Ekstremni vremenski uslovi poput toplotnih talasa, poplava i požara mogli bi u narednih pet godina nanijeti eurozoni štetu po privredu uporedivu s globalnom finansijskom krizom ili pandemijom COVID-19, upozorio je danas visoki zvaničnik Evropske centralne banke.
Serija ozbiljnih klimatskih nepogoda mogla bi izazvati gotovo 5% pada privrednog rasta eurozone u kratkom roku, prema najdramatičnijem klimatskom scenariju koji je ranije ove godine razvila grupa od preko 140 bankarskih supervizora i regulatora, izjavio je Livio Straka, zamjenik generalnog direktora u ECB-u.
„Najveći negativni uticaj na BDP eurozone iznosi skoro 5%, što je približno onome što smo vidjeli tokom globalne finansijske krize, a nešto manje nego tokom COVID-a“, kazao je Straka, koji takođe predvodi radnu grupu Mreže za ozelenjavanje finansijskog sistema (NGFS) zaduženu za izradu i analizu scenarija.
Nalazi se oslanjaju na novi set alata koje je razvila NGFS – mreža centralnih banaka i supervizora koji rade na procjeni klimatskih rizika u finansijskom sektoru i ekonomiji.
Ovi alati treba da pomognu bankama i kompanijama da bolje razumiju kako klimatske promjene mogu uticati na njihovo poslovanje u bliskoj budućnosti, kroz testiranje različitih klimatskih scenarija.
Ispostavilo se da bi privreda eurozone bila najteže pogođena u scenariju nazvanom „Katastrofe i zastoje u politikama“, u kojem bi toplotni talasi, suše i požari tokom 2026. bili praćeni poplavama i olujama godinu kasnije.
Ukoliko eurozona u potpunosti sprovede svoje politike tranzicije ka neto nultim emisijama, uključujući plan za smanjenje emisije gasova staklene bašte za 55% do 2030. godine, šteta bi mogla biti znatno ublažena, pokazuje drugi scenario.
„Klimatski rizici su neposredna prijetnja za finansijsku stabilnost i ekonomski rast“, naveli su Straka i članica upravnog odbora Bundesbanke Sabine Mauderer u blogu objavljenom u srijedu na sajtu ECB.
„Scenariji NGFS-a pokazuju da bi globalno usklađeni napori ka postizanju neto nulte emisije mogli zaštititi ekonomske interese eurozone u narednih pet godina“.
NGFS je već ranije objavio široko korišćen skup klimatskih scenarija, ali je ovo prvi put da se nude alati za procjenu kratkoročnih i fizičkih posljedica.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR