zdravstvene zaštite preko izabranog tima doktora ili izabranog doktora, koji se odnose na ambulantu izabranog doktora za odrasle, laboratorijsku dijagnostiku i RTG kabinet sa prostorijom za snimanje i prostorijom za obradu snimaka, ordinaciju za: oftalmologa, radiologa, psihologa i psihijatra.
"Pored navedenih uslova, propisano je da ovlašćena ustanova treba da ima i opremu za antropometriju i funkcionalnu dijagnostiku mišićno-koštanog sistema (vagu sa visinomjerom, kaliper, dinamometar-ekstenzioni i fleksioni, tegove različite težine, štopericu), funkcionalnu dijagnostiku kardiovaskularnog sistema (EKG i stepenik za step test), funkcionalnu dijagnostiku respiratornog sistema (spirometar), funkcionalnu dijagnostiku audiovestibularnog sistema (audiometar za vazdušnu i koštanu provodljivost), funkcionalnu dijagnostiku organa vida (ortoreter, opremu za ispitivanje kolornog vida, optotip, ogledalo, niktometar i perimetar), RTG aparat za snimanje pluća sa zaštitnom opremom, negatoskop za čitanje snimaka", objasnio nam je Antović.
Vjerujemo da privatna zdravstvena ustanova ima sve pravilnikom obuhvaćene aparate, ali ih kada pacijent dođe po uvjerenje-ne koristi.
Izgleda da nam svima odgovara da što prije dobijemo uvjerenje, pa i ako rizikujemo bezbjednost, jer Antović kaže da žalbe do Ministarstva zdravlja ne dolaze.
"Ministarstvu zdravlja nije prijavljena nijedna pritužba ili primjedba na račun rada ovlašćenih zdravstvenih ustanova i zdravstevnih radnika, kada su u pitanju zdravstveni pregledi radi izdavanja Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za rad na određenom radnom mjestu. Zdravstveno sanitarna inspekcija kontroliše rad, između ostalog i PZU koje se bave izdavanjem ljekarskih uvjerenja. Ministarstvo zdravlja je iniciralo intenzivnije i češće inspekcijske kontrole. Mišljenja smo da uslovi i obim ljekarskih pregleda koji su propisani ovim pravilnicima zahtijevaju praćenje i provjeru primjene zdravstvenih ustanova od strane Uprave za inspekcijske poslove. Dakle, rješenje je dosledna primjena zakona i preduzimanje propisanih mjera od strane inspekcije (kažnjavanje i eventualna zabrana rada)", smara Antović.
Kontaktirali smo i inspektore. Glavna inspektorka Uprave za inspekcijske poslove Višnja Orban upravo nam je potvrdila da su u toku kontrole.
"Zdravstvena inspekcija vrši inspekcijski nadzor u zdravstvenim ustanovama (javnim i privatnim), koje se bave izdavanjem uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za posao, za nošenje oruzja, uvjerenja o sposobnosti upravljanja motornim vozilom i dr. Zdravstveni inspektori u zdravstvenim ustanovama kontrolišu prostor, kadar, opremu i vođenje medicinske dokumentacije i evidencije", kazala nam je Orban.
Ipak nije mogla da odgovori koji su dosad rezultati kontrole.
Kako nam je rečeno, Inspekcijski nadzor zdravstvenih ustanova je u toku, a kad se završi, dobićemo podatke.
ja
treba Kiki i prije svake druge rabote a ne vožnje auta!
Kiki
@Ariella, kako bravo? Za sta bravo? Pa treba li da nas salju na magnet prije nego krenumo voziti? Ne sprdajte se ljudi
Maja
Za ljekarsko uvjerenje za izdavanje vozacke dozvole u DZ u Podgorici trebalo je izdvojit oko 40€ ( B kategorija). Sto se toce pregleda bili su detaljni. Krvna slika, ekg, pregled kod ocnog, kod psihologa i kod PSIHIJATRA . Privatne ZU naplacuju 20€ za zasnivanje radnog odnosa - kancelarijski posao