Kijev je tokom noći između petka i subote ponovo bio meta masovnih napada dronovima i projektilima, usljed kojih je najmanje 15 osoba povrijeđeno. Dvoje povrijeđenih prebačeno je u bolnicu, dok su ostali zbrinuti na licu mjesta, dok se ekipe hitne pomoći i dalje nalaze na terenu.
Ukrajinska protivvazdušna odbrana oborila je šest raketa Iskander-M/KN-23 i 245 neprijateljskih dronova, dok je Rusija tvrdila da je oborila 94 ukrajinska drona.
Napadi su izazvali požare i materijalnu štetu u nekoliko gradskih oblasti, a spasilačke ekipe nastavljaju rad na terenu.
Hronološki pregled informacija o ratu u Ukrajini Antena M donosi u nastavku.
11:18 Pet civila poginulo u ruskom granatiranju Donjecke i Harkovske oblasti
Četiri osobe su poginule, a osam ih je ranjeno u subotu usljed ruskog granatiranja u Donjeckoj oblasti, saopštila je ukrajinska nacionalna policija. Napadi su pogodili ukupno petnaest naseljenih mjesta u toj oblasti.
Pored toga, prema podacima ukrajinskog Državnog tužilaštva, jedna 77-godišnja žena je stradala, a još dvije su povrijeđene u napadu na selo Vilhovatka, u blizini grada Kupjansk, u Harkovskoj oblasti.
Ukrajinske vlasti nastavljaju da se suočavaju s posljedicama ruskih napada duž linije fronta, dok se sukobi nastavljaju širom istoka zemlje.
11:01 Broj žrtava ruskog napada na Odesu porastao na tri
Broj poginulih u ruskom napadu na Odesu porastao je na tri, nakon što je muškarac star 41 godinu podlegao povredama u bolnici. Informaciju je jutros saopštio Oleg Kiper, šef vojne administracije Odeske oblasti.
Napad se dogodio u petak, a prvobitni izvještaji govorili su da su dvije osobe poginule, dok je sedmoro bilo povrijeđeno.
09:54 Volodimir Zelenski poziva na dodatne sankcije protiv Rusije
„Samo dodatne sankcije usmjerene na ključne sektore ruske ekonomije mogu natjerati Moskvu da prekine vatru“, poručio je predsjednik Ukrajine danas na mrežama, nakon što su ruski dronovi i rakete tokom noći pogodili Kijev i ranili najmanje 15 osoba.
Fragments of Russian missiles and drones are being cleared in Kyiv. Rescue and emergency operations are ongoing at the sites of strikes and debris impacts — wherever they are needed. There were many fires and explosions in the city overnight. Once again, residential buildings,… pic.twitter.com/F3szA4gCJz
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 24, 2025
„Uzrok produžavanja rata leži u Moskvi“, dodao je Volodimir Zelenski.
08:56 Ukrajina oborila šest balističkih raketa i 245 ruskih dronova
Rusija je u noći između petka i subote izvela napad na Ukrajinu, lansirajući 14 balističkih raketa Iskander-M/KN-23 prema oblastima Kijev, Dnjipro, Odesa i Zaporožje, saopštilo je ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo. Pored toga, Rusija je poslala oko 250 napadačkih dronova tipa Šahed, kao i različite druge imitatorske dronove.
Od 8:30 po lokalnom vremenu, ukrajinska protivvazdušna odbrana oborila je šest balističkih raketa u Kijevu i uništila 245 neprijateljskih dronova Šahed i drugih tipova širom istočnih, sjevernih, južnih i centralnih djelova zemlje.
Rusija saopštava da je oborila 94 ukrajinska drona
Ministarstvo odbrane Rusije navodi da je tokom iste noći oborilo 94 ukrajinska drona koja su ciljala oblasti Belgorod, Brjansk, Kursk, Lipeck, Voronež i Tulu.
08:48 Bilans napada na Kijev porastao na 15 ranjenih
Prema najnovijim podacima ukrajinske nacionalne policije, u noćnim ruskim napadima na Kijev povrijeđeno je najmanje 15 osoba. U oblasti Solomijanski ranjeno je sedam ljudi, starosti između 35 i 63 godine.
U Dnjiprovski rajon pogođen je stan u kojem su povrijeđeni muškarac i žena, stari 40 i 41 godinu. Pet osoba povrijeđeno je u Obolonskom rajonu, a jedna u Holosijivskom rajonu.
07:20 Zalužni: Ukrajina mora da vodi „hi-tech rat za opstanak“, a ne da teži vraćanju okupiranih teritorija
Ukrajina bi trebalo da se fokusira na vođenje „visokotehnološkog rata za opstanak“ koji bi smanjio gubitke među ljudstvom, umjesto da očekuje ponovno zauzimanje teritorija pod ruskom okupacijom, poručio je bivši komandant ukrajinskih oružanih snaga Valerij Zalužni.
Zalužni, koji sada obavlja funkciju ukrajinskog ambasadora u Velikoj Britaniji, istakao je da Ukrajina treba da „uz minimalna ekonomska sredstva postigne maksimalan učinak“. On je upozorio da zemlja nije u stanju da podnese još jedan rat.
„Ukrajina nije sposobna za još jedan rat, ni demografski ni ekonomski, i ne bismo smjeli ni da razmišljamo o toj mogućnosti“, naglasio je.
07:07 Osmoro povrijeđenih u novom napadu na Kijev
Najmanje osam osoba povrijeđeno je u napadima dronovima i projektilima na ukrajinsku prijestonicu koji su se dogodili tokom noći između petka i subote, saopštio je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko. Dvoje povrijeđenih je hospitalizovano, dok su ostali zbrinuti na licu mjesta.
„Dvoje ljudi je povrijeđeno u Dnjiprovskom okrugu prijestonice. Spasilačke ekipe su na terenu“, objavio je Kličko ranije tokom noći na Telegramu.
Šef civilne i vojne administracije Kijeva Timur Tkačenko saopštio je da su izbila dva požara u Svjatošinskom okrugu, da su ostaci raketa pali u Obolonskom okrugu, te da su dijelovi drona pogodili stambenu zgradu u Solomjanskom okrugu.
„Glavni grad i šira oblast ponovo su na udaru masovnog neprijateljskog napada. Protivvazdušna odbrana neprekidno djeluje u Kijevu i okolini“, dodao je Kličko.
Napadi su izazvali značajnu materijalnu štetu, a nadležne službe nastavljaju s uviđajem i sanacijom posljedica.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR