Pop muzika u 21. vijeku nastaje kao odraz tehnološke inovacije, ali i kao odgovor na sve više fragmentisani kulturni pejzaž. Sa pojavom platformi za striming i usponom društvenih mreža, način na koji se povezujemo s muzikom drastično se promijenio, što je uticalo na zvuk i uspjeh umjetnika. Prošli su dani kada su radio talasi diktirali šta će masa slušati – sada globalna publika može da se poveže sa svakim kutkom svijeta, što dovodi do nove ere međusobnog odnosa i miješanja žanrova.
Ono što je fascinantno jeste kako pop muzika i dalje evoluira unutar ovog digitalnog ekosistema, prihvatajući novi zvuk, dok ostaje vjerna svom neodoljivom DNK-u baziranom na "hitu". U centru ove transformacije nalazi se neumoran pomak ka personalizaciji i eksperimentaciji, gdje umjetnici oblikuju svoje identitete kako bi udovoljili stalno promjenjivim zahtjevima publike koja je istovremeno hiper-povezana i duboko individualistička. Ova era pop muzike, više nego bilo koja prije nje, definisana je fluidnošću, raznolikošću i sposobnošću da odražava složenost modernog života.
Privodimo kraju prvu četvrtinu 21. vijeka, a nju su obilježile seizmičke promjene na globalnom nivou – političke, ekonomske, tehnološke, klimatske, kulturne… Muzika je medijum koji je pretrpio veliku transformaciju u posljednjih 25 godina. Cijenjeni muzički novinar Majkl Krag i autor knjige Reach for the Stars, fascinantne usmene istorije britanske pop muzike na prelazu vijekova, pruža neprocjenjiv uvid u promjenljive tokove popularne muzike, naglašava Guardian, dodajući da njegovo znanje nudi prizmu kroz koju možemo da posmatramo promjene u muzičkoj industriji. Ovo istraživanje razmatra najprodavanije singlove od 2020. godine na dalje, osvjetljavajući duboke transformacije koje su oblikovale muzički pejzaž tokom ovog perioda.
Pjesme koje su obilježile prethodnih 25 godina
2000 | Can We Fix It? – Bob the Builder
2001 | It Wasn’t Me – Shaggy ft. Rikrok
2002 | Anything Is Possible/Evergreen – Will Young
2003 | Where Is the Love? – The Black Eyed Peas
2004 | Do They Know It’s Christmas? – Band Aid 20
2005 | Is This the Way to Amarillo – Tony Christie ft. Peter Kay
2006 | Crazy – Gnarls Barkley
2007 | Bleeding Love – Leona Lewis
2008 | Hallelujah – Alexandra Burke
2009 | Poker Face – Lady Gaga
2010 | Love the Way You Lie – Eminem ft. Rihanna
2011 | Someone like You – Adele
2012 | Somebody That I Used to Know – Gotye ft. Kimbra
2013 | Blurred Lines – Robin Thicke ft. TI and Pharrell Williams
2014 | Happy – Pharrell Williams
2015 | Uptown Funk – Mark Ronson ft. Bruno Mars
2016 | One Dance – Drake ft. Wizkid & Kyla
2017 | Shape of You – Ed Sheeran
2018 | One Kiss – Calvin Harris and Dua Lipa
2019 | Someone You Loved – Lewis Capaldi
2020 | Blinding Lights – The Weeknd
2021 | Bad Habits – Ed Sheeran
2022 | As It Was – Harry Styles
2023 | Flowers – Miley Cyrus
2024 | Stick Season –Noah Kahan
Kako je strimovanje oblikovalo muzički pejzaž
Godina 2014. označila je ključni trenutak u britanskim muzičkim top-listama kada je sistem rangiranja doživio transformaciju, uključujući podatke o strimovanju uz tradicionalne fizičke prodaje. Ova promjena, kako ističe Majkl, pruža jasniju sliku o razvijajućim se muzičkim navikama, a njen uticaj je vidljiv u vrstama pjesama koje dominiraju top-listama prije i poslije ove promjene.
Prije nego što je strimovanje postalo glavni faktor, najveći hitovi često su bili povezani sa zajedničkom kulturom. „Zanimljivo je da su, prije strimovanja, najpopularnije pjesme često bile povezane s monokulturama—bilo da je riječ o dominaciji televizijskih talent šou programa kao 'The X Factor', ili humanitarnih događaja kao što je 'Band Aid', koji su zauzimali maštu javnosti“, primjećuje Majkl. Kupovina singla često je bila kao učešće u nekoj misiji: „Nakon što si nedeljama gledao takmičara, kupovina njegovog singla djelovala je kao način da mu pomogneš da ostvari svoje snove“.
Od tada, top-lista je postala gotovo preslikana sa najstrimovanijih pjesama na platformama kao što je Spotify. Četiri od pet najstrimovanijih pjesama na Spotifyu – Blinding Lights, Shape of You, Someone You Loved i As It Was – dominiraju ovom listom. Ali da li je strimovanje najbolji pokazatelj popularnosti pjesme? Majkl postavlja važno pitanje: u eri kada plejlisti neprestano recikliraju pjesme, „možda čuješ pjesmu bez da znaš – ili te je baš briga – ko je izvodi. Da li su slušaoci sada više posvećeni tim izvođačima, sada kada plaćaju fiksnu cijenu za svu muziku“, pita on.
Uspon hibridnih zvukova
Jedan od značajnih nedostataka današnjice je odsustvo rok muzike. Iako se često tvrdi da je rok mrtav, njegovo izuzetno rijetko pojavljivanje na na top-listama je zapanjujuće. Takođe, dance muzika se minimalno pojavljuje, a slično je i kada je u pitanju rap.
„Zapanjujuće je da pjesma kao što je Sprinter od Davea i Central Ceea nije dospjela na top-listu“, komentariše Majkl. „Ali 1,3 miliona prodatih singlova nije loše“, dodaje.
Odsustvo određenih žanrova ukazuje na širi trend: pojam žanra postaje manje relevantan. „Pop muzika danas je eklektičnija, sa umjetnicima koji miješaju više uticaja u svom zvuku“, objašnjava Majkl. ‘Shape of You’, na primjer, pjesma koja je prvobitno bila napisana za Rihannu, nosi elemente dancehalla i tropskog housa, kao i Drejkova ‘One Dance’ iz prethodne godine.
Muzika je takođe postala globalnija, sa izvođačima koji nijesu sa engleskog govornog područja koji ostvaruju velike uspjehe na Zapadu. Ipak, ova promjena nije u potpunosti odražena u britanskoj top-listi. „Zapanjujuće je da nije bilo većeg proboja latinskog popa ili K-popa“, kaže Majkl. „To odražava ideju da je pop muzika posljednjih godina postala daleko šira od anglofone sfere“.
Pomak ka kolaboracijama i baladama
Pogled na top liste jasno pokazuje da se samo jedna grupa izdvaja – izuzimajući Band Aid – a to su The Black Eyed Peas. Ostatak liste dominiraju solo izvođači ili kolaboracije između pojedinih zvijezda. Majkl ovo pripisuje uticaju TV talent šou programa.
“Nijedna grupa nije osvojila The X Factor sve do Little Mix 2011. godine. Nakon toga, nastalo je doba strimovanja, koje favorizuje kolaboracije, obično između već uspješnih solo izvođača poput Duе Lipe i Kelvina Harisa”.
Ovaj pomak ka kolaboracijama pogoduje solo izvođačima, koji imaju veću fleksibilnost da se kreću kroz različite žanrove, za razliku od bendova koji obično ostaju vezani za jedan specifičan žanr, što se ne uklapa uvijek u današnji svijet koji je vođen plejlistama.
Jedan od upečatljivih trendova na muzičkim top listama jeste i porast onoga što su neki kritičari nazvali “novim dosadnim”. Ovaj termin, koji je prvi upotrijebio kritičar Piter Robinson 2011. godine, opisuje talas kantautora koji nude melanholične balade – trend koji ne pokazuje znakove opadanja.
Majkl ističe: “Pop ikone – Lady Gaga, Rijana, Bob the Builder – počele su da blijede. Sada imamo emotivno vođene, ali na kraju sigurne i plejlistama prijatne pjesme koje ne zahtijevaju mnogo pažnje”. Čak su i nekadašnji hrabri Heri Stajls i Majli Sajrus počeli da se okreću mirnijim tonovima svojih zvukova.
Gdje su One Direction i Tejlor Svift?
Iako je lista prominentnih imena koja oblikuju moderni pop nezaobilazno puna zvijezda, postoje i neka očigledna odsustva koja vrijedi napomenuti: One Direction (iako Heri Stajls nosi njihov štit), Bjonse i Tejlor Svift. Njihovo izostavljanje ne znače da su ovi izvođači manje uticajni. Naprotiv, njihov uticaj se mjeri na drugačiji način, naročito kroz turneje. Kako Majkl kaže o Svift: “Njena dominacija je ukorijenjena u prodaji albuma, gdje fizički primjerci i dalje igraju ključnu ulogu – ona uspijeva da proda 26 varijanti jednog albuma”.
Kada su ga pitali da izdvoji izvođača koji najbolje utjelovljuje suštinu popa 21. vijeka, Majklov odgovor nije iznenadio: Ed Širan. Samoproklamovani “streaming native”, Širanov uspon ka slavi išao je u korak s eksplozijom platformi poput Spotifya.
“Vidjeti Širana na listi dva puta ima savršenog smisla, naročito ako uzmemo u obzir eru strimovanja”, kaže Majkl. “Izgleda da svaki put izbaci hit koji definiše narednih nekoliko godina, tako da nije iznenađenje ako on osvoji 2025. godinu”.
Za sve one koji su već umorni od Širanove sveprisutnosti, izgleda da vaša dugotrajna frustracija neće nestati još dugo.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR