20 °

max 34 ° / min 20 °

Utorak

15.07.

34° / 20°

Srijeda

16.07.

36° / 23°

Četvrtak

17.07.

32° / 21°

Petak

18.07.

35° / 19°

Subota

19.07.

36° / 22°

Nedjelja

20.07.

39° / 23°

Ponedjeljak

21.07.

40° / 25°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Simbolično i monumentalno na festivalu Grad Teatar: Crnogorska skulptura u fokusu

Izvor: Festival Grad Teatar

Kultura

Comments 0

Simbolično i monumentalno na festivalu Grad Teatar: Crnogorska skulptura u fokusu

Autor: Antena M

  • Viber

U crkvi Santa Maria in Punta u budvanskom Starom gradu, na simboličan i značajan datum, 13. jul, svečano je otvoren likovni program XXXIX izdanja festivala Grad Teatar, navodi se u saopštenju ovog festivala.

Riječ je o izložbi „Ukrštanja - skulpture iz kolekcije JU 'Muzeji i galerije Podgorice' na kojoj su prikazane skulpture Krsta Andrijaševića, Miluna Čvorovića, Dragoljuba Adžića, Nade Kažić, Moma Vukovića, Miška Babovića, Jelene Pavićević, Rista Radmilovića, Pavla Pejovića, Draga Đurovića i Velibora Pavićevića, dok je autorka izložbe istoričarka umjetnosti Ljiljana Karadžić", istaknuto je u saopštenju.

Kako navode iz Grada Teatra, prisutnima se najprije obratila glavna urednica programa festivala, Svetlana Ivanović, koja je u svom govoru istakla izazove, ali i posvećenost organizatora da, uprkos okolnostima, očuvaju kontinuitet predstavljanja važnih likovnih sadržaja u okviru festivala.

“Nekako nam se čini da se uvijek sklope neke čudne okolnosti koje prate realizaciju likovnih programa, ali uprkos tome Grad Teatar još jednom uspijeva da javnosti predstavi značajnu izložbu koja će ostati u istorijatu ovog festivala. Nastavljajući misiju Grada Teatra istraživanja likovnog nasljeđa Crne Gore, ove godine, zahvaljujući prijateljima, obratili smo se JU Muzeji i galerije iz Podgorice sa molbom da nam pomognu u realizaciji jedne od dvije izložbe koje će biti na programu ovogodišnjeg festivala.”

Saradnja sa JU Muzeji i galerije Podgorice ostvarena je, kako je navela Ivanović, sa izuzetnom spremnošću i otvorenošću kolega iz te ustanove, a datum otvaranja 13. jul, nije slučajno izabran. Ivanović je podsjetila da ovaj datum, Dan državnosti Crne Gore, već tradicionalno u okviru festivala biva posvećen domaćoj likovnoj sceni.

“Dogovorili smo da ta izložba bude upriličena upravo ovog 13. jula, što je još jedna, možemo reći, i tradicija likovnih programa festivala, da ovaj dan koji svi slavimo bude posvećen crnogorskoj likovnoj umjetnosti”, kazala je ona.

Poseban dio obraćanja bio je posvećen nedavno preminulom profesoru Aleksandru Čilikovu, velikom prijatelju festivala i značajnom intelektualcu koji je ostavio dubok trag na likovnu i kulturnu scenu Crne Gore.

„Znamo svi da nas je napustio gospodin Aleksandar Čilikov i budući da je profesor Čilikov dao nemjerljiv doprinos festivalu Grad Teatar, ne samo likovnom programu, već i književnom programu i svim onim programima gdje smo razmišljali o prirodi festivala i o značaju umjetnosti za savremeni svijet, zajedno smo odlučile da napravimo ovaj kratki osvrt i da se zahvalimo na tom znanju koje je za života podijelio sa nama”, istakla je Ivanović.

Izložbu je zvanično otvorila kustoskinja Ljiljana Karadžić koja je izrazila zahvalnost organizatorima na ukazanom povjerenju i saradnji, ističući kako joj je bila čast da učestvuje u ovom projektu.

“Prilikom odabira radova za ovu izložbu, povela sam se ambijentalnom cjelinom, odnosno prostorom same crkve, koji je već sam po sebi dovoljno potsticajan, dovoljno interesantan i čini mi se da bi skoro sve što se stavi u jedan ovakav ambijent dobro stajalo. Smatram da skulptura u Crnoj Gori nije u onoj mjeri afirmisana u kojoj je afirmisano slikarstvo. Mi smo i dalje zemlja koju zovu zemljom slikara, i dalje nam se čini da je na pijedestalu štafelajna slika, a da je skulptura ono što, kako je još Donald Džud govorio - spotaknemo kad uđemo u galeriju, da se malo odmaknemo da bolje vidimo sliku.”

Izložba „Ukrštanja“ obuhvata 12 skulptura jedanaest crnogorskih autora, i Karadžić je pokušala da kroz odabrani korpus djela ponudi svojevrsni pregled savremene crnogorske skulpture.

“Vodila sam se mišlju da pokušam da predstavim neki kratak istorijat crnogorske skulpture, ili neku malu skicu, kroz odabir simboličnog broja skulptura. Jedna od najstarijih na ovoj izložbi stara je oko 70 godina, a nekoliko skulptura su naše savremenice.”

Kroz analizu formalnih opozicija, abstraktno i figurativno, glatko i rustično, ekspresivno i intimno, kustoskinja je podcrtala raznolikost pristupa među umjetnicima. Posebnu pažnju posvetila je djelima pojedinih autora, kao što su Drago Đurović, Momo Vuković, Dragoljub Adžić, Krsto Andrijašević, Miško Babović i Pavle Pejović, naglašavajući njihovu specifičnost i važnost za domaću vajarsku scenu.

“Đurović je poznat po tim elegantnim, muzikalnim, manirističkim linijama i na taj način lijepo kombinuje prazninu i puninu. Vuković monumentalizuje ono što je propadljivo i organsko, on u centar svog interesovanja stavlja biljke i plodove što je vrlo neuobičajeno za jednog vajara s ovih prostora. Adžić je prvi umjetnik keramičar iz Crne Gore i taj spoj geometrije i organskih formi, spoj nečega što je san i nečega što je čista matematika, u njegovim skulpturama doživljava klimaks”, kazala je Karadžić i zaključila da izložba donosi “fuziju različitih vajarskih poetika“, te izrazila nadu da će svako pronaći neki lični doživljaj u kontaktu s izloženim djelima.

Izložba „Ukrštanja“ biće otvorena do 1. avgusta i predstavlja jedinstvenu priliku da publika upozna reprezentativni presjek savremene crnogorske skulpture kroz radove iz bogate zbirke JU Muzeji i galerije Podgorice, zaključeno je u saopštenju.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR