23 °

max 38 ° / min 22 °

Petak

25.07.

38° / 22°

Subota

26.07.

43° / 27°

Nedjelja

27.07.

34° / 20°

Ponedjeljak

28.07.

32° / 18°

Utorak

29.07.

28° / 18°

Srijeda

30.07.

31° / 18°

Četvrtak

31.07.

33° / 17°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Koje vitamine treba uzimati ujutro, a koje uveče? Pogrešan način ne donosi rezultate

Mozaik

Comments 0

Koje vitamine treba uzimati ujutro, a koje uveče? Pogrešan način ne donosi rezultate

Autor: Antena M

  • Viber

Vitamine i minerale, koji su nam nužni, a često ih unosimo kao dodatke prehrani, treba unositi prema nekim pravilima.

Većina ljudi smatra vitamine garancijom dobrog zdravlja i proguta ih u bilo kojem trenutku, misleći da ne mogu učiniti ništa loše. Daleko od toga!

Bezumni unos vitamina i minerala bez opravdane potrebe nosi svoje rizike, a ako se pokaže potreba za određenim dodatkom prehrani, takođe se mogu slijediti savjeti o tome koje je vitamine i minerale bolje uzeti ujutro, a koje uveče.

Ujutro nam treba energija za sve dnevne zadatke, a uveče za sagorijevanje masti i uklanjanje toksina iz organizma.

Topivi u masti ili vodi

Takođe je važno znati jesu li vitamini koje uzimamo topivi u vodi ili masti, jer je one topive u masti potrebno uzeti uz obrok. Postoje samo četiri vitamina topiva u mastima: A, D, E i K.

Takođe, nakon određenog razdoblja tokom kojih ih uzimate savjetuje se napraviti pauzu kako bi se potrošile njihove zalihe pohranjene u tjelesnim mastima. Ostali vitamini topivi su u vodi, a njihov višak redovno se eliminiše mokraćom.

Vitamin C jedan je od najpotrebnijih vitamina i brzo se izlučuje pa ga je potrebno češće unositi. Međutim, ne treba ga uzimati uveče jer razbuđuje. Vitamin C dobar je saveznik osobama s usporenim metabolizmom, a nužan je svima tokom prehlada i gripe jer, na primjer, povišena tjelesna temperatura trostruko snižava njegov nivo u organizmu.

Uzimajte ga ujutro, kao i vitamine B-grupe i gvožđe.

Gvožđe je mineral koji se savjetuje uzimati na prazan želudac radi bolje apsorpcije. Kod uzimanja treba izbjegavati kofein, koji negativno utiče na njegovu apsorpciju, kao i mliječne proizvode zbog kallcijuma. Kada uzimate gvožđe kao dodatak prehrani ili u sokovima (cvekla, aronija, kupina), pričekajte s mliječnim obrokom i unosom kofeina barem jedan sat nakon uzimanja.

Vitamine B-kompleksa uzmite uz doručak jer ćete tako smanjiti rizik od mučnine.

Što uz ručak, a što uveče

Uz ručak uzimajte pojedine vitamine topive u mastima (E i A) te cink i selen, dok se uveče savjetuje uzeti vitamine i minerale koje povezujemo sa zdravljem kostiju: vitamin D, kalcijum, magnezijum i omega-3 masne kiseline.

Naime, vitamin D povećaće apsorpciju kalcijuma, a isto tako dobro ga je uzimati u kombinaciji s omega-3 masnim kiselinama. On utiče na kontrakcije mišića, uključujući i srce, a magnezijum djeluje opuštajuće, piše Gloria.hr.

Kalcijum i magnezijum treba uvijek uzimati u odnosu 2:1 jer je takav i njihov fiziološki odnos u organizmu. Magnezijum štiti od odlaganja kalcijuma u organizmu, posebno u mokraćnim putevima.

Da bi resorpcija kalcija bila potpuna, potreban je vitamin D. 

Kombinacije koje treba izbjegavati:

-Gvožđe se ne bi trebalo uzimati s kalcijumom, cinkom, vitaminom E i manganom, ali može se uzimati s vitaminom C.
- cink ne treba uzimati u kombinaciji s bakrom, vitaminom B9 i gvožđem, ali poželjno je da se uzima s magnezijumom i kalcijumom.

-Multimineralne dodatke treba uzimati nakon jela i s dovoljno tečnosti da bi se potpuno iskoristili. Dodatke prehrani nemojte nikada uzimati na svoju ruku, već se savjetujte s ljekarom.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR