Izostanak premijerskog sata ne može se tumačiti drugačije nego kao svjesno izbjegavanje parlamentarnog nadzora, a i kao nipodaštavanje jedne od ključnih demokratskih institucija u zemlji. Tako za Antenu M Nevenka Vuksanović, direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), komentariše to što dva mjeseca uzastopno nema Premijerskog sata, iako bi, prema poslovničkim pravilima rada, predsjednik Vlade morao jednom mjesečno da u Skupštini odgovara na pitanja poslanika.
"Premijer očigledno smatra da je njegovo prisustvo u Skupštini potrebno samo kada treba braniti politički i pravno problematične dogovore, dok za neka kritička pitanja i institucionalnu odgovornost jednostavno, očigledno, nema vremena. Telefonske sjednice su postale normalnost u donošenju odluka i to je opasan trend koji vodi ka potpunom obismišljavanju vladevine prave i sistemske transparentnosti", kazala je Vuksanović.
Ukoliko se zbilja evropske integracije vide kao strateški cilj, onda se,ističe, evropske vrijednosti ne mogu primjenjivati selektivno.
"Da je to samo onda kada donose neke političke poene... Poštovanje parlamenta, odgovornost prema javnosti, funkcionalan sistem, kontrola izvršne vlasti,to nisu birokratski standardi, već su to temelji demokratske kulture i procesa", naglašava direktorica CEDEM-a.
Uoči naredne sjednice parlamenta 29. maja, na kojoj će se raspravljati o Sporazumu sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i o inicijativi za smjenu predsjednika Skupštine Andrije Mandića, Vuksanović kaže da bi trebalo očekivati jasan otklon od političkih igare i vraćanje fokusa na institucionalni kredibilitet.
"Ali ne očekujem da će se prosto to i desiti. Iako je to minimum minimuma, ostaje utisak da bi onda ova vlada bila više zainteresovana za zadržavanje moći, nego za bilo kakvu reformu, iako istinske reforme su nešto što EU očekuje od nas", zaključila je.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR