Evropska unija je danas optužila Sjedinjene Američke Države da opstruiraju postizanje trgovinskog sporazuma i upozorila da će uvesti kontramjere ukoliko se ne postigne dogovor kojim bi se izbjegle kaznene carine koje je predsjednik Donald Tramp zaprijetio da će uvesti od 1. avgusta.
Tramp je, s druge strane, poručio da je spreman za dodatne razgovore s EU i drugim trgovinskim partnerima prije nego što sledećeg mjeseca stupe na snagu nove carine od 30 odsto, te najavio dolazak evropskih zvaničnika u Sjedinjene Države na pregovore.
„Žele drugačiji tip dogovora i mi smo uvijek otvoreni za razgovor, uključujući i s Evropom“, rekao je Tramp novinarima u Ovalnom kabinetu. „Zapravo, dolaze kod nas. Žele da razgovaraju“.
Tramp je pojačao trgovinski pritisak u subotu najavivši uvođenje 30% carina na većinu uvoza iz EU i Meksika sledećeg mjeseca, nakon što je ranije uputio slična upozorenja i drugim državama, uključujući ekonomske sile Azije poput Japana i Južne Koreje.
EU se do sada suzdržavala od kontramjera kako bi izbjegla lančanu eskalaciju, ostavljajući prostor za dogovor koji bi bio povoljniji za obje strane. Ipak, izjave evropskih ministara nakon sastanka u Briselu u ponedjeljak ukazuju da je blok bliži odlučnijem odgovoru.
Govoreći na konferenciji za medije nakon sastanka, šef danske diplomatije Lars Loke Rasmusen ocijenio je Trampovu prijetnju carinama kao „apsolutno neprihvatljivu“.
Evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič izjavio je da vjeruje da „još postoji prostor za nastavak pregovora“, ali je izrazio nezadovoljstvo zbog toga što Vašington i dalje ne pokazuje spremnost da postigne dogovor s najvažnijim trgovinskim partnerom.
„Kao što sam ranije rekao, za aplauz su potrebne dvije ruke“, rekao je Šefčovič, dodajući da su se članice EU saglasile da će, u slučaju propasti pregovora, blok od 27 država morati da odgovori kontramjerama.
Ministar vanjskih poslova Italije Antonio Tajani ranije je rekao da je EU već pripremila listu carina u vrijednosti od 21 milijardu eura koje bi se primijenile na američku robu ukoliko ne dođe do sporazuma.
Pregled izjava i odluka donosimo hronološki u nastavku.
19:26 Prijetnja carinama komplikuje odluku ECB za jul, ali neće zaustaviti pauzu u sniženju kamata
Prijetnja Donalda Trampa da uvede carinu od 30% na uvoz iz Evropske unije komplikuje donošenje odluke Evropske centralne banke (ECB), ali malo je vjerovatno da će to pokvariti planove o pauzi u smanjenju kamatnih stopa naredne sedmice, reklo je pet zvaničnika ECB za Reuters.
ECB je nakon junskog sastanka nagovijestila da će vjerovatno zadržati kamate na istom nivou 23. i 24. jula.
Međutim, carina od 30% koju je Trump najavio je znatno veća nego što je ECB očekivala, čak i u najcrnjem od tri scenarija za ekonomiju evrozone koje je objavila prošlog mjeseca.
To znači da je ECB bila primorana da napravi nove procjene i da njeni donositelji odluka razmatraju mogućnost još lošijeg ishoda nego što su mislili u junu, rekli su izvori, svi članovi Upravnog savjeta ECB.
Ipak, guverneri su i dalje oprezni da djeluju na osnovu nečega što je još uvijek samo prijetnja, posebno imajući u vidu često kontradiktorne izjave Trampove administracije od njegove prve najave globalnih tarifa u aprilu.
Zato će se svaka diskusija o smanjenju kamata vjerovatno odložiti za septembarski sastanak ECB, kažu izvori.
18:02 Rasmusen: EU ne smije potcijeniti svoju snagu
Danski ministar vanjskih poslova Lars Loke Rasmusen kritikovao je Trampove prijetnje carinama od 30% prema bloku od 27 zemalja.
„Naši američki prijatelji su postigli jedan dogovor i 23 prijetnje“, rekao je, dodajući da EU ne smije potcijeniti svoju snagu.
17:51 Tramp kaže da je otvoren za trgovinske razgovore s Evropom
Na pitanje novinara hoće li dozvoliti evropskim zemljama da pregovaraju o nižim carinskim stopama prije roka 1. avgusta, Tramp je odgovorio: „Dogovori su već postignuti. Pisma su ti dogovori“.
„Oni bi željeli drugačiji dogovor, a mi smo uvijek spremni za razgovor“, rekao je, dodavši: „Zapravo, oni dolaze, žele da razgovaraju“.
15:37 Koliko je SAD naplatio od tarifa?
Prihodi od carina u SAD ponovo su porasli u junu, kako su Trampove carine dobijale na snazi, premašivši 100 milijardi dolara prvi put u jednoj fiskalnoj godini, saopštio je Ministarstvo finansija u petak.
Podaci o budžetu pokazali su da su carine u junu na bruto osnovu četvorostruko porasle, na 27,2 milijarde dolara, a na neto osnovu, nakon povraćaja, na 26,6 milijardi dolara.
Za prvih devet mjeseci fiskalne 2025. godine, prihodi od carina dostigli su rekorde od 113,3 milijarde dolara na bruto osnovu i 108 milijardi dolara na neto osnovu, gotovo dvostruko više u odnosu na prethodnu godinu.
Ministar finansija SAD Skot Besent napisao je na X-u u petak da ovi rezultati pokazuju da SAD "uživaju plodove" Trampove tarife politike.
Another promise made. Another promise kept.
— Treasury Secretary Scott Bessent (@SecScottBessent) July 11, 2025
Our nation is reaping the rewards from @POTUS’s America First agenda.
As President Trump works hard to take back our nation’s economic sovereignty, today’s Monthly Treasury Statement is demonstrating record customs duties – and with… https://t.co/LN4HI66jJg
14:38 Proizvođači italijanskog vina Chianti usmjeravaju pogled ka Južnoj Americi i Aziji
Proizvođači čuvenog italijanskog vina Chianti traže novu izvoznu strategiju, uz podršku EU, s fokusom na tržišta poput Južne Amerike, Azije i Afrike.
Ova inicijativa dolazi nakon Trampove prijetnje dodatnim carinama na evropski uvoz.
Italija izvozi više vina u SAD nego bilo koja druga zemlja, ali zbog neizvjesnosti u trgovinskim odnosima, proizvođači žele da diverzifikuju tržišta.
„Nema koristi od sažalijevanja. Ovo treba shvatiti kao priliku da ubrzamo novu strategiju izvoza, fokusiranu na alternativna i stabilnija tržišta“, rekao je Đovani Buzi, predsjednik konzorcijuma Vino Chianti, udruženja proizvođača vina Chianti iz Toskane.
Prošle godine Italija je izvezla vina, žestoka pića i sirće u vrijednosti od 2 milijarde eura (2,3 milijarde dolara) u SAD, što čini četvrtinu ukupne svjetske prodaje, prema podacima industrijske grupe Federvini.
14:21 „Mislim da će mu se obiti o glavu“, kaže EU analitičar o Trampovoj prijetnji
„Tramp misli da može doći do dogovora prijetnjom eskalacije“, rekao je Jakob Funk Kirkegrad, viši istraživač u briselskom institutu Bruegel.
„Mislim da će mu se to obiti o glavu“.
Ako dogovor ne bude postignut do 1. avgusta, „onda smo u trgovinskom ratu i treba vidjeti gdje će nas to odvesti“, upozorio je Kirkegrad.
13:49 "Toksična neizvjesnost" za kompanije, upozorava njemački VDMA
Carina od 30% na uvoz iz EU, koja je najavljena tokom vikenda, ugušiće investicije i dovesti do deindustrijalizacije u najvećoj svjetskoj ekonomiji, saopštilo je danas njemačko udruženje proizvođača mašina i opreme (VDMA).
„Novo odlaganje samo produžava toksičnu neizvjesnost za kompanije s obje strane Atlantika. To usporava investicije i slabi privredni rast i u SAD-u i u Evropi“, naveo je u saopštenju direktor VDMA Tilo Brodtman.
13:27 Mercedes-Benz: Trgovinski sporazum treba postići što prije
Njemački proizvođač luksuznih automobila Mercedes-Benz poručio je danas da je dogovor između EU i Sjedinjenih Država ključan za budući ekonomski uspjeh oba tržišta.
„Zato je odgovornost svih uključenih strana da nastave da rade intenzivno i što je brže moguće na postizanju trgovinskog sporazuma“, navela je kompanija.
„Kao globalna kompanija, zalažemo se za konstruktivnu saradnju i politički okvir koji podstiče ekonomsku razmjenu na međunarodnim tržištima.“
„Sada je važno da EU i SAD ostanu u konstruktivnom dijalogu i dođu do pravednog dogovora kroz pregovore – u interesu obje strane“, dodaje se.
12:40 I Seul najavljuje okvirno trgovinsko rješenje sa SAD do roka 1. avgusta
Južna Koreja vjeruje da je moguće postići "principijelni dogovor" sa Sjedinjenim Američkim Državama do krajnjeg roka 1. avgusta, izjavio je danas ministar za trgovinu Južne Koreje Jeo Han-ku, prenijeli su lokalni mediji.
On je takođe nagovijestio da bi Seul mogao razmotriti otvaranje većeg pristupa svog poljoprivrednog tržišta za američku stranu.
„Mislim da je moguće doći do dogovora u principu kada je riječ o tarifnim pregovorima sa SAD, a zatim ostaviti dodatno vrijeme za dalje usaglašavanje“, rekao je Han-ku, prema navodima agencije Newsis.
Ministar je prethodne sedmice učestvovao u razgovorima na visokom nivou sa američkim zvaničnicima, a kako navode mediji, cilj Seula je da izbjegne uvođenje „nepravednih“ američkih tarifa koje bi mogle potkopati industrijsku saradnju sa ključnim bezbjednosnim saveznikom i trgovinskim partnerom.
„Dvadeset dana nije dovoljno da se zaključi savršen sporazum sa svim detaljima“, dodao je Jeo.
Južna Koreja nastoji da postigne kompromisni trgovinski sporazum kako bi izbjegla uvođenje carine od 25% na svoj izvoz – istu stopu kakvu je već doživio Japan.
11:52 Šefčovič: Ne mogu da zamislim da odustanemo bez ikakvog truda
Evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič rekao je da EU nastavlja saradnju s administracijom SAD.
"Nastavljamo da sarađujemo s američkom administracijom i dajemo prednost pregovaračkom rješenju do novog roka, 1. avgusta. Ne mogu da zamislim da odustanemo bez ikakvog truda", rekao je on.
Ipak, kako je dodao, EU mora biti spremna na sve ishode – "uključujući, ako bude neophodno, pažljivo promišljene i srazmjerne kontramjere kako bi se ponovo uspostavila ravnoteža".
Istakao je i da bi carina od 30% gotovo onemogućila nastavak trgovine na način na koji je to dosad bilo, sa ogromnim posljedicama po lance snabdijevanja i negativnim uticajem na obje strane Atlantika.
"Zato mislim da moramo dati sve od sebe – i ja ću sigurno dati sve od sebe – da spriječimo ovaj izrazito negativan scenario", rekao je Šefčovič novinarima uoči sastanka ministara EU.
10:44 EU spremna da uvede carine SAD vrijedne 21 milijardu eura ako ne postignu dogovor, kaže italijanski ministar
Evropska unija je već pripremila listu carina u vrijednosti od 21 milijardu eura na američku robu, ukoliko dvije strane ne postignu trgovinski dogovor, izjavio je danas ministar vanjskih poslova Italije Antonio Tajani.
Tajani je u intervjuu za list Il Messaggero rekao da bi ovom paketu carina mogla uslijediti i druga runda, ukoliko dogovor sa Sjedinjenim Državama bude nemoguć.
Dodao je, međutim, da vjeruje kako postoji prostor za napredak u pregovorima.
„Carine štete svima, počevši od Sjedinjenih Država“, rekao je. „Ako berze padnu, to dovodi u rizik penzije i ušteđevinu Amerikanaca“.
10:07 Danski ministar vanjskih poslova: Spremni na sve opcije
Danski šef diplomatije Lars Leke Rasmusen kazao je da je još rano za uvođenje kontramjera, ali da se nada da će EU ostati jedinstvena po tom pitanju.
„Ali treba se pripremiti da budemo spremni iskoristiti sve opcije“, dodao je jutros uoči sastanka u Briselu. „Ako želiš mir, moraš se spremati za rat. I mislim da se upravo tu nalazimo.“
10:01 Prinosi na obveznice eurozone dostižu maksimum iz aprila
Prinosi na njemačke desetogodišnje državne obveznice nakratko su dostigli najviši nivo od početka aprila, nakon što je Donald Tramp najavio uvođenje carine od 30% na većinu uvoza iz EU od 1. avgusta.
Referentni prinosi na njemačke obveznice porasli su do 2.733% tokom ranog trgovanja, što je najviši nivo od 1. aprila – dan prije nego što je Tramp prvobitno najavio carine pod nazivom „Dan oslobođenja“. Do kraja jutra su se stabilizovali na 2.726%, koliko su iznosili i u petak na zatvaranju.
Prinosi na tridesetogodišnje obveznice kretali su se oko 3.236%, što je za oko jedan bazni poen više nego dan ranije, i blizu su maksimuma iz sredine marta.
Tramp je posljednju rundu carina najavio u pismima predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen i meksičkoj predsjednici Klaudiji Šeinbaum, koja su objavljena na mreži Truth Social u subotu.
09:57 Evropska tržišta padaju zbog novih carinskih prijetnji
Evropske akcije bilježe pad jutros na početku trgovačkog dana, predvođene sektorom automobilske industrije, usljed najnovije Trampove prijetnje o uvođenju carina od 30% na proizvode iz EU i Meksika, što povećava neizvjesnost među investitorima.
Panevropski indeks STOXX 600 pao je za 0.6%, na 544.3 poena, prema podacima iz 07:06 GMT. I drugi regionalni indeksi bilježe pad, osim britanskog FTSE 100, koji je porastao za 0,2%.
Kao odgovor na Trampovu subotnju prijetnju, EU je juče saopštila da će produžiti obustavu kontramjera na američke carine do početka avgusta i nastaviti da insistira na dogovoru putem pregovora.
09:51 EU i SAD „blizu dogovora“, kaže evropski komesar za trgovinu
Evropska unija i Sjedinjene Države blizu su postizanja povoljnog rješenja za obje strane u trgovinskim pregovorima, izjavio je danas evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič.
„Naša je procjena da smo jako blizu dogovoru,“ kazao je Šefčovič uoči sastanka s ministrima trgovine EU u Briselu.
Dodao je da bi carina od 30%, koju je Tramp zaprijetio da će uvesti EU, praktično ukinula trgovinu.
09:48 Tramp traži dodatne ustupke dok EU još ne uvodi kontramjere
Ministri trgovine EU sastaju se u Briselu danas kako bi razmotrili naredne korake u pregovorima sa SAD.
Evropska unija je juče objavila da će produžiti obustavu kontramjera na američke carine do početka avgusta i nastaviti da traži rješenje kroz pregovore.
To dolazi dok administracija predsjednika Trampa traži dodatne ustupke od trgovinskih partnera.
Tramp je u subotu najavio da će od 1. avgusta uvesti carinu od 30% na većinu proizvoda iz EU i Meksika, čime dodatno pojačava pritisak, ostavljajući manje od tri sedmice za dogovore koji bi mogli ublažiti predloženu stopu.
Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije koja vodi trgovinsku politiku za 27 država članica, kazala je da će EU nastaviti s dvostrukim pristupom: nastaviti dijalog, ali i pripremati kontramjere.
„Uvijek smo jasno govorili da više volimo dogovor postignut pregovorima. To se nije promijenilo i iskoristićemo vrijeme koje imamo,“ rekla je Fon der Lajen juče na konferenciji za novinare, dodajući da će EU produžiti suspenziju kontramjera do avgusta.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR