Crnogorsko društvo nezavisnih književnika (CDNK), jedina je književna asocijacija iz Crne Gore koja je član Evropskog savjeta pisaca (ESP), čije je sjedište u Briselu. Članstvo CDNK u ESP doprinijelo je međunarodnoj afirmaciji crnogorske književnosti. Ravnopravno učestvujemo sa ostalim strukovnim asocijacijama u dodjeli Nagrade Evropske Unije za književnost, čija je glavna svrha prevođenje književnih djela među evropskim državama. Tako je Nagradu EU za književnost dobilo nekoliko naših pisaca mlađe i srednje generacije, čije su knjige prevedene na desetak evropskih jezika.
No, CDNK je, zbog finansijskih razloga, u posljednje tri godine, bilo primorano da obustavi veći dio dotadašnje saradnje sa Evropskim savjetom pisaca. Jer, od 2020. godine nijesmo bili u mogućnosti da, u skladu sa Statutom ESP, učestvujemo na sjedncama u Briselu i plaćamo godišnju članarinu. Stoga nas je ESP upozorio da će biti primorani da CDNK isključe iz krovne evropske asocijacije pisaca.
CDNK je saopštio Upravi ESP da naše godišnje obaveze nijesmo bili u stanju redovno ispunjavati zbog političke diskriminacije koju vladajući velikosrpski režim u Crnoj Gori sprovodi prema piscima, asocijacijama i institucijama koje afirmišu crnogorski jezik, književnost, kulturu i naciju. U prilog tome smo još kazali da iz državnog budžeta, CDNK i Crnogorski PEN centar, za tri godine iz državnog budžeta nijesu dobili ni jedan euro! Onda su kolege iz Finske, Assoociation of Finnish Nonfiction Writers, odlučile platiti trogodišnju članarinu CDNK za članstvo u Evropskom savjetu pisaca, cirka šest hiljada eura.
CDNK zahvaljuje finskim piscima na solidarnosti, i Upravi ESP na razumijevanju. Gest krovne asocijacije evropskih pisaca nam je dodatna moralna potpora da istrajemo u borbi za prava crnogorskih pisaca i njihovih asocijacija. Stoga će CDNK, zajedno sa Crnogorskim PEN klubom, i ostalim slobodomislećim intelektualnim inicijativama, subjektima civilnog društva koje se bave univerzalnim ljudskim pravima i slobodama, nastaviti misiju internacionalizovanja besprimjerne diskriminacije jedne male nacije: njenog jezika, književnosti i kulture, kao i individualnih prava pisaca, novinara i javnih medija, od strane velikosrpskog klerofašističkog režima u Crnoj Gori.
marjan
Crnogorska nacija takoreci nestaje u tisini. Lideri suverenističkih stranaka nijesu u stanju ni da nazovu stvari pravim imenom. Da jedna kletofašisticka ideologija u 21. vijeku zatire jednu istorijsku naciju. I intekektualci koji su na prvoj liniji odbrane, pisu impresionisticki, ad homine, bez uvida u siru sliku, koja je neophodna za razumijevanje crnogorskog pitanja u internacionalnom kontekstu
Pero Przina
E kakve su ove dvije prsle vlade, a imaju para milion za vjersku gimnaziju sa 11 djaka koji su sljegli odnekud u Crnu Goru.