Poljski premijer je najavio planove za petostruko povećanje proizvodnje artiljerijskih granata sa oko 30 hiljada na 150-180 hiljada jedinica godišnje. Ovaj korak ima za cilj jačanje odbrambenog potencijala Poljske i podršku Ukrajini i njenim partnerima. Vlada je izdvojila približno 660 miliona dolara za realizaciju plana.
Poljska je očigledno svjesna da je Rusija najveća prijetnja njenoj sigurnosti, a bez jake Ukrajine, ta prijetnja će biti direktno na poljskim granicama. Proširenje odbrambenog potencijala Poljske i podrška Ukrajini su dva međusobno povezana koraka u suprotstavljanju ruskoj agresiji, koja prijeti cijelom regionu.
Njemačka će finansirati proizvodnju dronova dugog dometa za Ukrajinu, sposobnih da pogađaju ciljeve duboko u ruskoj pozadini. Govorimo o više od 500 dronova kamikaza An-196. Dronovi imaju domet leta do 2.000 km i sposobni su da nose bojevu glavu težine oko 75 kg.
Jačanje obrambenog partnerstva s Ukrajinom najavio je njemački ministar vanjskih poslova Johan Vadeful tokom svoje nedavne prve posjete Kijevu. Predstavnici njemačke obrambene industrije doputovali su s njim u Ukrajinu. Ministar je najavio svoju namjeru s
tvaranja zajedničkih preduzeća kako bi Ukrajina mogla samostalno i brže da proizvodi oružje za svoju odbranu. Osim toga, Latvija će Ukrajini isporučiti 42 moderna oklopna transportera Patria. Pored Patrije, novi paket pomoći uključivaće i drugu vojnu opremu. U periodu 2024-2025, Latvija će nastaviti da pruža odbrambenu podršku Ukrajini u iznosu od 0,25% svog BDP-a. Važno je da se, prema novim NATO principima, direktna pomoć Ukrajini i doprinosi njenoj obrambenoj industriji sada mogu uzeti u obzir u ukupnoj strukturi obrambenih troškova država članica Alijanse.
Novi Zeland će Ukrajini pružiti novi paket pomoći od 16 miliona novozelandskih dolara. Paket će uključivati i vojnu i humanitarnu pomoć. „Ukrajinska odbrana ima značajne implikacije ne samo za sigurnost evroatlantske regije, već i za Indo-Pacifik. Moramo nastaviti sarađivati s drugim članicama međunarodne zajednice kako bismo podržali poredak zasnovan na pravilima koji služi svim našim interesima“, rekao je ministar vanjskih poslova Novog Zelanda Peters.
Inicijativa Evropske unije da se Ukrajini do 2025. isporuči 2 miliona granata i municije već je osigurala 80% planirane količine.
Šefica vanjske politike EU Kaja Kalas izjavila je da uprkos napretku, EU mora učiniti više kako bi postigla puni cilj da Ukrajini do kraja godine obezbijedi potrebnu municiju. Naglasila je da povećanje vojnih troškova u Rusiji ukazuje na namjere proširenja rata. Rusija predstavlja direktnu prijetnju Evropskoj uniji kroz sabotaže i sajber napade, a njeni ogromni vojni troškovi sugerišu da Vladimir Putin planira da rasporedi svoju vojsku negdje drugdje u budućnosti.
Ukrajinski višeslojni sistem protivvazdušne odbrane je mješavina sistema iz sovjetskog doba i zapadne proizvodnje, ali mnogi od njih se u velikoj mjeri oslanjaju na rakete koje isporučuju Sjedinjene Američke Države. S obzirom na nedavni prekid snabdijevanja municijom i raketama od strane Vašingtona, važno je razumjeti koji sistemi ostaju funkcionalni bez američke podrške.
Bilo koji sistem protivvazdušne odbrane, bilo da se radi o Patriot ili Stinger, neefikasan je bez raketa. Ova ranjivost je već prisilila Ukrajinu da nadogradi neke sovjetske sisteme zbog nedostatka kompatibilnih raketa, što je dovelo do razvoja lansera Buk-M1 nadograđenih za ispaljivanje raketa AIM-7 ali opet američke proizvodnje. Nekoliko sistema protivvazdušne odbrane u ukrajinskom arsenalu ne koristi municiju američke proizvodnje. Na nivou kratkog dometa, prenosivi protivavionski raketni sistemi (MANPADS) kao što su poljski Piorun, francuski Mistral, švedski RBS-70 i britanski Martlet (LLM) djeluju nezavisno od američkih zaliha raketa.
Jedini američki MANPADS u upotrebi u Ukrajini je Stinger. U kategoriji kratkog dometa (do 10 km), Ukrajina koristi sisteme Stormer isporučene od strane Velike Britanije, naoružana raketama Martlet ili Starstreak, i njemačkima mobilnima platformamakoji opremljene raketama FZ275 LGR.
Na domaćem frontu, Ukrajina nastavlja koristiti modifikovane sovjetske sisteme kao što su Strijela-10 i Osa, od kojih su neki prilagođeni za korištenje rakete vazduh-vazduh R-73, kao i preostale zalihe raketa Igla i Strijela iz sovjetskog doba. Sistem Gravehawk, razvijen od strane Britanaca, također koristi R-73 u kontejnerskom formatu.
Za ciljeve na malim visinama do 20 km, Ukrajina je naoružana njemačkim protivavionskim raketnim sistemima IRIS-T, a britanski Raven raketama ASRAA. Ukrajina također zadržava ograničen broj starih sovjetskih sistema S-125 i Tor. Međutim, što se tiče sistema srednjeg dometa, njemački protivavionski raketni sistem IRIS-T ostaje jedini strani sistem ove klase koji funkcioniše bez municije američke proizvodnje.
Nasuprot tome, široko korišteni norveški NASAMS sistem ovisi o raketama AIM-9 i AIM-120 američke proizvodnje. Sistem HAWK također zahtijeva američke presretače MIM-23. Zastarjeli sovjetski sistemi Buk i S-300P zahtijevaju rakete kojih trenutno nema dovoljno. Što se tiče sposobnosti dugog dometa i raketne odbrane, Ukrajina ima ograničen broj francusko-italijanskih SAMP/T sistema (evropski pandan Patriot-u) –bili isporučene su dvije baterije i približno deset Patriot sistema.
Međutim, zalihe raketa SAMP/T su ograničene, a Patrioti se oslanjaju na presretače GEM-T i PAC-3 MSE, koje razumljivo isporučuju SAD. Sveukupno, arhitektura ukrajinske protivvazdušne odbrane i dalje uveliko zavisi od raketa američke proizvodnje, uključujući Stinger, APKWS, AIM-7, HAWK, GEM-T, MSE, AIM-9 i AIM-120. Neke od ovih tipova raketa koriste i ukrajinski lovci F-16, što dodatno povezuje sposobnosti protivvazdušne i raketne odbrane zemlje sa američkom podrškom.
U međuvremenu, Ukrajina će proizvoditi rakete za NASAMS sisteme protivvazdušne odbrane. Dublja saradnja sa Kongsberg Defence & Aerospace omogućiće razvoj zajedničke proizvodnje bespilotnih sistema za letenje i na moru, sredstava protivvazdušne odbrane i unapređenje visokotehnološkog oružja. Osim toga, Ukrajina bi na kraju mogla dozvoliti izvoz oružja.
Tokom godina rata velikih razmjera, ukrajinska industrija oružja se značajno razvila. Konkretno, Ukrajina je postala lider u proizvodnji pomorskih dronova, koji pokazuju impresivne rezultate. Ukrajina je razvila nekoliko modela pomorskih dronova, a poznati su Magura i SeaBaby. Ukrajina proizvodi i druge dronove koji su postali obilježje modernog ratovanja. I zahvaljujući njima neke vrste oružja više nijesu toliko tražene.
Na primjer, poznati protivtenkovski raketni sistem (ATMS) Stugna-P praktično je nestao iz upotrebe, jer je njegova funkcionalnost djelimično zamijenjena FPV dronovima. Ali kupci na Bliskom istoku su zainteresovani za ovaj ATMS.
Pored dronova, Ukrajina bi mogla ponuditi zemljama NATO-a opremu za radio-elektronsku sigurnost (EW). Neki ukrajinski EW sistemi nemaju analoga ni u Rusiji ni na Zapadu. Posebno se odlikuju svojom efikasnošću i kompaktnošću. Među njima je i Bukovel EW komplet, koji detektuje neprijateljske dronove na udaljenosti do 100 kilometara, blokira prenos podataka, kontrolne i navigacijske signale.
Sistem za elektronsko ratovanje (EW) Enclave ometa prijemnike na udaljenosti do 40 kilometara. Kompleks Note je sposoban da suzbije mobilne mreže svih standarda, a može se suprotstaviti i radarima za elektronsko ratovanje (EW) i protivbaterijskim radarima. Može detektovati bespilotne letjelice na udaljenosti od najmanje 20 km, a suprotstaviti im se na udaljenosti od 15 km. Mobilna komunikacija može se neutralizovati na udaljenosti do 1 km.
Među jedinstvenim rješenjima ukrajinske odbrambene industrije je i ukrajinski laserski kompleks Trizub, koji je sposoban za borbu ne samo protiv jurišnih dronova, već i protiv avionskih bombi, kao i krstarećih, pa čak i balističkih raketa na udaljenosti do 3 kilometra. Osim toga, može se koristiti za obaranje helikoptera, aviona i izviđačkih dronova na udaljenosti do 5 kilometara. Moguće je zaslijepiti opremu dronova, krstarećih raketa i helikoptera na udaljenosti od 10 kilometara.
Jedan od faktora koji zaustavlja otvaranje stranih tržišta je rizik da ukrajinsko oružje dospije preko trećih zemalja u Rusiju. S obzirom na to, predsjednik Ukrajine predložio je da se lista potencijalnih kupaca ukrajinskog oružja ograniči isključivo na zemlje "Ramsteina", koje godinama snabdijevaju oružjem ukrajinsku vojsku. Izvoz oružja koje je potrebno ukrajinskim trupama ili ga nedostaje također se čini malo vjerojatnim. Ukrajina herojski nastavlja borbu protiv ruske agresije vlastitim oružjem i oružjem koje su obezbijedili saveznici.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR