Crnogorska pjesnikinja Slađana Kavarić čitaocima portala Antena M ovog četvrtka preporučuje naslove koje valja pročitati.
Kao da je sve manje knjiga koje nas se uspijevaju posve neposredno dojmiti, upozorava književnica, pitajući se je li uzrok tome posredovano čitalačko iskustvo.
„S jedne strane, čitaocem koji nije primarno opredijeljen spram čitanja, a s druge današnjicom koja nije naklonjena duhu i osjećaju, kao podupiračima umjetničkog izraza.“
Autorka iz Podgorice, stoga, rado izdvaja djela koja su, po njenom uvjerenju, obilježila regionalnu i svjetsku književnost, te dala pečat njenom rukopisu.
Spisateljica, koja je i doktorand Filozofskog fakulteta, pored poezije piše i kratke priče, a objavljene su dvije njene knjige: „Sjećanje“ i „Ljudi niotkuda“.
Stvaralaštvo Kavarićeve prevođeno je i na engleski jezik. Njena priča "Odlazak" objavljena je u prestižnom američkom književnom časopisu World Literature Today, a za britanski časopis Balkan Poetry Today poznati prevodilac Will Firth preveo je njene pjesme.
Mirko Kovač – Grad u zrcalu
Velikan pisane riječi, uzdignut iznad okvira nacionalne književnosti, u ovom, u izvjesnom smislu autobiografskom romanu, lišen suvišne (ne)posrednosti suočava sebe sa događajima koji su ga odredili.
Podvlačeći intimne utiske pod gradove koji su ga obilježili, istovremeno se opraštajući, ne samo od njih, već i od sebe u njima, Kovač nam nedvojbeno otkriva punoću (jedne) praznine u vremenu.
,,Grad u zrcalu jest zrcalo mojih prijašnjih knjiga, njihov posljednji odraz u tom zrcalu, a istodobno i 'pogreb jednog svijeta'“
Emil Sioran – Kratak pregled raspadanja
Intenzivna, radikalna i ogoljena ispovjedačka sposobnost rumunskog stvaraoca čini ga jednim od najupečatljivijih evropskih pisaca dvadesetog vijeka.
Protivurječnost, sarkazam i autoironija koju njeguje bez zadrške, preispituju temelje ne samo kulturnog konteksta čiji je dio, već i osnovu sveukupnog ljudskog (be)smisla.
Andrej Nikolaidis – Sin
U našoj zemlji je malo stvaralačkih poduhvata koji su uspješni, posebno ukoliko se ima u vidu ne samo spoljašnji, nego za umjetnost određujući smisao.
Sasvim osobno smatram da „Sin“ spada u sam vrh crnogorske književnosti, budući da Nikolaidis svojom pripovjedačkom iskrenošću izravno podstiče oživljavanje onog što je, ne samo fundament, već i vječna okosnica ljudskog.
Ovaj roman je neposredno uticao na moje pisanje, te umnogome i višestruko odredio moj književni put, pa mu neupitno dajem ubjedljivi primat među prominentnim književnim pregalaštvom u Crnoj Gori.
Latinka Perović – Dominantna i neželjena elita
Izuzetno značajno štivo koje može služiti kao naravoučenije mlađim generacijama koje su istoriju i istorijske uloge pojedinih, izuzetno bitnih društvenih aktera, saznavale umnogome posredno.
Posve interesantna glede uloge određenih ideoloških koncepata, njihovih praktičnih dometa i konsekventnosti, knjiga Latinke Perović služi kao orijentir u vremenu u kome je previše putokaza, ali premalo onih pouzdanih.
Tomas Bernhard – Hodanje
Iskustvo egzistencijalnog besmisla i praznine, opisano kroz totalni proces hodanja i hroničnu zapitanost o tome da li se umno smije ići predaleko.
S ciljem da ne potakne samo intelektualnu razinu, ovaj austrijski autor nam otkriva iskustvo poraženosti i zgrčenosti pojedinca spram života i uzaludnost bilo kakvog duhovnog napora.
Bez nepotrebne suzdržanosti, potpuno određen u vezi sa kontekstualnim okvirom kojem pripada, Bernhard uočava dosljednu povezanost unutrašnjeg i spoljašnjeg, no uvijek uz isključiv zahtjev da se drugo tematizira kroz pojedinačno, budući da je individua epicentar društvenog.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR