Bivša prva dama u Obali Slonovače Simone Gbagbo, koja je nekada bila tražena od strane Međunarodnog krivičnog suda zbog zločina protiv čovječnosti, kandiduje se za predsjednicu u subotu, što označava novo poglavlje u njenoj političkoj karijeri bez njenog bivšeg supruga.
Političarka od 76 godina, poznata u zapadnoafričkoj zemlji kao „gvozdena dama“, najpoznatije je ime među onima koji su dobili dozvolu da se takmiče protiv aktuelnog predsjednika Alasanea Uatare, za kojeg se široko očekuje da će osvojiti četvrti mandat.
Simone Gbagbo je imala vodeću ulogu tokom burnog perioda bivšeg predsjednika Laurenta Gbagba, koji je obilježen građanskim ratom od 2002. do 2007. godine, a ponovo nakon izbora 2010.
„Svi ministri me poštuju i često me stavljaju iznad njih“, jednom je rekla francuskom listu L’Express.

Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR