U glavnom gradu Bugarske, Sofiji, u Svečanoj Sali Vojne akademije „Georgi S. Rakovski“, 20. septembra 2023. biće održana svečanost pod naslovom „Veče bugarsko-crnogorskog prijateljstva. Gradimo most od prošlosti ka budućnosti“.
Događaj je nazvan „Veliki Crnogorci s doprinosom razvoju Bugarske“.
Inicijativa za održavanje ove svečane akademije potekla je od generala Todora Dočeva, načelnika Vojne akademije, navodi se u saopštenju.
General Dočev bio je impresioniran djelom dr Petra Orahovca, prateći izlaganje Dragana B. Perovića, tokom Naučne konferencije u Vidinu, u junu t.g., posvećene stogodišnjici Balkanskog rata. Perović je imao izlaganje (video linkom, na bugarskom jeziku) sa naslovom „Doprinos dr Petra Orahovca vojnoj i civilnoj medicini u Bugarskoj, prema njegovim aktivnostima na organizaciji i funkcionisanju zdravstvene službe tokom Balkanskih ratova“.

General Dočev je, zajedno sa docentom Stančom Stančevim, pukovnikom i predśednikom Vojno-istorijske komisije pri ministarstvu odbrane, osmislio program, na koji su pozvani i predstavnici Ambasade Crne Gore u Bugarskoj.
Organizatori su željeli da događaj, uz podśećanje na značajne Crnogorce koji su dali doprinos razvoju Bugarske, počev sa dr Orahovcem, bude posvećen i vojno-političkim odnosima i saradnji Bugarske i Crne Gore.
Program započinje obraćanjem predstavnika crnogorske ambasade i referatom generala Dočeva, a potom je svečano otvaranje izložbe o Crnoj Gori, video snimak izlaganja Dragana B. Perovića sa Naučne konferencije u Vidinu, kratki film o Crnoj Gori i dodjela priznanja vršiocu dužnosti ambasadora Crne Gore u Bugarskoj.
Uz doprinos dr Petra Orahovca, vjerovatno će se govoriti i o nekadašnjoj saradnji Bugarske i Crne Gore i školovanju crnogorskih oficira na bugarskoj vojnoj akademiji. Među njima su Petar Lompar, Miloš Lazović, Marko Martinović, Petar Martinović, Vuko Lepetić, koji je bio i bugarski oficir tokom Prvog sv. rata, a kasnije postao i Titov general.
U Bugarskoj je poslije Oslobodilačkih ratova 1877–1878. ostalo oko 800 Crnogoraca. Bilo je i organizovanog iseljavanja u Bugarsku. Na popisu stanovništva 1905. godine u Bugarskoj, nešto manje od 300 ispitanika iskazalo je svoju pripadnost crnogorskoj etničkoj grupi i isto toliki broj potvrdio je da im je maternji jezik crnogorski.

Bugarska Vojna akademija nosi ime velikog revolucionara i pjesnika Georgi S. Rakovskog. Rakovski je, zajedno sa Ljubenom Karavelovim, sarađivao sa Njegošem, knjazom Danilom i knjazom Nikolom. Boravili su na Cetinju i slali saradnike da se uče crnogorskom borbenom iskustvu i izučavaju vojnu taktiku Crnogoraca.
Na osnovu toga Georgi Rakovski sastavio je 1858. godine „Plan oslobođenja Bugarske“, za čije ostvarenje bi trebalo da posluži crnogorsko vojno iskustvo.
Ovo su primjeri i putokaz za njegovanje i unapređenje bogatih kulturno-istorijskih veza Bugarske i Crne Gore. Na tu tradiciji naslonio se i general Todor Dočev, načelnik Vojne akademije „Georgi Rakovski“, s pijetetom se odnoseći prema doprinosu Crnogoraca razvoju Bugarske.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR