Američki dolar nastavlja da gubi vrijednost i ove godine je oslabio oko 10%, usljed promjena u trgovinskoj politici, zabrinutosti zbog ekonomskog rasta i sve većeg državnog duga.
Ovo kontinuirano slabljenje pogodovalo je brojnim velikim američkim multinacionalnim kompanijama koje su prijavile bolju zaradu ili povećale svoje prognoze za period april–jun. Slabiji dolar povećava vrijednost prihoda iz inostranstva kada se konvertuju u dolare, i čini američki izvoz konkurentnijim na svjetskom tržištu.
Kompanije poput Levi Straussa, Netflixa, PepsiCoa i 3M-a, koje imaju snažno prisustvo na međunarodnom tržištu, istakle su slabljenje dolara kao važan faktor u poboljšanju svojih finansijskih rezultata. PepsiCo, koji oko 40% svog prihoda ostvaruje van SAD, najavio je manji pad godišnje dobiti zahvaljujući povoljnim promjenama valutnih kurseva.
„Cijela poenta Trampovog plana jeste da oslabi dolar kako bi se povećala međunarodna prodaja američkih kompanija,“ rekao je Robert Pavlik, glavni portfolio menadžer u kompaniji Dakota Wealth. „To je vjerovatno dobar pravac djelovanja i vjerujem da će se takva politika nastaviti, posebno ako uspije da utiče na kamatne stope“.
Prema podacima LSEG-a, pad dolara od 1% u prosjeku povećava rast zarade po akciji indeksa S&P 500 za oko 0,6 procentnih poena. Oko 38% prihoda kompanija u ovom indeksu dolazi sa stranih tržišta.
Sektori sa najviše izloženosti inostranstvu uključuju informacionu tehnologiju, potrošačku robu, zdravstvo i industriju.
„Očekivali smo preko 100 miliona dolara negativnog uticaja zbog jačanja dolara, a desilo se upravo suprotno“, izjavio je finansijski direktor Edward Lifesciencesa Skot Alem na konferenciji Jefferiesa 4. juna.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR