Tjemenjača je česta pojava kod novorođenčadi, a roditelji se često zabrinu kada primijete bijelo-žućkaste ljuskice na bebinoj glavi. Obično se javlja nekoliko dana ili sedmica nakon rođenja, a iako može izgledati neugodno, nije opasna ni zarazna.
Naime, u većini slučajeva nestaje do trećeg mjeseca bebinog života. Ljuskice se s vremenom mogu pretvoriti u deblje naslage koje podsjećaju na kraste, a osim na tjemenu, mogu se pojaviti i oko zglobova ili na području koje prekriva pelena.
Tačan uzrok tjemenjače nije potvrđen, ali postoji nekoliko teorija koje se dovode u vezu s njenim nastankom:
Hormoni majke koji nakon poroda ostaju neko vrijeme u bebinom organizmu mogu podstaći prekomjerno lučenje sebuma, što pogoduje razvoju tjemenjače;
Prisutnost gljivice kandide u sebumu može izazvati iritaciju kože;
Kvasac Malassezia, prirodno prisutan na koži, takođe se smatra mogućim uzročnikom. Kada se prekomjerno razmnoži, dolazi do crvenila i upale zbog reakcije tijela.
Kako njegovati tjemenjaču?
Iako nije opasna, tjemenjača se ne može ukloniti preko noći.
Prije kupanja nanesite dječje ili maslinovo ulje (ili poseban preparat protiv tjemenjače) na bebino vlasište, lagano umasirajte i ostavite da djeluje najmanje 30 minuta.
Nakon toga, nježno odstranite ljuskice pomoću češlja namijenjenog bebama. Nikada nemojte grubo uklanjati ljuskice jer to može oštetiti osjetljivu kožu.
Operite bebinu kosu blagim šamponom namijenjenim za tjemenjaču.
Nakon pranja, pažljivo osušite vlasište ručnikom tapkajući, a ne trljajući. Suha koža je manje podložna dodatnim infekcijama.
Ako nakon redovne njege nema poboljšanja, moguće je da se radi o ozbiljnijem obliku upale, atopijskom dermatitisu ili sekundarnoj infekciji. U tom slučaju, preporučuje se posjeta pedijatru, koji može propisati kreme s antibioticima, antimikoticima ili blagim kortikosteroidima.
Iako se tjemenjače ne može u potpunosti spriječiti, moguće je smanjiti rizik njenog nastanka. Preporučuje se da se beba kupa jednom dnevno, jer učestalo pranje može isušiti kožu i izazvati prekomjerno lučenje sebuma. Kosu treba prati dva do tri puta sedmično blagim šamponom.
Također, prilikom mijenjanja pelena, važno je detaljno očistiti to područje. Ako dojite, obratite pažnju na unos vitamina B, posebno biotina (poznat i kao vitamin H ili B7), jer njegov manjak može biti povezan s pojavom tjemenjače kod beba.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR