31 °

max 31 ° / min 19 °

Subota

12.07.

31° / 19°

Nedjelja

13.07.

35° / 19°

Ponedjeljak

14.07.

36° / 22°

Utorak

15.07.

38° / 23°

Srijeda

16.07.

39° / 24°

Četvrtak

17.07.

38° / 21°

Petak

18.07.

37° / 21°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Turska uhapsila stotine protivnika Erdogana u velikoj antikorupcijskoj akciji

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Turska uhapsila stotine protivnika Erdogana u velikoj antikorupcijskoj akciji

Izvor: Reuters / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber

U opsežnoj akciji koja je uzdrmala političku scenu Turske, tokom proteklih devet mjeseci privedeno je više od 500 članova glavne opozicione partije, prema analizi sudskih dokumenata i državnih izvještaja koju je objavio Reuters. Istraga, koju predsjednik Redžep Tajip Erdogan opisuje kao borbu protiv “hobotnice” korupcije, dodatno je ubrzana ovih dana.

Akcija je počela u Istanbulu, a potom se proširila širom zemlje, i isključivo je usmjerena na opštine pod upravom Republikanske narodne partije (CHP), sekularističke partije koju je osnovao Mustafa Kemal Ataturk, a koja danas predstavlja glavnog protivnika Erdoganovoj vladajućoj Partiji pravde i razvoja (AKP).

Među uhapšenima je 14 izabranih gradonačelnika iz redova CHP-a, uključujući gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua, koji se u javnosti sve češće pominje kao glavni Erdoganov politički rival. Uz njih, privedeno je i više od 200 partijskih funkcionera i članova. Optuženi se nalaze u pritvoru i čekaju suđenje pod optužbama za korupciju, koje CHP odbacuje kao politički motivisane i neosnovane.

„Ovo je pravni, a ne politički proces. Mi ne učestvujemo ni u jednom njegovom segmentu,“ rekao je Erdogan poslanicima svoje partije juče u parlamentu. On insistira na tome da je istraga legitimna i neophodna za razbijanje, kako kaže, korumpirane mreže koja seže „i van granica Turske“.

CHP, međutim, tvrdi da je riječ o pokušaju da se slomi demokratska alternativa i učvrsti Erdoganova vlast. Navode da ovakva represija nema presedana u savremenoj demokratskoj istoriji Turske, te je po obimu upoređuju sa političkim čistkama koje su uslijedile nakon vojnih pučeva šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina.

Ertuğrul Gunaj, bivši ministar kulture i turizma koji je bio dio Erdoganovog kabineta od 2007. do 2013. godine, a podnio ostavku nakon masovnih hapšenja poslije protesta u Gezi parku, oštro je kritikovao najnovije akcije, ocijenivši ih kao rezultat političke nesigurnosti, a ne pravne osnove.

„Ove istrage se koriste kao oružje političkog iscrpljivanja, a ne kao objektivna potraga za istinom“, rekao je Gunaj za Reuters. On smatra da agresivni napadi na opoziciju odražavaju „paniku i strah koje vladajuća partija osjeća pred naredne izbore“.

Uprkos ozbiljnosti situacije i protestima koji su ranije ove godine izbili širom zemlje, reakcije zapadnih saveznika su ostale prilično mlake. Analitičari to tumače sve većom strateškom važnošću Turske u regionima Bliskog istoka i Evrope.

Dok Erdoganova administracija tvrdi da pravosuđe djeluje nezavisno, advokati pritvorenih zvaničnika ističu da su optužnice zasnovane na lažnim ili tajnim dokazima, što otvara ozbiljna pitanja o pravu na pravično suđenje i urušavanju demokratskih standarda u zemlji.

Situacija i dalje privlači pažnju domaće javnosti i međunarodnih organizacija, dok Erdogan nastavlja da učvršćuje kontrolu uoči predstojećih parlamentarnih izbora.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR