06. 04. 1941. i 1992.
Šesti dan aprila u istorijskim čitankama, kalendarima, pregledima, kolektivnoj memoriji...na Balkanu se pamti po bombama. Padale su po jugoslovenskim gradovima na početku, sredinom i krajem dvadesetog vijeka.
Poslednji put 06. aprila 1992. kada je tadašnja JNA udružena sa srpskim paraformacijama napala Sarajevo, započela njegovu opsadu i patnju Sarajlija dugu 1425 dana
Istog tog dana 1941. u 06 sati i 30 minuta, bombardovanjem Beograda, Adolf Hitler je započeo odmazdu nad stanovništvom Jugoslavije, prvenstveno nad onima koji su imali dovoljno hrabrosti i morala da ne stanu uz Rajh i da zbace vladu koja je to htjela. Deset dana prije napada, Kraljevina je pristupila Trojnom paktu, a građani ga stavili van snage demonstrirajući ulicama širom zemlje.
Osveta je došla sa neba i imala kodno ime Strafgericht "Strašni sud". Četiri stotine borbenih aviona i lovaca granatiralo je prijestonicu zemlje koja je brojala poslednje dane. Bez objave rata i bez upozorenja tadašnja Jugoslavija je gurnuta u najmračniji sukob u istoriji čovječanstva - Drugi svjetski rat.
I dok je na meti Luftwaffe-a bio prijestoni grad Jugoslavije, na središte crnogorske provincije - Podgoricu, padale su italijanske bombe. Slaba i jadna protivvazdušna odbrana nije mogla da odbrani grad koji je toga dana ostao bez nekoliko stotina stanovnika.
Od toga dana do kraja rata - Podgorica - grad u žici, doživjela je i preživjela preko 70 napada iz vazduha. tačan broj stradalih nikada nije preciziran, brojke se kreću između dvije i četiri hiljade ljudi. Preko 80 procenata kuća i zgrada više nije bilo za stanovanje ili rad.
Sva mjesna materijalna dobra su uništena, bunari zagađeni, a ulice neprohodne.
U zborniku "Revolucionarni pokret u opštini Titograd" navodi se da su "od Ribničkih Vrela i duž Morače do Lješkopolja sve pećine bile zauzete.
Preko šest hiljada građana živjelo je u takvim uslovima do oslobođenja.
Prije početka rata Grad je imao blizu 16.500 stanovnika, u januaru 1945. samo 6.207.
Edin
Bez ikakvog razloga,jer u Podgorici i okolini,nije bilo nikakvih vojnih utvrđenja,oklopnih vozila,protivvazdušne odbrane. Ne zna se,ko je grđi,USA,GB,Njemacka,SSSR...
Edin
Italijani su bombardovali,dvokrilcima,izbacujući bombe sa male visine,bukvalno rukama iz kabine,po aerodromskoj,zemljanoj pisti(Stari Aerodrom),bez ljudakih žrtava.S ciljem onesposobljavanja piste. Sva razaranja,pogibije(oko 1.000 djece, žena,starih)svaki deseti stanovnik,djeo je GB,USA avijacije.
čitalac
5.april 2025. kada su građani Ulcinja rekli odlučno "Ne!" investitoru koji je želio da gradi hotele sa 7* kakve nema niko u Evropi: "Mi nijesmo na prodaju!!"