Godinama su predsjednik SAD Donald Tramp i njegovi republikanski saveznici koristili teorije zavjere koje su hranile konzervativni MAGA pokret i bile usmjerene protiv njegovih političkih protivnika.
Sada je, međutim, stalna buka oko dokumenata povezanih s optuženim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstajnom natjerala Trampa u neuobičajenu poziciju: da pokuša da zaustavi jednu teoriju zavjere.
Epstajn, bogati finansijer i osuđeni seksualni prestupnik, suočavao se s federalnim optužbama za trgovinu maloljetnicama kada je 2019. izvršio samoubistvo u zatvoru. Izjasnio se da nije kriv, a slučaj je nakon njegove smrti obustavljen.
Afera se ponovo našla u centru pažnje prošle nedjelje nakon što je Trampova administracija promijenila stav i povukla ranije dato obećanje da će objaviti dokumenta za koja se tvrdilo da sadrže značajna otkrića o Epstajnu i njegovim navodnim klijentima. Ta odluka razbjesnila je neke od Trampovih najvjernijih pristalica.
Kako bi ublažili posljedice, Tramp i zvaničnici Bijele kuće razmatraju više opcija, uključujući objavljivanje novih dokumenata, imenovanje posebnog tužioca i donošenje izvršnih naredbi koje bi se odnosile na pitanja poput pedofilije, rekla su dva Reutersova izvora iz Bijele kuće upućena u situaciju.
Tramp i njegovi najbliži saradnici takođe su stupili u kontakt s uticajnim ličnostima bliskim MAGA pokretu, tražeći od njih da smanje kritike na račun načina na koji administracija rukuje istragom o Epstajnu i da fokus prebace na šire ciljeve pokreta „Amerika na prvom mjestu“, rekao je jedan od izvora.
Reakcija na Epstajnov slučaj razotkrila je unutrašnje tenzije u okviru Trampove koalicije i stavila na probu jednu od njegovih najjačih političkih vještina — sposobnost da obezbijedi lojalnost i kontroliše narativ unutar desnice.
Sve se dešava u trenutku kada dio Trampove baze izražava nezadovoljstvo zbog američkih udara na Iran, nastavka angažovanja u Ukrajini i bilo kakvih znakova odstupanja od tvrde imigracione politike.
Izvori navode da unutrašnje podjele štete jedinstvu koalicije i da Bijela kuća aktivno radi na njegovom obnavljanju, iako ne očekuju da će kontroverze oko Epstajna narušiti podršku Trampovom jezgru glasača.
Mnogi konzervativni influenseri i medijske ličnosti krajnje desnice nijesu ubijeđeni u zaključke nedavne analize Ministarstva pravde, u kojoj se navodi da „nema kompromitujuće liste klijenata“, niti dokaza da je Epstajn ucjenjivao moćne ljude. Pregled je takođe potvrdio ranije zaključke FBI-a da je Epstajn izvršio samoubistvo u svojoj zatvorskoj ćeliji dok je čekao suđenje, te da njegova smrt nije bila posljedica ubistva ili drugog krivičnog djela.
Tramp je poznavao Epstajna još iz 1990-ih i ranih 2000-ih. Tokom suđenja 2021. godine protiv Epstajnove saradnice Gilejn Maksvel, njegov dugogodišnji pilot Lorens Visoski posvjedočio je da je Tramp više puta letio Epstajnovim privatnim avionom. Tramp negira da je ikada bio u tom avionu i nije optužen za bilo kakvo nezakonito postupanje.
Ta prošlost sada komplikuje Trampov odgovor, dok pokušava da uvjeri svoju bazu, već duboko sumnjičavu prema Epstajnu i njegovim vezama s moćnim ljudima.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR