Piše: Miša Brkić
Crna Gora krupnim koracima grabi u – državnu ekonomiju. Ni manje države, ni veće alavosti Vlade da proguta crnogorsku privredu.
Primera je sve više i sve su učestaliji.
„Vid’la žaba da se konji kuju, pa digla noge“. Tako izgledaju ambicije tehničkog premijera u neskrivenom državotvornom pohodu na privredu. Ortodoksni populista i isprazni retoričar primetio je (ili mu je neko došapnuo) da su telekomunikacioni operatori zainteresovani da koriste infrastrukturu Crnogorskog elektrodistributivnog sistema pa je odlučio da osnuje – državnu telekomunikacioni kompaniju.
Odmah je zadužio „radnu grupu“ da ispita tu mogućnosti ali im je na sastanku nedvosmisleno poručio „kako bi ta kompanije bila jaka potpora energetskom sektoru države, da država ovim ništa ne gubi, a da je ideja dobra. Ne vidim kako ovo ne bi bilo super profitabilno“. Ako tako kaže tehnički premijer, šta onda ima da razmišlja „radna grupa“. Inače, državni Telekom biće četvrti operator telekomunikacija na malenom tržištu Crne Gore.
Želja da država ima svoj Telekom i laičko uverenje da će biti profitabilan samo je poslednji u nizu populističkih poteza kojima se tehnička vlada meša u privredu. A primera je bezbroj.
U crnogorskoj verziji srpske demagoške igrice „borba protiv tajkuna“, Vlada je otela 19-godišnji posao privatnoj firmi „Pomorski saobraćaj“ i dala državnoj firmi „Morsko dobro“ da upravlja trajektnom linijom Kamenari – Lepetane. Kao razlog otimanja posla privatnicima tehnički premijer naveo je svoje uverenje da su vlasnici te firme (Dejan i Dušan Ban) finansijeri predsednika države i njegove partije, što vlasnici oštro demantuju. Iako je najavljen tender za koncesiju, tehnički premijer već je zatražio da država hitno kupi pet brodova, čime prejudicira da jedino država može biti prevoznik na liniji Kamenari – Lepetane.
Vlada je krajem prošle godine za 12 miliona evra kupila na Berzi akcije manjinskih akcionara i postala većinski vlasnik Luke Bar. Zatim je tehnički premijer saopštio da pregovara s gazdama turske firme „Port of Adria“ koja je vlasnik dela Luke Bar (bivše državno preduzeće „Kontejnerski terminali“) da država ponovo preuzima taj posao i objedini Luku. Inače, dugovi“Port of Adria“ su oko 35 miliona evra.
Država i njena firma EPCG za 20 miliona evra kupili su Železaru Nikšić od turskog Tosčelika.
„Za Nikšić je svanula nova zora, neka vam je srećna nova Železara“, kliktao je tehnički premijer pre neki dan na otvaranju nove firme koja neće više biti čeličana nego solarna elektrana.
Tajfun
Brat Abaz sa svojom ekipom je kao Cunami,za tako kratko vrijeme su uspjeli urusiti cijelu privredu Crne Gore.