15 °

max 20 ° / min 14 °

Ponedjeljak

05.05.

20° / 14°

Utorak

06.05.

22° / 14°

Srijeda

07.05.

21° / 13°

Četvrtak

08.05.

20° / 13°

Petak

09.05.

21° / 12°

Subota

10.05.

16° / 10°

Nedjelja

11.05.

20° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Trampista na čelu trke za predsjednika, Rumunija pred sudbonosnim izborima

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Trampista na čelu trke za predsjednika, Rumunija pred sudbonosnim izborima

Izvor: Politico / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber
Kako Rumunija ulazi u prvi krug ponovljenih predsjedničkih izbora koji će se održati sjutra, nacionalista i samoproglašeni trampista Đorđ Simion vodi u anketama. Ključno pitanje sada je: ko, ako iko, može da ga pobijediti u drugom krugu, zakazanom za 18. maj?

Đorđ Simion, 38-godišnji lider Saveza za ujedinjenje Rumuna (AUR), došao je do vrha izbora nakon diskvalifikacije ultranacionaliste Kalina Đorđeskua, čija je iznenađujuća pobjeda na poništenim novembarskim izborima bila pripisana nezakonitom vođenju kampanje i ruskom miješanju. Sada, preuzimajući Đorđeskuovu zastavu, Simion uživa oko 30 posto podrške prema anketi koju je sproveo Politico, što mu praktično osigurava mjesto u drugom krugu.

Tijesna borba za drugo mjesto

Prava borba vodi se oko toga ko će se pridružiti Simionu u drugom krugu. Četvoro kandidata su u najužoj konkurenciji:

  • Viktor Ponta (bivši premijer, sada nacionalista) – 10%
  • Krin Antonesku (vladina koalicija) – 24%
  • Nikušor Dan (centristički nezavisni) – 22%
  • Elena Laskoni (reformistkinja) – 7%

Poništeni rezultat iz novembra predstavlja opomenu – promjene u posljednjem trenutku i glasači iz dijaspore koji nisu bili u anketama mogu značajno uticati na konačne rezultate. Trka ostaje nepredvidiva.

Krin Antonesku: Težak politički igrač

Krin Antonesku, nekadašnji lider Nacionalne liberalne stranke (PNL), predstavlja vladinu koaliciju PSD-PNL-UDMR. Potpomognut iskusnim političkim aparatom, on je najizgledniji mainstream izazivač Simionu.

Ankete Flashdata i AtlasIntel pokazuju da je Antonesku sposoban da pobijedi Simiona u drugom krugu. Njegova prednost leži u kombinovanoj snazi PNL-a i PSD-a, koji kontrolišu više od 75 posto rumunskih opštinskih vlasti. Lokalni funkcioneri mogu mobilisati podršku putem obećanja o finansiranju ili, u nekim slučajevima, navodnog kupovanja glasova – prakse koje vlasti često zanemaruju.

Međutim, ova povezanost sa starim političkim poretkom može biti Antoneskuov pad. Kao lice starog političkog sistema, mogao bi imati problema u privlačenju birača razočaranih korupcijom i neefikasnošću. Osim toga, ujedinjenje baza triju istorijski suprotstavljenih stranaka nije lak zadatak.

Iako, Antonesku ima širu podršku među različitim demografskim grupama — uključujući jednak nivo podrške od strane muškaraca i žena, kao i snažnu podršku birača starijih od 60 godina — to ide u njegovu korist. Poslanik u Evropskom parlamentu, Zigrfrid Murešan, istakao je da, iako Antonesku možda nije prvi izbor za birače centrističke orijentacije, mnogi bi ga ipak podržali u odnosu na Simiona kako bi očuvali vezu Rumunije sa EU i NATO-om.

Nikušor Dan: Urbanistički Reformator

Gradonačelnik Bukurešta, Nikušor Dan, uživa podršku u velikim urbanim centrima, naročito među obrazovanim i imućnijim biračima. Iako podaci iz Flashdata pokazuju da bi Dan izgubio u drugom krugu od Simiona, podaci AtlasIntela ukazuju na usku prednost.

Danov izazov je u njegovoj ograničenoj privlačnosti izvan većih gradova. Prema analitičaru Remusu Štefureku, nije uspio da se poveže sa ruralnim i građanima sa nižim primanjima, što je ključna greška. Ipak, rumunska dijaspora, koja često ima anti-establišmentski stav, mogla bi povećati njegovu podršku ukoliko izlaznost bude visoka.

Poznat po borbi protiv „kraljeva nekretnina“, Dan je tokom televizijskih debata napao Antoneskua, optužujući ga da je pomogao u kontroverznim privatizacijama nekretnina devedesetih godina. Antonesku je demantovao te optužbe i optužio Dana za nedostatak dokaza.
Iako Dan ima reformističke kredite i bio je lider Saveza Spasimo Rumuniju (USR), njegova sposobnost da stvori koaliciju u drugom krugu mogla bi biti ograničena. Kao što je Murešan napomenuo, Antoneskuova ruralna, konzervativna baza vjerovatno neće biti sklona prelasku na kandidata kao što je Dan.

Viktor Ponta: Politički kameleon

Viktor Ponta, bivši premijer iz redova Socijaldemokratske partije, koji je usvojio nacionalističku retoriku, ima nižu podršku od svojih rivala, ali zadržava jedinstvenu privlačnost.

Podaci AtlasIntela pokazuju da bi Ponta izgubio od Simiona u drugom krugu. Ipak, analitičar Štefurek smatra da bi Ponta mogao da ujedini širu anti-Simion koaliciju, naročito privlačeći lojaliste PSD-a koji su skeptični prema Antoneskuu i birače koji su podržavali Đorđeskua.

Njegovo nedavno poboljšanje u anketama zaustavljeno je kontroverznom izjavom u podcastu, u kojem je priznao da je 2014. godine poplavio rumunska sela kako bi zaštitio glavni grad Srbije, Beograd. Iako je Ponta to predstavio kao humanitarnu odluku, ta akcija je široko kritikovana i vjerovatno neće naići na pozitivan odziv među rumunskim biračima.

Elena Laskoni: Prolazi ispod radara

Predsednica USR-a i bivša novinarka Elena Laskoni izgubila je zamah nakon što je Dan ušao u trku. Lideri stranke USR su od tada podržali Dana, što bi moglo smanjiti izlaznost među njenim pristalicama ili fragmentisati reformističke glasove.

Ipak, Laskoni je ove nedelje privukla pažnju kada je objavila navodne fotografije Dana i Ponte koji su se sastali sa bivšim rumunskim zvaničnikom za obavještajnu službu kako bi diskutovali o strategijama za izbore. Obojica su negirali sastanak i podnijeli krivične prijave protiv nje, optužujući je da se igra sa narativima establišmenta.

Uprkos kontroverzi, podaci AtlasIntela pokazuju da bi Laskoni pobijedila Simiona sa tri procentna poena u hipotetičkom drugom krugu. Međutim, s obzirom na njen opadajući broj pristalica, šanse da dođe do tog stadijuma su minimalne.

Ponašanje birača faktor neizvjesnosti

Prema političkom analitičaru Raduu Magdinu, pretpostavka da će birači stati protiv ekstremista poput Simiona je pogrešna. Duboko razočarenje u mainstream politiku uništilo je povjerenje u tradicionalne stranke.

Simion personifikuje „anti-sistemski“ sentiment koji vlada velikim dijelom rumunskog društva. Da li će mainstream ili reformistički kandidati uspjeti da mobilizuju dovoljno podrške da zaustave njegov rast, još nije vidljivo. Analitičarka za javnu politiku Otilija Nuțu naglašava nepredvidivu ulogu dijaspore:

„Neki glasaju za anti-sistemske reformiste, drugi za anti-sistemske ekstremiste. Zavisi od toga ko će doći da glasa“, istakla je Nutu.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR